13 czerwca 2024 r. Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię w sprawie dotyczącej upadłego Getin Noble Banku, która to może mieć jednak i znaczenie dla innych frankowiczów.
Należy przypomnieć, że dlaczego sprawą Getin Banku zajął się TSUE. Otóż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie skierował do TSUE pytania prejudycjalne. Zapytał o kwestie związane z dopuszczalnością i zgodnością z prawem przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. 21 marca 2024 r. miała miejsce pierwsza rozprawa przed TSUE, które zakończyła się odroczeniem do dnia 13 czerwca 2024 roku. 13 czerwca w sprawie zajął stanowisko Rzecznik Generalny TSUE.
Rzecznik Generalny TSUE w swojej opinii nie wskazał na konkretne nieprawidłowości po stronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który to podjął decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji. Stwierdził, że analiza tego należy do sądu krajowego. Nie kończy to sprawy, bowiem opinia Rzecznika nie jest wiążąca a stanowi jedynie jego pogląd. Teraz zatem TSUE powinien wyznaczyć kolejny termin rozprawy.
Jakie znaczenie dla frankowiczów ma wydana opinia Rzecznika TSUE?
Opinia Rzecznika TSUE nie jest wiążąca dla Trybunału. Nie oznacza to jednak, że nie ma ona znaczenia. W znacznej większości przypadków pokrywa się ona z późniejszym wyrokiem TSUE.
Co mogą zrobić frankowicze z Getin Banku?
30 września 2023 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął decyzję o wszczęciu procedury przymusowej restrukturyzacji Getin Banku. Mimo restrukturyzacji banku frankowicze nie są całkowicie bez wyjścia. Mogą oni skierować sprawę do sądu, występując o unieważnienie kredytu frankowego, w tym też złożyć wniosek o wstrzymania płatności rat kredytu. Co do spraw o zapłatę to wierzytelności należy zgłosić w postępowaniu upadłościowym. Nie jest jednak pewne czy w związku z upadłością banku uda się cokolwiek odzyskać. Dlatego też stanowisko TSUE w niniejszej sprawie będzie kluczowe.
Korzystny wyrok TSUE będzie miał istotne znaczenie dla sytuacji frankowiczów z Getin Noble Banku. Frankowicze będą mogli dochodzić odszkodowań od Skarbu Państwa. Jednak dopiero zakończone postępowanie upadłościowe banku zdecyduje o zasadności i wysokości roszczeń odszkodowawczych.
Kancelaria frankowa zajmuje się sprawami Frankowiczów od dawna, przez co doskonale zna i rozumie specyfikę postępowań frankowych. Dodatkowo, zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu samodzielnie i darmowo możesz oszacować kwotę, jaka będzie do odzyskania od banku w przypadku Twojego kredytu.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162