Zła wiadomość dla Frankowiczów! Stopy procentowe w Szwajcarii podniesione!

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Zła wiadomość dla Frankowiczów! Stopy procentowe w Szwajcarii podniesione!

Spis treści:

Można rzec, że aktualnie spełnia się czarny scenariusz dla wszystkich polskich frankowiczów, bowiem powinni oni szykować się na podwyżki swoich rat kredytu frankowego. Pierwszy raz od 15 lat Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe w Szwajcarii o 50 pb, co skutkuje wzmocnieniem się franka i osłabieniem relacji złotego. W jaki sposób zaostrzenie polityki monetarnej w Szwajcarii wpłynie na zasoby finansowe polskich kredytobiorców frankowych?

Inflacja Szwajcaria — wyższe stopy procentowe Szwajcaria

Z uwagi na liczne zapowiedzi spodziewano się, że wskutek inflacji wkrótce stopy procentowe Szwajcaria podniesie. Zapowiedzi wyznaczały pierwszą podwyżkę na okres jesienny, jednak nieoczekiwanie w czwartek 16 czerwca otrzymaliśmy informację o ocenie inflacji w Szwajcarii na poziomie 2,8 proc., a dodatkowo Szwajcaria stopy procentowe podniosła o 50 pb. Niestety na tej podwyżce nie zakończy się walka Helwetów z inflacją, dlatego też nie są wykluczone kolejne wzrosty w tej materii.

Niespodziewany krok Szwajcarii przyczynił się do wzrostu kursu CHF z 4,49 zł do 4,60 zł, a już około godziny 14:00 frank szwajcarski wynosił 4,64 zł. Frankowicze, którzy dotychczas byli spokojni o swoje raty i nie czuli zagrożenia jak posiadacze kredytów złotówkowych, obecnie poważnie się niepokoją, bowiem zwiększona w niektórych przypadkach rata o prawie 7 proc. z dnia na dzień przysporzy niektórym frankowym kredytobiorcom niemałych zmartwień i znacznie nadwyrężyć ich domowy budżet. 

Frankowicze z wyższą ratą kredytu frankowego 

Informacje płynące ze Szwajcarii mogą zmrozić krew w żyłach niejednemu frankowiczowi, jednak jak podkreślają specjaliści Kancelarii Frejowski CHF, obecna podwyżka na ten moment przy modelowych kredytach wynosi około 150-200 zł. Niestety na tym cykl podwyżek się nie zatrzyma, ponieważ jak donoszono, stopy procentowe w Szwajcarii będą podwyższane aż do czasu, gdy inflacja Szwajcaria się zatrzyma, na co nie zanosi się z uwagi na czynniki ekonomiczne oraz geopolityczne. Pocieszającym dla frankowiczów może być jeszcze fakt, iż oprocentowanie kredytów frankowych nadal nie jest wysokie, a więc wzrost na tej płaszczyźnie nie będzie aż tak dotkliwy, jak wzrost kursu CHF. 

Złożyć pozew czy czekać na cud?

Jak powszechnie wiadomo, w sprawach frankowych cuda się nie zdarzają. Bardziej rekomendowanym działaniem jest przemyślana analiza swojej sytuacji kredytowej oraz materialnej i podjęcie decyzji o skorzystaniu ze sprawdzonego rozwiązania sprawy przed sądem. Dopóki umowa kredytowa obowiązuje frankowicza, dopóty jest on skazany na odgórne działania, niezależnie od niego, które mogą znacząco wpływać na wysokość rat zobowiązania kredytowego. Kurs franka wzrósł, być może niektórym nie będzie on doskwierał tak boleśnie, ale pragniemy przypomnieć, że jest to dopiero początek.

Doraźnym zabezpieczeniem na nadchodzące podwyżki rat kredytów frankowych jest uzyskanie zabezpieczenia roszczenia, które pozwala na legalne wstrzymanie płatności rat na czas postępowania sądowego, aby zniwelować skutki wszechobecnych podwyżek oraz reszty zmartwień, których przysporzyć może inflacja Szwajcaria. Spraw, że rosnące stopy procentowe w Szwajcarii nie będą Cię już interesować i pozbądź się kredytu! 

Jako kancelaria frankowa zachęcamy wszystkich zainteresowanych frankowiczów do kontaktu oraz zbadania tematu umowy kredytu we frankach, a także do poznania możliwości przeciwdziałania nadchodzącym wzrostom rat kredytu.

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 19 sierpnia 2022
Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF