Kiedy frank szwajcarski będzie tańszy?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM

Spis treści:

W początkowym okresie oferowania przez banki kredytów we franku szwajcarskim, waluta ta uchodziła za bardzo stabilną, a jej kurs względem polskiego złotego był atrakcyjny. Z czasem okazało się, że takie postrzeganie franka szwajcarskiego okazało się błędne i co najmniej od końca pierwszej dekady XXI w. obserwować mogliśmy trend wzrostowy kursu franka szwajcarskiego.

Wzrost kursu franka w oczywisty sposób pogorszył sytuację kredytobiorców kredytów frankowych i bezpośrednio wpłynął na zdecydowany wzrost wysokości rat kredytów udzielanych w tej walucie. Mimo, że coraz większa liczba kredytobiorców dochodzi swoich praw przed sądami, aktualnym pozostaje pytanie kiedy frank szwajcarski będzie tańszy? Z pewnością przed udzieleniem odpowiedzi na tak zadane pytanie trzeba zrozumieć od czego zależy kurs franka szwajcarskiego i jakie są prognozy tego kursu na przyszłość.

Od czego zależy kurs franka szwajcarskiego?

Kurs franka szwajcarskiego zależy od wielu czynników tak zewnętrznych, jak i związanych z polityką wewnętrzną Szwajcarii. Historia uczy, że frank szwajcarski umacnia się w sytuacjach kryzysowych na świecie, co może mieć związek z tym, że w powszechnej opinii uchodzi on za walutę silną i bezpieczną. Przykładem takiego umocnienia kursu franka, spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, może być początek globalnego kryzysu gospodarczego w 2007 r., kiedy to inwestorzy rozpoczęli masowy wykup franka szwajcarskiego w celu ochrony swoich oszczędności. Działania takie doprowadziły do zauważalnego wzrostu kursu franka szwajcarskiego w tym okresie.

Kurs franka – dlaczego się zmienia

Jak zostało już wyżej wskazane, kurs franka szwajcarskiego może zmieniać się również w zależności od decyzji politycznych wewnątrz Szwajcarii. Najbardziej znanym przykładem takiego zdarzenia był tzw. czarny czwartek 15 stycznia 2015 r., kiedy to Szwajcarski Bank Narodowy przekazał informację o porzuceniu polityki obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego. W efekcie tej decyzji frank szwajcarski umocnił się znacząco względem walut obcych, przebijając po raz pierwszy w historii granicę 4,00 zł za jednego franka.

W ostatnich latach na zmianę kursu franka (z reguły jego umocnienie) wpływały światowe kryzysy, na czele z pandemią COVID-19 oraz wojną Rosji z Ukrainą.

Długoterminowa prognoza kursu franka

Dalsze kształtowanie się kursu franka szwajcarskiego uzależnione jest od szeregu czynników. Okoliczności te powodują, że długoterminowe prognozy kursu franka szwajcarskiego, czy choćby prognozy kursu franka na rok 2023 trzeba założyć znaczny margines błędu. Opierając się na danych i trendach z przeszłości z pewnością warto zwrócić uwagę, że kurs franka szwajcarskiego oscyluje w wartościach około 4,00-4,80 zł, przeciętnie osiągając wartość 4,20 – 4,50 zł.

Próbując więc udzielić odpowiedzi na pytanie postawione na początku artykułu – kiedy frank szwajcarski będzie tańszy, można wskazać, że obecnie brak przesłanek by sądzić, że kurs franka szwajcarskiego znacząco spadnie. Możliwe są oczywiście pewne, okresowe obniżki poniżej poziomu 4,00 zł (ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 3 lata temu, w pierwszym kwartale 2020 r.), nie należy jednak spodziewać się trwałego trendu spadkowego. Wydaje się również, że nawet długotrwała prognoza kursu franka szwajcarskiego nie daje realnych nadziei na to, że kurs franka spadnie do poziomu z lat 2005-2008, kiedy to frank nie przekraczał wartości 3,00 zł.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 28 stycznia 2023
Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF