SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kiedy frank szwajcarski będzie tańszy?

Data ostatniej aktualizacji:

Kiedy frank szwajcarski będzie tańszy?

Kiedy frank szwajcarski będzie tańszy? I czy w ogóle frank szwajcarski będzie spadał? Te pytania od kilku już lat zadają sobie kredytobiorcy frankowi.

Ile będzie kosztował frank w 2024 roku?

Już od kilku lat kurs franka jest dosyć mocny. Obecnie waha się on w przedziale około 4,8 – 4,4 zł. Przewiduje się, że w 2024 roku kurs franka nie będzie drastycznie się zmieniał.

Najbardziej optymistyczne perspektywy zakładają, że spadnie on pod koniec 2024 roku do poziomu 4,20 zł. Nie przewiduje się, aby powrócił on do poziomu sprzed kilkunastu lat, kiedy wynosił poniżej 3 zł.

Od czego zależy kurs franka szwajcarskiego?

Aby móc przewidzieć, kiedy szwajcarska waluta może zacząć tracić na wartości, trzeba najpierw zrozumieć, od czego zależy kurs franka szwajcarskiego i jakie są prognozy tego kursu na przyszłość. Kurs franka szwajcarskiego oraz to kiedy frank szwajcarski będzie tańszy zależy od wielu czynników tak zewnętrznych, jak i związanych z polityką wewnętrzną Szwajcarii.

Historia uczy, że frank szwajcarski umacnia się w sytuacjach kryzysowych na świecie, co może mieć związek, z tym że w powszechnej opinii uchodzi on za walutę silną i bezpieczną. Przykładem takiego umocnienia kursu franka, spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, może być początek globalnego kryzysu gospodarczego w 2007 r., kiedy to inwestorzy rozpoczęli masowy wykup franka szwajcarskiego w celu ochrony swoich oszczędności. Działania takie doprowadziły do zauważalnego wzrostu kursu franka szwajcarskiego w tym okresie.

Czy frank szwajcarski stanieje?

Większość kredytobiorców skupia się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, kiedy frank szwajcarski będzie tańszy. W rzeczywistości trudno zakładać, że w bliższej perspektywie czasu frank szwajcarski spadnie w sposób dający frankowiczom nadzieję na istotny spadek wysokości raty kredytowej. Spadki kursu franka są przewidywane, jednak nie będą one aż tak znaczne.

Data, kiedy frank szwajcarski będzie tańszy w dużej mierze zależy od tego jak kształtować będzie się wskaźnik inflacji w szwajcarskiej gospodarce.

Replika na odpowiedź na pozew

Co robić, gdy frank szwajcarski spada?

Wielu kredytobiorców zadaje sobie pytanie, kiedy frank szwajcarski będzie spadał. Niestety od lat nie obserwowaliśmy już sytuacji, w której w istocie moglibyśmy mówić o spadku kursu franka szwajcarskiego. Co jednak robić, gdy frank szwajcarski zacznie spadać?

Ewentualny spadek franka szwajcarskiego wpłynąłby z pewnością na zmniejszenie wysokości raty kredytu. Kiedy frank szwajcarski będzie tańszy warto pomyśleć o nadpłacie kapitału kredytu. Gdy frank szwajcarski będzie spadał to efektem tego będzie bowiem zmniejszenie się kwoty kapitału pozostałego do spłaty wyrażonego w złotym polskim.

Warto więc na bieżąco śledzić aktualny kurs franka szwajcarskiego na stronie NBP, analogicznie jak kredytobiorcy złotówkowi śledzą zmianę wskaźnika WIBOR mającego wpływ na wysokość ich rat kredytowych.

Kurs franka szwajcarskiego w 2024 roku: czego się spodziewać?

Długoterminowe prognozy kursu franka szwajcarskiego, czy choćby prognozy kursu franka połowę czy na koniec 2024 roku zawierać mogą istotny margines błędu. Opierając się na danych i trendach z przeszłości, z pewnością warto zwrócić uwagę, że kurs franka szwajcarskiego oscyluje w wartościach około 4,00-4,80 zł, przeciętnie osiągając wartość 4,30 – 4,60 zł.

W 2024 roku nie należy spodziewać się trwałego trendu spadkowego. Wydaje się również, że nawet długotrwała prognoza kursu franka szwajcarskiego nie daje realnych nadziei na to, że kurs franka spadnie do poziomu z lat 2005-2008, kiedy to frank nie przekraczał wartości 3,00 zł.

Rozwiązaniem na uwolnienie się od franka, jest złożenie pozwu frankowego do sądu. Kredytobiorcy, posiadający umowy kredytów frankowych mogą złożyć wniosek o wstrzymanie płatności rat i na czas trwania sprawy sądowej nie płacić do banku.

Korzyści z różnic kursowych ceny franka?

Przy założeniu, że kurs franka zacząłby istotnie spadać, na co niestety się nie zanosi, kredytobiorcy mogliby skorzystać z takich różnic kursowych. W sytuacji, w której kurs ceny franka spada, warto rozważyć zakup szwajcarskiej waluty. Jeżeli po pewnym czasie kurs franka zacznie się znowu umacniać, zakupioną wcześniej walutę można wymienić znów na złotówki i w efekcie takiej operacji „zarobić” na różnicy kursowych cen franka.

Oczywiście działania takie obarczone są pewną dozą ryzyka, warto więc dobrze przemyśleć czy opłaca się podjąć próbę skorzystania z ewentualnych różnic kursowych ceny franka.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak prezentuje się kurs franka szwajcarskiego do złotego? Aktualizacja wrzesień 2023 r.

Jak prezentuje się kurs franka szwajcarskiego do złotego? Aktualizacja wrzesień 2023 r.
Kurs franka szwajcarskiego ma istotne znaczenie dla kredytobiorców, którzy wciąż spłacają zobowiązania z umowy kredytu frankowego. Na przestrzeni lat kurs...

Usunięcie WIBOR

Usunięcie WIBOR
Wskaźnik WIBOR ma istotne znaczenie przy wyliczaniu oprocentowania kredytów (a w efekcie rat kredytowych) o zmiennej stopie procentowej. Z uwagi...

Inflacja a kredyt frankowy

Inflacja a kredyt frankowy
Pozornie może wydawać się, że rosnąca inflacja nie ma bezpośredniego przełożenia na sytuację kredytobiorców frankowych w Polsce. Kredyty frankowe nie...