Kredyty frankowe to temat, który wciąż budzi duże kontrowersje i emocje wśród kredytobiorców, a także banków działających na polskim rynku. Bank Millennium, jeden z największych banków w Polsce, wciąż zmaga się z licznymi pozwami związanymi z kredytami hipotecznymi denominowanymi lub indeksowanymi do franka szwajcarskiego.
W tym artykule przyjrzymy się, jakie jest bieżące stanowisko Banku Millennium ws. kredytów CHF, jakie aktualne argumenty Banku Millennium stosuje w rozmowach z frankowiczami, jak wygląda linia obrony Banku Millennium?
Jak Bank Millennium broni się w sądzie?
W odpowiedzi na liczne pozwy dotyczące kredytów frankowych, Bank Millennium stosuje różne strategie obrony, które w dużej mierze zależą od rodzaju konkretnej sprawy. W praktyce bank stara się przekonywać sądy, że umowy kredytowe zawarte z klientami były zgodne z obowiązującym prawem oraz że kursy walutowe były stosowane w sposób transparentny. Warto zaznaczyć, że banki w Polsce od lat kwestionują zasadność unieważnienia umowy kredytowej, wskazując na fakt, że kredytobiorcy podpisywali umowy w pełni świadomie, mając pełną wiedzę o ryzyku kursowym związanym z kredytami w obcej walucie. W tym zakresie więc argumentacja banków przeciwko frankowiczom i taktyki banków frankowych pozostają niezmienne od lat.
Bank Millennium w wielu przypadkach stara się także podważyć argumenty konsumentów o niewłaściwym stosowaniu kursów wymiany walut. Na etapie sądowym bank może wykazywać, że stosowane przez niego mechanizmy przeliczeniowe były zgodne z warunkami umowy i ogólnymi zasadami rynku. W obronie swoich interesów bank powołuje się na regulacje wewnętrzne oraz dokumentację dotyczącą stosowania kursów walutowych, która – według banku – miała na celu zapewnienie przejrzystości i zgodności z obowiązującymi przepisami.
Jakie argumenty używa Bank Millennium?
Bank Millennium frankowicze – obrona banku w sądzie często wygląda następująco:
• zgodność umowy z prawem – Bank Millennium podkreśla, że zawarte umowy kredytowe były zgodne z obowiązującymi przepisami prawa w chwili ich podpisania. Kredytobiorcy, zdaniem banku, mieli pełną świadomość ryzyka kursowego, jakie wiązało się z kredytami denominowanymi do franka szwajcarskiego, a więc nie mogą domagać się unieważnienia umowy na tej podstawie.
• mechanizm przeliczenia waluty – Bank twierdzi, że stosowane przez niego mechanizmy przeliczeniowe były zgodne z umową oraz że kursy wymiany walut były ustalane na podstawie obiektywnych kryteriów rynkowych. W związku z tym nie uznaje roszczeń dotyczących nieuczciwych lub nieprzejrzystych praktyk w zakresie ustalania kursów wymiany.
• brak przesłanek do unieważnienia umowy – W wielu przypadkach Bank Millennium argumentuje, że nie istnieją podstawy do unieważnienia umowy kredytowej, ponieważ kredytobiorcy podpisali ją dobrowolnie, znając ryzyko związane z kredytami frankowymi. Bank powołuje się również na fakt, że umowy zawierały klauzule, które miały na celu zabezpieczenie interesów obu stron.
Czy Bank Millennium zgadza się na ugody?
Obrona banku w sprawach frankowych – w ciągu ostatnich lat Bank Millennium starał się znaleźć kompromisowe rozwiązanie dla kredytobiorców, którzy wnieśli pozwy związane z kredytami frankowymi. W 2020 roku bank podjął próbę ugodowego rozwiązania sporów, proponując kredytobiorcom konwersję kredytu na złote polskie (PLN) z zastosowaniem korzystniejszego kursu wymiany. Celem tych działań było zaspokojenie roszczeń konsumentów przy jednoczesnym uniknięciu długotrwałych i kosztownych procesów sądowych.
Warto jednak zaznaczyć, że ugody z reguły nie są dla kredytobiorców korzystne, a w każdym razie są mniej korzystne niż unieważnienie umowy. Stąd też część z nich uznała propozycje banku za niewystarczające, wskazując na to, że bank wciąż nie oddaje im pełnych kwot nadpłat oraz nie uwzględnia pełnej wysokości odsetek. W wyniku tego większość kredytobiorców wciąż decyduje się na dochodzenie swoich praw w sądach.
Mimo że Bank Millennium wykazuje otwartość na rozmowy i próbę rozwiązania spraw na drodze ugody, nadal stosunkowo rzadko dochodzi do porozumienia z kredytobiorcami. Wynika to z faktu, że propozycje banku nie są wystarczająco atrakcyjne w porównaniu do tego, co można uzyskać w sądzie.
Jak unieważnić umowę frankową?
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162