Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak uzyskać pomoc w spłacie kredytu?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – jak uzyskać pomoc w spłacie kredytu?

Spis treści:

Rekordowa inflacja zbiera swoje żniwo na wielu płaszczyznach, nie zapominając również o rosnących stopach procentowych, które co miesiąc zadają coraz mocniejszy cios skierowany w portfele posiadaczy kredytów. Najbardziej jednak odczują tę zmianę kredytobiorcy, których stopy procentowe w dniu podpisywania umowy były niemalże zerowe. Pojawia się zatem pytanie, czy kredytobiorcy w opresji mogą liczyć na wsparcie w spłacie kredytu? Fundusz Wsparcia Kredytobiorców daje taką możliwość, natomiast warto zauważyć, iż jak w każdej formie pomocy idącej z góry – wiąże się to z pewnymi wymogami, które należy spełnić. Wyjaśniamy, na czym polega pomoc dla kredytobiorców, którym spłacanie rat sprawia problem.

Czym jest fundusz wsparcia dla kredytobiorców?

W oparciu o aktualną trudną sytuację, w jakiej zostali postawieni kredytobiorcy stworzono rządowy Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Skierowany jest on do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a spłata kredytu ciągle obciąża ich budżet domowy. Ze wsparcia mogą skorzystać również osoby, które sprzedały nieruchomość, ale wciąż pozostają dłużnikami wobec banku spłacając należność. Założeniem tego programu jest wsparcie opiewające na kwotę aż 2 tys. zł miesięcznie, które można otrzymywać przez 3 lata, następnie 2 lata po otrzymaniu ostatniej transzy w ramach wsparcia, kredytobiorca nie jest zobligowany do oddania finansowej pomocy. Po upływie 2 lat kwota udzielonej pomocy jest dzielona na 144 równe, nieoprocentowane raty, jeśli oddanych zostanie 100 rat – pozostała część zostaje umorzona.

Jak uzyskać pomoc w spłacie kredytu?

Raty kredytowe poszybowały w górę, wzrost stóp procentowych o 5 punktów daje podwyżkę comiesięcznej raty na poziomie nawet 80 procent. Aktualna sytuacja rynkowa w śmiały sposób wyprzedza przewidywania Rady Polityki Pieniężnej, bowiem już w ostatnim tygodniu WIBOR 3M odnotował wzrost na poziomie 4, 30 procent, a WIBOR 6M aż 4,66 procent. Biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych na poziomie 5 punktów, możemy zakładać, że ktoś, kto dzisiaj na spłatę kredytu przeznacza 80% budżetu, jeszcze niedawno przeznaczał tylko 30 procent swoich zasobów. Przeznaczanie 50 procent zasobów finansowych kwalifikuje wnioskodawcę do ubiegania się pomoc w spłacie kredytu. Kredytobiorca może zatem złożyć wniosek do banku o pomoc w spłacie kredytu do banku, w którym zaciągany był kredyt.

Co jeszcze można zrobić z wysokimi stopami procentowymi?

Dla kredytobiorców, którzy nie spełniają formalnych wymogów względem udzielenia pomocy może istnieć szansa na inne działanie, którego efektem może być unicestwienie problemu wynikającego z rosnących stóp procentowych. Z pomocą przychodzi Kancelaria Frejowski CHF, podejmująca kroki polegające na wykazaniu wadliwego wskaźnika, jakim jest WIBOR. Zdaniem dr Sebastiana Frejowskiego wskaźnik ten jest zawyżony i nie oddaje faktycznego kosztu pozyskiwania finansowania przez bank. Obserwując rozwój w sprawach frankowych – powództwa przeciwko bankom, które kwestionują WIBOR, jako stopę rynkową mają  duże szanse na powielenie wygranych, jakie osiągają już w tym momencie frankowicze.

Złotówkowicze dotknięci wadliwym mechanizmem mają perspektywę na poprawę swojej sytuacji! Zachęconych zgłębieniem powyższego tematu zapraszamy do śledzenia naszych publikacji na naszej stronie, zainteresowanych podjęciem bardziej konkretnych kroków w tym kierunku – do skontaktowania się z naszymi specjalistami!

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 17 marca 2022
Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF