SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frankowicz – kto to?

Data ostatniej aktualizacji:

Frankowicz - kto to?

Frankowicze kim są – kto brał kredyty we frankach?

Frankowicze to ogromna ilość osób, które każdego dnia mijamy na ulicy.  Są to nasi bliscy, współpracownicy, a nawet sąsiedzi. Jednak frankowicze kim są dokładnie? To osoby, które podjęły decyzję o skorzystaniu z kredytu we frankach ze względu na możliwość uzyskania wyższej kwoty kredytu niż przy kredytach złotówkowych, ale wciąż przy tej samej zdolności kredytowej. Kredyty frankowe przez wiele lat wiązało się ze znacznie niższym oprocentowaniem, aniżeli miało to miejsce w przypadku kredytu w złotówkach i z tego też powodu kredyt frankowy stanowił tańszą i bardziej atrakcyjną alternatywę dla kredytobiorców. 

Frankowicze kim są – ile jest w Polsce Frankowiczów?

Według informacji, której udzieliło Biuro Informacji Kredytowej, aktualnie 899.000 Polaków spłaca 529.000 kredytów frankowych. Łączna kwota wynikająca z kredytów hipotecznych w CHF, jaką mają do spłaty polscy frankowicze, wynosi niemal 140,12 miliardów złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę nie tylko kredyty mieszkaniowe, ale i wszelkie produkty kredytowe w CHF, to zadłużenie wzrasta aż do 167,02 miliardów złotych. Warto również zaznaczyć, że kredyty frankowe, które zostały udzielone w latach 2006-2008 stanowią obecnie prawie 70% aktywnych kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim. 

Frankowicze kim są – na czym polega afera Frankowiczów?

Frankowicze kim są, już jest wiadome, jednak na czym polegała cała afera związana z frankowiczami? Kurs CHF-PLN w 2008 roku sytuował się na poziomie mniej więcej 2 złote. Jednak w kolejnych latach bankierzy postanowili zdjąć tak zwany „sufit walutowy”, co oznaczało zlikwidowanie sztywnego kursu do waluty EUR i obniżenie stopy procentowej do -0,75%. Skutkowało to wybuchem ogromnej paniki i wywołaniem efektu kuli śnieżnej. W najgorszym momencie kurs CHF-PLN wynosił aż 5,14 zł, choć jeszcze tego samego dnia w godzinach porannych za 1 CHF można było zapłacić 3,54 zł. Ostatecznie kurs franka ustabilizował się do poziomu 4,20 zł, jednak wysokość franka była wciąż znacząco wyższa niż w momencie zaciągnięcia kredytu.

Frankowicze kim są – czy opłaca się spłacać kredyt we frankach?

Frankowicze, którzy posiadają odpowiednie środki finansowe, często zastanawiają się nad całkowitą spłatą swojego kredytu, aby raz na zawsze pozbyć się toksycznych rat ze swojego życia. Czy jest to na pewno opłacalne rozwiązanie? Zdaniem wielu ekonomistów całkowita spłata kredytu na obecny moment jest zdecydowanie niekorzystna. Jest to spowodowane obecnym kursem franka, który jest najwyższy w porównaniu z ubiegłymi latami. Oznacza to, że całkowita spłata kredytu frankowego wiąże się ze startą kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy na samych różnicach w kursach. 

Frankowicze kim są – ile więcej płacą frankowicze?

Odpowiadając na pytanie „frankowicze kim są?” na pewno trzeba powiedzieć, że są osobami poszkodowanymi przez banki. Obecny problem frankowiczów jest bez wątpienia poważny, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że kurs franka jest obecnie najwyżej plasującą się walutą, której udało się wyprzeć swoją wartością dolara amerykańskiego, a także euro. Kurs franka blisko 5 zł stanowi wzrost kursu o 95% w porównaniu do dnia, w którym frankowicze podpisali swoją umowę kredytową

Frankowicze kim są – co mogą zrobić frankowicze?

Niektórzy frankowicze uważają, że jedyną formą pozbycia się kredytu jest jego skrupulatna comiesięczna spłata aż do ostatniej raty. Jednak najkorzystniejszym działaniem jest pozwanie swojego banku, co zważywszy na aktualne orzecznictwo sądów i TSUE, jest wręcz „skazane” na wygraną. Wskutek procesu z bankiem frankowicz może zyskać unieważnienie umowy frankowej lub odfrankowić swoją umowę. 
Jeśli posiadasz umowę frankową oraz zastanawiasz się, czy warto pozwać swój bank, skontaktuj się z nami i wraz z naszymi specjalistami przeanalizuj wszystkie „za” oraz „przeciw”. Dokonamy bezpłatnej analizy prawnej Twojej dokumentacji, a także przygotujemy szczegółowe wyliczenie kwot, które możesz odzyskać. Nie czekaj i zacznij żyć bez kredytu!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Raty kapitałowo-odsetkowe – definicja

Raty kapitałowo-odsetkowe – definicja
Raty kapitałowo-odsetkowe – jest to część kwoty kapitału udzielonego kredytu (część kapitałowa raty) oraz część kwoty odsetek od udzielonego kredytu...

Czym jest rata kapitałowa? 

Czym jest rata kapitałowa? 
Rata kapitałowa to część raty, która stanowi określoną część pożyczonej kwoty. Spłata części kapitałowej powoduje zmniejszenie salda kredytu, czyli kwoty...

Co to jest Frankomat?

Co to jest Frankomat?
Osoby posiadające kredyty frankowe chcąc rozpocząć proces z bankiem stają przed ciężkim wyborem kancelarii frankowej. Prawników zajmujących się kredytami frankowymi...