SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt we frankach a inflacja – co warto wiedzieć?

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt we frankach a inflacja - co warto wiedzieć?

Frankowicze od początku roku 2022 znaleźli się w bardzo niekorzystnym położeniu. Kredyt we frankach i inflacja nie jest już tylko dywagacją, a rzeczywistością, z którą frankowicze mierzyć się muszą podwójnie.

To za sprawą galopującej inflacji nie tylko w Polsce, ale również i w Szwajcarii. Kredyt we frankach i inflacja dają jedynie dwie możliwości wyjścia obronną ręką z problemów finansowych – zebrać się na odwagę i pozwać swój bank lub skorzystać z nikłej opłacalności ugody zaproponowanej przez bank. Jaka decyzja uchronić może frankowiczów w obliczu stale wzrastającego poziomu inflacji?

Frank szwajcarski i inflacja – jak wpływa na sytuację frankowiczów?

Nikt nie spodziewał się, iż wraz z początkiem roku przyjdzie frankowiczom ponownie odczuć negatywne skutki decyzji podjętej sprzed lat.

Część z tych, która zdecydowała się na ugodę z bankiem zamykając sobie drogę do odzyskania roszczeń, dzisiaj zapewne żałuje, bowiem przewalutowanie kredytu na całkowicie złotówkowy wiąże się z ogromnymi podwyżkami rat kredytów z uwagi na podnoszone stale stopy procentowe oraz WIBOR.

Powyższe w sposób bezpośredni wpływa kredyt we frankach a inflacja, a tym samym na wyskość miesięcznej raty

Kredyt we frankach a inflacja – negatywne skutki dla frankowiczów?

Mogłoby się wydawać, że frankowicze nie zapłacą za inflację. Jednakże walka z inflacją, a tym samym stałe słabnięcie polskiego złotego na rynku walutowym sprawia, że frank umacniając się naraża frankowiczów na coraz wyższe raty. 

Wyższe ceny towarów i usług oraz zaostrzenie polityki monetarnej przez Szwajcarski Bank Centralny otwiera teraz drogę do niestabilności kursu franka i następnych miesięcy, które przyniosą znaczące podwyżki. Frank szwajcarski i inflacja niespodziewanie staną się niekończącym przez najbliższe miesiące koszmarem frankowiczów.

Frank szwajcarski i inflacja – dobry czas na zawarcie ugody z bankiem?

Z dwóch opcji, w których przebierać mogą frankowicze, zawarcie ugody z bankiem zdaje się być rozwiązaniem korzystnym jedynie dla banku. Frank szwajcarski i inflacja w Polsce oraz Szwajcarii w pewnym momencie zmobilizuje frankowiczów do podjęcia działań, bowiem w takim układzie i przy takich warunkach – mogą pojawić się problemy w spłacie kredytu. 

Przewalutowanie kredytu na złotówkowy może przynieść więcej negatywnych skutków dla frankowiczów, niż kredyt frankowy, bowiem inflacja doprowadziła do tego, że raty kredytów złotówkowych wzrosły nawet czterokrotnie, a to nie koniec podwyżek.

Czy najlepszym rozwiązaniem jest droga sądowa?

W naszej ocenie frank szwajcarski i inflacja pociągnęły dużą część frankowiczów do podjęcia kroków prawnych względem swoich banków, zauważamy to przede wszystkim w ilości klientów oraz determinacji, która ich cechuje. Frankowicze aktualnie wygrywają w ponad 95 proc. przypadków, a aktualne orzecznictwo TSUE oraz sądów powszechnych daje wręcz gwarancję, że frank szwajcarski i inflacja przestaną wpływać na życie polskich frankowiczów.

Złożenie pozwu frankowego w sytuacji, gdy kredyt we frankach a inflacja dają w kość jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ we współpracy z doświadczonym pełnomocnikiem można postarać się o zabezpieczenie roszczenia i w sposób legalny zawiesić spłatę kredytu bez żadnych konsekwencji oraz odsetek.

Na szalejącą inflację i niepewną przyszłość, jaką zapewnia frank szwajcarski i inflacja, to idealne rozwiązanie. 

Frank szwajcarski i inflacja – co rekomendujemy?

W naszej Kancelarii zabezpieczenie roszczenia przeszło do codzienności i praktycznie każdy frankowicz, który spełnił wymogi otrzymania zabezpieczenia dziś nie martwi się o rosnący kurs franka szwajcarskiego. Dołącz do grona frankowiczów, którzy śpią spokojnie i jedyne na co czekają, to wyrok unieważniający ich umowy, a nie kolejna podwyżka stóp procentowych oraz kursu franka. Frank szwajcarski i inflacja, to słaby przeciwnik dla prawników w Kancelarii Frejowski CHF!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...