SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ugoda z bankiem – co z podatkiem?

Data ostatniej aktualizacji:

Ugoda z bankiem - co z podatkiem?

Gdy rozważamy zawarcie ugody z bankiem, warto wiedzieć co z podatkiem w takiej sytuacji. Co do zasady nasz przychód podlega opodatkowaniu. Na szczęście kredytobiorcy mający kredyty we frankach szwajcarskich w przypadku zawarcia ugody z bankiem mogą liczyć na brak podatku, jednak po spełnieniu pewnych warunków.

Co zrobić, aby nie zapłacić podatku?

Z podatku zwolnieniu będą Ci kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt jako osoby fizyczne na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej przez jedno gospodarstwo domowe. Co więc gdy kredytobiorca ma dwa kredyty frankowe? Wówczas jeżeli co do dwóch umów chcesz zawrzeć ugodę ze zwolnienia, możesz skorzystać tylko w odniesieniu do jednej z umów frankowych. Wyjątkiem jest sytuacja, w które obie umowy dotyczą jednej nieruchomości np. pierwszy kredyt został zaciągnięty na zakup działki, a drugi na jego budowę.

Dodatkowym warunkiem jest to, aby kredytobiorca wcześniej nie korzystał z tego rozwiązania.  Podatek od przychodu zapłacą Ci kredytobiorcy, którzy zakupili nieruchomość w celach inwestycyjnych.

Czy w przypadku unieważnienia umowy przez Sąd trzeba płacić podatek?

Jeżeli Sąd uzna, że zawarta z baniem umowa kredytu jest nieważna i zasądzi od banku na rzecz kredytobiorcy daną kwotę, to również nie wiąże się to z zapłatą podatku.

Kiedy warto zawrzeć ugodę z bankiem?

Obecnie banki wielu frankowiczom proponują ugody. Warunki tych ugód są jednak zdecydowanie mniej korzystne aniżeli korzyści, jakie można uzyskać, unieważniając umowę kredytową w sądzie. Dlatego też każdorazowo ugodę z bankiem należy dobrze przemyśle i przeanalizować. Zawarcie ugody to z reguły brak możliwości późniejszego dochodzenia roszczeń, warto więc skonsultować to z prawnikiem doświadczonym w sprawach frankowiczów.

Jeżeli posiadają Państwo kredyt we frankach i nie pozwaliście jeszcze banku, zapraszamy do kontaktu z podmiotem wyspecjalizowanym w sprawach tego rodzaju, jakim jest kancelaria frankowa Frejowski CHF. Kancelaria świadczy profesjonalną obsługę prawną w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Umowę unieważnioną należy traktować jak nigdy niezawartą. Bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Planowane zmiany w procesach frankowych

Planowane zmiany w procesach frankowych
Nie od dziś wiadomo, że postępowania sądowe dotyczące kredytów frankowych trwają często latami. Planowane są zmiany, które finalnie mają wpłynąć...

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 19 września 2024 roku w sprawie Getin Banku

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 19 września 2024 roku w sprawie Getin Banku
W dniu 19 września 2024 roku zapadł przełomowy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący frankowiczów Getin Banku (sygnatura sprawy III CZP 5/24)....

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą Getin Bank

Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą Getin Bank
Frankowicze sądzący się z Getin Bank są w naprawdę trudnej sytuacji. Z uwagi na toczące się obecnie postępowanie upadłościowe, które...