SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy można wziąć kredyt w obcej walucie?

Czy można wziąć kredyt w obcej walucie?

Pojęcie kredytu w obcej walucie kojarzy się przede wszystkim z początkowymi latami XXI w. kiedy to rozpoczął się boom na kredyty we franku szwajcarskim. W latach największej popularności kredytów frankowych, kredyty udzielane w obcej walucie stanowiły istotną część rynku kredytowego. Przykładowo w 2008 r. udział kredytów w obcej walucie (przede wszystkim franku szwajcarskim) wynosił niemal 70%. W latach 2009-2011 sporym zainteresowaniem na rynku kredytów udzielanych w obcej walucie cieszyły się również kredyty w euro, z rekordowym pod tym względem rokiem 2010 (20,2% udziału w rynku kredytów w euro).

Kredyt w obcej walucie- co należy wiedzieć?

Obecnie kredyty, zwłaszcza hipoteczne, w walucie obcej stanowią marginalną część rynku. Szacuje się, że spośród wszystkich kredytów udzielonych w 2021 r., niespełna 1 % stanowiły kredyty w walucie obcej, przy czym były to przede wszystkim kredyty w euro.

Niechęć kredytobiorców do zawierania umów o kredyt w walucie obcej ma dwie podstawowe przyczyny. Po pierwsze większość osób obawia się, że wzięcie kredytu hipotecznego w walucie obcej doprowadzi ich do problemów analogicznych z jakimi mierzą się obecnie frankowicze. Po drugie w chwili obecnej oferta kredytów udzielanych w walucie obcej jest niezwykle skromna, a warunki ich przyznania bardziej zaostrzone niż ma to miejsce w przypadku kredytów złotowych.

W jakiej walucie wziąć kredyt?

Pomimo ubogiej oferty kredytów w walucie obcej, część osób w dalszym ciągu może zadawać sobie pytanie w jakiej walucie wziąć kredyt? Czy korzystniej jest wziąć kredyt w złotówkach, czy może lepszym rozwiązaniem będzie kredyt w euro lub funtach szterlingach?

Na tak zadane pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Biorąc jednak pod uwagę nad wyraz skromną ofertę kredytów w walucie obcej, dostępną na polskim rynku, jak również wyższe wymogi stawiane przez banki (m.in. co do wkładu własnego), wydaje się, że dla większości osób wzięcie kredytu w obcej walucie nie będzie korzystne, a co najmniej będzie mocno utrudnione.

Który bank daje kredyt w euro?

Wszyscy, którzy rozważają wzięcie kredytu w obcej walucie, powinni wiedzieć, do którego banku mogą się zwrócić z prośbą o przedstawienie takiej oferty. Który więc bank daje kredyt w euro, a który w funtach, czy innej walucie obcej?

Obecnie jedynie dwa banki w Polsce oferują usługę kredytu w walucie obcej. Jest to Alior Bank S.A. udzielający kredytu w euro oraz PEKAO S.A., który oferuje kredyty w euro, koronach norweskich i szwedzkich. Do niedawna możliwe było uzyskanie kredytu w funtach szterlingach i dolarach amerykańskich. Oferty te zostały jednak wycofane i od maja 2021 r. nie można w Polsce uzyskać kredytu w funtach, a od stycznia 2022 r. w dolarach amerykańskich. Wyjątkiem jest sytuacja, w której o kredyt ubiegają się osoby, z których jedna pracuje w Polsce, a druga uzyskuje dochód za granicą w funtach lub dolarach.

Podsumowanie

Istotną kwestią jest również fakt, że banki wymagają dla kredytów w obcej walucie znacznie wyższego wkładu własnego. Przy kredycie hipotecznym w obcej walucie jest to co najmniej 26% wkładu własnego. Jest to o tyle zrozumiałe, że obecnie kredyt w walucie obcej uchodzi za bardziej ryzykowny, a tym samym banki wymagają większego zabezpieczenia przed zawarciem umowy kredytowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski

Kancelaria frankowa Gorzów Wielkopolski
Posiadasz kredyt frankowy? Mieszkasz lub zawarłeś kredyt w Gorzowie Wielkopolskim i interesuje Cię profesjonalna pomoc dla frankowiczów ? Jeśli tak,...

Pomoc frankowiczom Puławy

Pomoc frankowiczom Puławy
Pomoc na jaką mogą liczyć frankowicze zamieszkujący Puławy oraz okolice może polegać na odfrankowieniu kredytu lub też jego unieważnieniu. Odfrankowienie,...

Kancelarie frankowe opinie

Kancelarie frankowe opinie
Na rynku usług prawnych istnieje już wiele wyspecjalizowanych kancelarii, które oferują usługi z zakresu prowadzenia procesów związanych z umowami kredytu...