SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Różnice między kredytem walutowym a kredytem w lokalnej walucie

Data ostatniej aktualizacji:

Różnice między kredytem walutowym a kredytem w lokalnej walucie

Kredyty we franku szwajcarskim to chyba najbardziej znany przykład kredytów walutowych na polskim rynku bankowym. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwym podpisanie innych umów kredytów walutowych, przykładowo kredytu w Euro. Wiele osób może zasadnie zastanawiać się, jaka jest opłacalność kredytu walutowego? Ryzyko kursowe, jakie ziściło się w umowach podpisanych przez frankowiczów, z pewnością skutecznie może odstraszyć przed zaciągnięciem umowy kredytu walutowego.

Porównanie kredyt walutowy vs kredyt w złotówkach nie zawsze jednak jest jednostronnie korzystne dla kredytu w PLN. Przed decyzją, jaki kredyt wybrać, kredyt w PLN czy w walucie obcej, warto dokonać bardziej szczegółowej analizy. Spread walutowy, oprocentowanie walutowe — rata kredytu będzie zależna od wielu różnych czynników. Niniejszy artykuł odpowie na pytania, jakie są zalety kredytu w walucie obcej, a jakie podstawowe ryzyka kredytu walutowego oraz jak działa kredyt w obcej walucie?

Czym różni się kredyt indeksowany w walucie obcej od denominowanego w walucie obcej?

Jednym z rodzajów kredytu walutowego, jest tzw. kredyt denominowany. Przy umowach kredytowych tego rodzaju kwota kredytu wyrażona jest w walucie obcej (np. franku szwajcarskim, czy euro), a wypłacana jest na konto kredytobiorcy w złotych polskich. Niezależnie od tego, w jakiej walucie wyrażona jest kwota kredytu, jego spłata co do zasady zawsze następuje w złotych polskich.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy styczność z tzw. kredytem indeksowanym. Przy kredytach tego rodzaju saldo kredytu wyrażone jest w walucie polskiej, a do przeliczenia na walutę obcą dochodzi dopiero w momencie wypłaty kredytu. Co godne podkreślenia, kredyt indeksowany, mimo że odwołuje się do waluty obcej, traktowany jest jako kredyt złotówkowy.

Jakie są różnice między kredytem walutowym a kredytem w złotówkach?

Główna różnica pomiędzy kredytem walutowym a złotówkowym dotyczy waluty, w jakiej udzielany jest kredyt. Dodatkowo inne są koszty takich kredytów, przykładowo kredyty walutowe z reguły mają mniejsze oprocentowanie. Wreszcie różnicą jest również dostępność tych kredytów. Kredyty walutowe obecnie stanowią marginalną część wszystkich udzielanych przez banki kredytów,

Czy kredyt walutowy jest opłacalny?

Jakie są zalety i wady kredytu w walucie obcej?  Dlaczego kredyt walutowy może być bardziej ryzykowny? Doświadczenia frankowiczów wskazują, że kredyty walutowe są potencjalnie bardziej ryzykowne dla kredytobiorców, niż złotówkowe. Kursy walutowe podlegają ciągłym wahaniom, co prowadzi również do zmiany kwoty kapitału kredytu do zwrotu. Przy wzroście kursu (jak miało to miejsce w przypadku franka szwajcarskiego) kredytobiorca musi zwrócić znacznie więcej środków (w złotych polskich), niż wynikało to z przeliczenia kwoty kapitału po kursie z dnia zawarcia umowy.

Szukając zalet kredytu walutowego i dokonując porównania kredyt walutowy, a kredyt w złotówkach skupić należy się na kosztach kredytu. Jakie są koszty kredytu walutowego w porównaniu do kredytu w lokalnej walucie? Z pewnością z reguły oprocentowanie kredytów walutowych jest niższe. Inną zaletą, dotyczącą jednak wyłącznie osób spłacających kredyt w walucie obcej, jest to, że w takim wypadku likwidowany jest spread walutowy. Kredyty walutowe są również ciekawą propozycją dla osób zarabiających w walucie kredytu.

Unieważnienie kredytu frankowego ze wsparciem kancelarii prawnej

O ile obecnie można zastanawiać się nad zaletami np. kredytu w euro, o tyle pewne jest, że kredyt frankowe nie były dobrym produktem bankowym. Nie może więc dziwić ilość spraw sądowych wytaczanych przez frankowiczów oraz bardzo korzystne dla nich orzecznictwo sądowe. Warto podkreślić, że większość wygranych spraw to wyroki uwzględniające roszczenie o unieważnienie kredytu frankowego. W sprawach frankowych warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego podmiotu posiadającego doświadczenie z zakresu spraw bankowych, a takim z pewnością jest kancelaria frankowa Frejowski CHF. Co ważne każdy zainteresowany może wstępnie przeliczyć wartość roszczenia, poprzez skorzystanie z darmowego i prostego w obsłudze urządzenia, jakim jest kalkulator frankowy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...