Frankowicze sądzący się z Getin Bank są w naprawdę trudnej sytuacji. Z uwagi na toczące się obecnie postępowanie upadłościowe, które zostało wszczęte względem Getin Bank, istnieje istotne ryzyko, że majątek upadłego banku nie będzie wystarczający dla pokrycia roszczeń frankowych. Sytuacji nie ułatwia fakt, że syndyk masy upadłościowej występuje do sądów prowadzących postępowania przeciwko Getin Noble Bank o ich zawieszenie na czas trwania postępowania upadłościowego, co niestety może potrwać nawet kilka lat.
Ostatnio pojawiła się jednak pozytywna informacja dla frankowiczów Getin Bank. Jeden z sędziów komisarzy prowadzących sprawę upadłościową Getin Bank zdecydował się na zadanie pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości co do zgodności z konstytucją, wzbudziły przepisy (art. 440 ust. 3 prawa upadłościowego) dotyczące kolejności zaspokajania roszczeń Getin Bank. Przepisy w obecnym brzmieniu wskazują, że w pierwszej kolejności zaspokojone powinny zostać roszczenia przysługujące Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Pytanie zostało złożone niespełna miesiąc temu – 30 sierpnia 2024 r., ale już teraz wiadomo, że stanowisko Trybunału Konstytucyjnego będzie miało niezwykle istotne znaczenie dla tysięcy kredytobiorców Getin Bank.
Unieważnienie kredytu frankowego ze wsparciem kancelarii
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Unieważnienie umowy frankowej prowadzi do tego, że bank zobowiązany będzie, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162