SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

Sposoby banków na wykorzystanie niewiedzy frankowiczów o negocjacjach

Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci współkredytobiorcy, to możemy to uczynić. Powinniśmy jednak wiedzieć o kilku ważnych kwestiach.

Co dzieje się z kredytem po śmierci współkredytobiorcy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie co się dzieje z kredytem po śmierci współkredytobiorcy? Po śmierci współkredytobiorcy kredyt musi być w dalszym ciągu spłacany przez współkredytobiorcę. Jeżeli jednak jako zabezpieczenie spłaty kredytu zostało wykupione ubezpieczenie na życie kredytobiorcy, może się zdarzyć, że kredyt zostanie spłacony z tego właśnie ubezpieczenia. Po śmierci współkredytobiorcy kredyt powinien być dalej spłacany przez jego spadkobierców, którzy weszli w sytuację prawną zmarłego. Umowa kredytu, zatem nie przestaje istnieć, jak również nie zmienia się jej treść. Zmienia się jedynie strona umowy – w miejsce zmarłego wchodzą jego spadkobiercy. Obowiązki spadkobierców kredytobiorcy obejmują zatem spłatę jego zobowiązań kredytowych.

Czy można pozwać bank w przypadku śmierci kredytobiorcy?

Tak. Śmierć kredytobiorcy nie uniemożliwia pozwania banku. W miejsce zmarłego kredytobiorcy wchodzą spadkobiorcy, którzy nabyli po nim spadek. Oni też jako strony umowy kredytu mogą dochodzić swoich praw w sądzie. Jak złożyć pozew WIBOR w przypadku zgonu współkredytobiorcy? Przede wszystkim oprócz dokumentów dotyczących umowy kredytu powinniśmy posiadać dokument stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym lub akt poświadczenia dziedziczenia. Treść umowy po śmierci kredytobiorcy pozostaje taka sama, a zatem argumentacja prawna będzie tożsama, jakiej użylibyśmy gdyby kredytobiorca żył. Najlepiej swoją sprawę WIBOR powierzyć doświadczonej kancelarii prawnej, która zna taktyki walki z bankami.

Jak WIBOR wpływa na zobowiązania spadkobierców?

WIBOR to obok marży banki składnik, od którego zależy oprocentowanie kredytu. Ogólna zależność jest więc taka, że jeżeli WIBOR (który jest wskaźnikiem zmiennym) wzrasta, wzrasta także oprocentowanie naszego kredytu, a więc cała rata kredytowa. Naturalnym pytaniem jest więc pytanie o to kiedy WIBOR wzrasta? Otóż WIBOR w pewien sposób zależny jest od ogólnej sytuacji gospodarczej kraju. Wzrostu WIBOR możemy się spodziewać, jeżeli stopy procentowe wyznaczane  przez Radcę Polityki Pieniężnej wzrosną. Jeżeli stopy procentowe spadają. należy spodziewać się spadku wskaźnika WIBOR.

Czy spadkobiercy mogą odmówić spłaty kredytu z WIBOR?

Spadkobiorcy mogą omówić spłaty kredyty z WIBOR, jednak wówczas muszą liczyć się z tym, że umowa kredytu zostanie wypowiedziana przez bank, a cała wierzytelność wobec banku stanie się wymagalna. Spadek i zobowiązania kredytowe są ze sobą związane. Przyjmując spadek spadkobiorcy dziedziczą zarówno majątek zmarłego, jak i jego długi.

Jeżeli spadkobiorcy nie chcą ponosić odpowiedzialności za kredyt mogą odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedzieliśmy się o tytule swojego powołania do spadku. Wówczas jednak nie będą uznawani za spadkobiorców. Nie będzie ich dotyczyć odpowiedzialność za kredyty po śmierci kredytobiorcy, ale także nie będą mieć praw do pozostawionego majątku spadkowego. Temat dziedziczenie zobowiązań kredytowych a WIBOR oraz kredyty a dziedziczenie długów to tematy niezwykle aktualne, gdyż obecnie w Polsce mamy kilka milionów umów kredytów złotówkowych ze wskaźnikiem WIBOR.

Prawo spadkowe w kredytach hipotecznych czy to złotówkowych czy to frankowych może budzić wiele pytań. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na pozwanie banku i jak to zrobić, skontaktuj się z naszą kancelarią. Od lat pomagamy kredytobiorcom w walce z bankami. Zachęcamy także do samodzielnego skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się, jaką kwotę możesz odzyskać od banku.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Frankowicze a pozwy SLAPP

Frankowicze a pozwy SLAPP
Sprawy frankowe nieustannie są w okresie rozkwitu. W dalszym ciągu nowi kredytobiorcy wnoszą powództwa o unieważnienie umów frankowych, a ponad...