Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona w sporach z bankami kancelaria frankowa Frejowski CHF. Zyski z wygrania takich spraw mogą być naprawdę znaczące. Wstępną korzyść z unieważnienia kredytu frankowego można wyliczyć przy użyciu prostego w obsłudze i darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy.
Poza sprawami frankowymi na znaczeniu zyskują ostatnio również roszczenia z tzw. sankcji kredytu darmowego. Ta interesująca instytucja, umożliwia kredytobiorcom, w przypadku określonych kredytów i spełnienia konkretnych przesłanek, wywalczenia przed sądem kredytu bez żadnego oprocentowania, czyli tzw. kredytu darmowego.
Pozew sankcja kredytu darmowego z pewnością będzie zyskiwał na popularności. Warto więc wiedzieć, jakie są konsekwencje dla banku za naruszenie warunków umowy kredytu darmowego? Czy kredyty we frankach szwajcarskich mogą podlegać pod reżim przepisów o sankcji kredytu darmowego?
Na czym polega Sankcja Kredytu Darmowego?
Instytucja Sankcji Kredytu Darmowego to bardzo interesująca forma wsparcia kredytobiorców, w przypadku narzucenia im niezgodnych z przepisami warunków umowy kredytowej przez bank. SKD uregulowana jest w ustawie z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Kluczowym przepisem tej ustawy jest art. 45, który stanowi, że konsument – kredytobiorca, w określonych w ustawie przypadkach, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie. Tym samym, w przypadku ziszczenia się ustawowych przesłanek, kredytobiorca będzie miał obowiązek zwrócenia bankowi jedynie kwoty pożyczonego kapitału bez odsetek.
Czy z SKD można skorzystać mając kredyt?
Jak najbardziej z sankcji kredytu darmowego można skorzystać, mając jeszcze czyny kredyt, jak również po jego spłacie. Istotnym jest, żeby kredyt spełniał ustawowe przesłanki do skorzystania z tej instytucji, o czym niżej oraz żeby wykazać nieprawidłowości tj. błędy, których dopuścił się bank przy zawieraniu umowy. Przykładami takich błędów są:
· zawarcie umowy w niewłaściwej formie – najczęściej prawidłową formą jest forma pisemna;
· niewskazanie w treści umowy czasu jej obowiązywania;
· niewskazanie w treści umowy RRSO oraz całkowitej kwoty do spłaty wyliczonej na dzień zawarcia umowy;
· brak szczegółowego objaśnienia zasad spłaty kredytu w tym w jaki sposób (na kapitał, czy odsetki) zaliczane będą raty kredytu;
· niewskazanie w treści umowy informacji o możliwości i sposobie wcześniejszej spłaty kredytu;
· niewskazanie w umowie kredytu danych kredytobiorcy (imię, nazwisko, adres) i kredytodawcy.
Sankcja Kredytu Darmowego a kredyt we frankach
Wiele osób zastanawia się jak uzyskać Sankcję Kredytu Darmowego dla kredytu we frankach? Sankcja Kredytu Darmowego dla kredytów frankowych – czy to w ogóle możliwe? Niestety, kredyty walutowe we franku szwajcarskim nie mogą skorzystać z sankcji kredytu darmowego.
Instytucja sankcji kredytu darmowego może być stosowana tylko do niektórych rodzajów kredytów. Przepisy ustawy wyraźnie mówią, w stosunku do jakich kredytów możliwym jest wytoczenie pozwu z sankcji kredytu darmowego:
· Kapitał kredytu nie jest wyższy niż 255 550,00 zł lub równowartości tej kwoty w walucie obcej;
· Kredyt podpisano po dniu 17 grudnia 2011 r.;
· kredytobiorca status konsumenta;
· doszło do spłaty wszystkich rat w terminie;
· ostatnie czynności związane z umową kredytu (np. spłata kapitału) nie nastąpiły dawniej niż rok od zgłoszenia roszczenia sankcji kredytu darmowego;
· kredyt nie jest zabezpieczony nieruchomością.
Nieprawidłowości w umowach kredytów frankowych usuwane są natomiast w inny sposób tj. przez pozwanie banku do sądu. Prawa konsumenta kredyt frankowy najlepiej zabezpieczy wytoczenie sprawy o unieważnienie kredytu frankowego. W wypadku wygrania takiej sprawy ochrona konsumentów jest bardzo daleko idąca. Kredytobiorca dostaje bowiem od banku wszystko to co wpłacił w związku z zawartą umową, a bankowi zwraca jedynie czysty kapitał kredytu.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162