SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wyrok TSUE – zwrot prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty hipoteki

Data ostatniej aktualizacji:

Wyrok TSUE – zwrot prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty hipoteki

W dniu 17 października 2024 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-76/22 dotyczącej przedterminowej spłaty kredytu hipotecznego. Czy konsument ma prawo do obniżki całkowitego kosztu kredytu w razie przedterminowej spłaty kredytu hipotecznego?

Pozew przeciwko Santander Bank Polska o zwrot prowizji

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadł na kanwie sporu konsumenta z Santander Bank Polska. Kredytobiorca zaciągnął kredyt hipoteczny na okres 360 miesięcy, płacąc jednocześnie prowizje w całości. Kredytobiorca już po 19 miesiącach spłacił kredyt w całości i zażądał  od banku zwrotu części prowizji odpowiadającej pozostałemu okresowi obowiązywania umowy.

Santander Bank Polska stał na stanowisku, że prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego polegała na jednorazowej zapłacie i jest wyłączona z obowiązku zwrotu proporcjonalnego do pozostałego okresu obowiązywania umowy kredytu.

Jaki wyrok TSUE zapadł w sprawie zwrotu prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stoi na stanowisku, że konsument, który spłacił kredyt na mieszkanie przed czasem, może odzyskać część prowizji za udzielenie tego kredytu, jeżeli nie został poinformowany, iż prowizja ta nie zależy od okresu obowiązywania umowy. Obowiązkiem banku przy udzieleniu kredytu na zakup nieruchomości jest udzielenie konsumentowi, przed zawarciem umowy, informacji na temat podziału opłat. Jeśli z umowy nie wynika, że prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego należy do kosztów, które są niezależne od okresu obowiązywania tej umowy, to w przypadku  wcześniejszej spłaty konsumentowi należy się zwrot części prowizji.

Kancelaria frankowa Frejowski od kilkunastu lat pomaga frankowiczom w walce z bankami. Dzięki ścisłej specjalizacji na bieżąco śledzimy wszelkie nowości orzecznicze. Zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się, ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa

Umorzenie kredytu CHF a ulga mieszkaniowa
Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz....

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2025 roku (III CZP 126/22)
Uchwała Sądu Najwyższego o sygnaturze III CZP 126/22, podjęta 28 lutego 2025 roku przez skład siedmiu sędziów, dotyczyła charakteru prawnego...

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?

Jak szybko sprawy frankowe rozpoznają sądy we Wrocławiu?
To jak długo będzie trwać sprawa frankowa we Wrocławiu zależy od obciążenia sądu, ale też częściowo od szczęścia. Zdarza się,...