W dniu 19 września 2024 roku została wydana uchwała Sądu Najwyższego dotycząca frankowiczów Getin Noble Bank (sygnatura sprawy III CZP 5/24). Sąd Najwyższy potwierdził, że mimo trwania postępowania upadłościowego banku, postępowania dotyczące nieważności umów kredytowych mogą się toczyć.
Skutki uchwały Sądu Najwyższego w sprawie Getin Noble Banku
Sytuacja frankowiczów z Getin Noble Bank do tej pory była niejasna. Sąd Najwyższy, uznał za dopuszczalne kontynuowanie procesów o nieważność umów kredytowych, zainicjowanych przeciwko instytucji bankowej, która już w toku tychże procesów została objęta postępowaniem upadłościowym. Spory o ustalenie nieważności nie są bowiem sprawami o wierzytelność, a zatem kredytobiorcy nie są zdani wyłącznie na zgłaszanie roszczeń w postępowaniu upadłościowym.
Frankowicze Getinu muszą działać dwutorowo – roszczenia o nieważność będą kierowane w odrębnym pozwie składanym do sądu, a roszczenia o zapłatę będą kierowane w postępowaniu upadłościowym.
Frankowicze Getin Noble Bank odetchnęli z ulgą
Orzeczenie Sądu Najwyższego uspokoiło frankowiczów Getin Noble Bank. Coraz więcej sądów zaczyna się stosować do postanowień uchwały SN. Tendencje te widać również w sądach, które do tej pory w tego rodzaju sprawach uwzględniały argumentacje syndyka. Syndyk, na temat kontynuowania postępowań sądowych o unieważnienie umowy przeciwko Getin Noble Banku uważa, że sądy nie powinny kontynuować procesów o nieważność, gdyż stoi to w sprzeczności z prawem upadłościowym.
Kancelaria frankowa Frejowski od kilkunastu lat pomaga frankowiczom w walce z bankami. Dzięki ścisłej specjalizacji na bieżąco śledzimy wszelkie nowości orzecznicze. Zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się, ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe!