SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Zła wiadomość dla Frankowiczów! Stopy procentowe w Szwajcarii podniesione!

Data ostatniej aktualizacji:

Zła wiadomość dla Frankowiczów! Stopy procentowe w Szwajcarii podniesione!

Można rzec, że aktualnie spełnia się czarny scenariusz dla wszystkich polskich frankowiczów, bowiem powinni oni szykować się na podwyżki swoich rat kredytu frankowego. Pierwszy raz od 15 lat Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe w Szwajcarii o 50 pb, co skutkuje wzmocnieniem się franka i osłabieniem relacji złotego.

W jaki sposób zaostrzenie polityki monetarnej w Szwajcarii wpłynie na zasoby finansowe polskich kredytobiorców frankowych?

Inflacja Szwajcaria — wyższe stopy procentowe Szwajcaria

Z uwagi na liczne zapowiedzi spodziewano się, że wskutek inflacji wkrótce stopy procentowe Szwajcaria podniesie. Zapowiedzi wyznaczały pierwszą podwyżkę na okres jesienny, jednak nieoczekiwanie w czwartek 16 czerwca otrzymaliśmy informację o ocenie inflacji w Szwajcarii na poziomie 2,8 proc., a dodatkowo Szwajcaria stopy procentowe podniosła o 50 pb. Niestety na tej podwyżce nie zakończy się walka Helwetów z inflacją, dlatego też nie są wykluczone kolejne wzrosty w tej materii.

Niespodziewany krok Szwajcarii przyczynił się do wzrostu kursu CHF z 4,49 zł do 4,60 zł, a już około godziny 14:00 frank szwajcarski wynosił 4,64 zł.

Frankowicze, którzy dotychczas byli spokojni o swoje raty i nie czuli zagrożenia jak posiadacze kredytów złotówkowych, obecnie poważnie się niepokoją, bowiem zwiększona w niektórych przypadkach rata o prawie 7 proc. z dnia na dzień przysporzy niektórym frankowym kredytobiorcom niemałych zmartwień i znacznie nadwyrężyć ich domowy budżet. 

Frankowicze z wyższą ratą kredytu frankowego 

Informacje płynące ze Szwajcarii mogą zmrozić krew w żyłach niejednemu frankowiczowi, jednak jak podkreślają specjaliści Kancelarii Frejowski CHF, obecna podwyżka na ten moment przy modelowych kredytach wynosi około 150-200 zł.

Niestety na tym cykl podwyżek się nie zatrzyma, ponieważ jak donoszono, stopy procentowe w Szwajcarii będą podwyższane aż do czasu, gdy inflacja Szwajcaria się zatrzyma, na co nie zanosi się z uwagi na czynniki ekonomiczne oraz geopolityczne.

Pocieszającym dla frankowiczów może być jeszcze fakt, iż oprocentowanie kredytów frankowych nadal nie jest wysokie, a więc wzrost na tej płaszczyźnie nie będzie aż tak dotkliwy, jak wzrost kursu CHF. 

Złożyć pozew czy czekać na cud?

Jak powszechnie wiadomo, w sprawach frankowych cuda się nie zdarzają. Bardziej rekomendowanym działaniem jest przemyślana analiza swojej sytuacji kredytowej oraz materialnej i podjęcie decyzji o skorzystaniu ze sprawdzonego rozwiązania sprawy przed sądem.

Dopóki umowa kredytowa obowiązuje frankowicza, dopóty jest on skazany na odgórne działania, niezależnie od niego, które mogą znacząco wpływać na wysokość rat zobowiązania kredytowego. Kurs franka wzrósł, być może niektórym nie będzie on doskwierał tak boleśnie, ale pragniemy przypomnieć, że jest to dopiero początek.

Doraźnym zabezpieczeniem na nadchodzące podwyżki rat kredytów frankowych jest uzyskanie zabezpieczenia roszczenia, które pozwala na legalne wstrzymanie płatności rat na czas postępowania sądowego, aby zniwelować skutki wszechobecnych podwyżek oraz reszty zmartwień, których przysporzyć może inflacja Szwajcaria. Spraw, że rosnące stopy procentowe w Szwajcarii nie będą Cię już interesować i pozbądź się kredytu! 

Jako kancelaria frankowa zachęcamy wszystkich zainteresowanych frankowiczów do kontaktu oraz zbadania tematu umowy kredytu we frankach, a także do poznania możliwości przeciwdziałania nadchodzącym wzrostom rat kredytu.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?

Dlaczego banki w czasie procesu frankowego pozywają Frankowiczów?
Zdarza się, że mimo trwania procesu frankowego z powództwa kredytobiorcy bank składa swój pozew do sądu przeciwko frankowiczowi. Nie ma...

Banki są świadome, że nie mają mocnych argumentów w sprawach frankowych

Banki są świadome, że nie mają mocnych argumentów w sprawach frankowych
Frankowicze masowo wygrywają z bankami sprawy dotyczące zaciąganych przez laty kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej. Banki z miesiąca...

Pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa

Pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa
Setki tysięcy ludzi przez kredyty frankowe poniosło różnego rodzaju krzywdy – byli narażeni na ogromny stres, niektórzy stracili zdrowie, inni...