SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt w obcej walucie – czy można go wziąć?

Data ostatniej aktualizacji:

Czy można wziąć kredyt w obcej walucie?

Pojęcie kredytu w obcej walucie kojarzy się przede wszystkim z początkowymi latami XXI w. kiedy to rozpoczął się boom na kredyty we franku szwajcarskim. W latach największej popularności kredytów frankowych, kredyty udzielane w obcej walucie stanowiły istotną część rynku kredytowego. Przykładowo w 2008 r. udział kredytów w obcej walucie (przede wszystkim franku szwajcarskim) wynosił niemal 70%. W latach 2009-2011 sporym zainteresowaniem na rynku kredytów udzielanych w obcej walucie cieszyły się również kredyty w euro, z rekordowym pod tym względem rokiem 2010 (20,2% udziału w rynku kredytów w euro).

Kredyt w obcej walucie- co należy wiedzieć?

Obecnie kredyty, zwłaszcza hipoteczne, w walucie obcej stanowią marginalną część rynku. Szacuje się, że spośród wszystkich kredytów udzielonych w 2021 r., niespełna 1 % stanowiły kredyty w walucie obcej, przy czym były to przede wszystkim kredyty w euro.

Niechęć kredytobiorców do zawierania umów o kredyt w walucie obcej ma dwie podstawowe przyczyny. Po pierwsze większość osób obawia się, że wzięcie kredytu hipotecznego w walucie obcej doprowadzi ich do problemów analogicznych z jakimi mierzą się obecnie frankowicze. Po drugie w chwili obecnej oferta kredytów udzielanych w walucie obcej jest niezwykle skromna, a warunki ich przyznania bardziej zaostrzone niż ma to miejsce w przypadku kredytów złotowych.

W jakiej walucie wziąć kredyt?

Pomimo ubogiej oferty kredytów w walucie obcej, część osób w dalszym ciągu może zadawać sobie pytanie w jakiej walucie wziąć kredyt? Czy korzystniej jest wziąć kredyt w złotówkach, czy może lepszym rozwiązaniem będzie kredyt w euro lub funtach szterlingach?

Na tak zadane pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Biorąc jednak pod uwagę nad wyraz skromną ofertę kredytów w walucie obcej, dostępną na polskim rynku, jak również wyższe wymogi stawiane przez banki (m.in. co do wkładu własnego), wydaje się, że dla większości osób wzięcie kredytu w obcej walucie nie będzie korzystne, a co najmniej będzie mocno utrudnione.

Który bank daje kredyt w euro?

Wszyscy, którzy rozważają wzięcie kredytu w obcej walucie, powinni wiedzieć, do którego banku mogą się zwrócić z prośbą o przedstawienie takiej oferty. Który więc bank daje kredyt w euro, a który w funtach, czy innej walucie obcej?

Obecnie jedynie dwa banki w Polsce oferują usługę kredytu w walucie obcej. Jest to Alior Bank S.A. udzielający kredytu w euro oraz PEKAO S.A., który oferuje kredyty w euro, koronach norweskich i szwedzkich. Do niedawna możliwe było uzyskanie kredytu w funtach szterlingach i dolarach amerykańskich. Oferty te zostały jednak wycofane i od maja 2021 r. nie można w Polsce uzyskać kredytu w funtach, a od stycznia 2022 r. w dolarach amerykańskich. Wyjątkiem jest sytuacja, w której o kredyt ubiegają się osoby, z których jedna pracuje w Polsce, a druga uzyskuje dochód za granicą w funtach lub dolarach.

Podsumowanie

Istotną kwestią jest również fakt, że banki wymagają dla kredytów w obcej walucie znacznie wyższego wkładu własnego. Przy kredycie hipotecznym w obcej walucie jest to co najmniej 26% wkładu własnego. Jest to o tyle zrozumiałe, że obecnie kredyt w walucie obcej uchodzi za bardziej ryzykowny, a tym samym banki wymagają większego zabezpieczenia przed zawarciem umowy kredytowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?
Jednym z pierwszych kroków przy staraniu się o kredyt jest sprawdzenie przez bank naszej zdolności kredytowej. Co do zasady jeżeli...

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?
Kredyt odnawialny wiąże się z dodatkowymi środkami, które pojawią się na naszym koncie. Możemy z nich skorzystać, ale nie musimy....

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?
Każdy decydując się na zobowiązanie, jakim  jest kredyt, chce uzyskać jak najlepsze warunki. Czy można negocjować z bankiem warunki kredytu...