SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kurs franka z ostatnich 20 lat – Jak zmieniał się frank szwajcarski?

Data ostatniej aktualizacji:

monety i banknoty leżące na kartce, która zawiera wykres

Kurs franka znacznie wzrósł w ciągu ostatnich 20 lat. Sprawdź, jak zmienił się od lat 90.

Kurs franka szwajcarskiego wykres

Kurs franka szwajcarskiego względem polskiego złotego zmieniał się znacząco na przestrzeni lat. Z początkiem drugiej dekady XXI w. kurs franka systematycznie rósł i nawet mimo chwilowych korekt, czy spadków od przeszło dwudziestu lat utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Brak obecnie większych szans na powrót kursu franka szwajcarskiego do wartości z końca lat 90., czy początków bieżącego stulecia. Wzrost wysokości kursu franka szwajcarskiego na przestrzeni ostatnich 20 lat dobrze obrazuje poniższy wykres:

Źródło: https://www.money.pl/pieniadze/kurs/chf,797.html

Spadek franka szwajcarskiego

W latach 90. i początkach bieżącego stulecia kurs franka szwajcarskiego utrzymywał się na stałym poziomie, poniżej 3,00 zł. W okresie tym nie odnotowaliśmy istotnych wahnięć kursu franka, czy to w zakresie jego obniżenia, czy wzrostu. Ostatnie dwie dekady kojarzą się przede wszystkim ze wzrostem wysokości kursu franka i trudno dopatrzyć się momentów istotnych i długotrwałych spadków.

Tak naprawdę ostatni istotny spadek kursu franka szwajcarskiego mogliśmy zaobserwować od mniej więcej połowy 2017 r. do wiosny 2018 r., kiedy to za jednego franka szwajcarskiego płaciliśmy ok. 3,45 zł.

Wzrost franka szwajcarskiego

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad niejednokrotnie obserwowaliśmy wzrost kursu franka szwajcarskiego. Tak naprawdę jednak po raz pierwszy, długotrwały wzrost wysokości kursu franka szwajcarskiego (przebicie bariery 3,00 zł) miał miejsce na początku drugiej dekady bieżącego stulecia. Skok w notowaniach szwajcarskiej waluty związany był z kryzysem ekonomicznym, który dotknął Grecję, a następnie przeniósł się również na inne kraje.

Z największym skokiem kursu franka szwajcarskiego mieliśmy jednak styczność kilka lat później. Kredytobiorcy kredytów frankowych z pewnością pamiętają tzw. czarny czwartek – 15 stycznia 2015 r., kiedy to Szwajcarski Bank Narodowy przekazał informację o porzuceniu polityki obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego. Wskutek tej decyzji kurs franka poszybował w górę w niespodziewanym przez nikogo tempie, szybko przebijając, po raz pierwszy w historii, granicę 4,00 zł za jednego franka szwajcarskiego. Tak znacząca podwyżka kursu, która w praktyce utrzymuje się do dziś, wpłynęła bezpośrednio na gwałtowną podwyżkę rat kredytów frankowych, a w efekcie na problemy z wypłacalnością kredytobiorców frankowych.

Ostatni odczuwalny wzrost kursu franka szwajcarskiego związany jest z wydarzeniami ostatnich lat. Światowe kryzysy, przede wszystkim pandemia COVID-19, czy wojna rosyjsko-ukraińska umacniały kurs franka szwajcarskiego, który jesienią 2022 r. osiągnął nawet chwilowo wartość 5,00 zł za jednego franka.

Zmiany kursu franka

W okresie największej popularności kredytów frankowych uważane one były za szczególnie atrakcyjne nie tylko z uwagi na większą zdolność kredytową wyliczaną potencjalnym kredytobiorcom, ale również przez niski i stabilny kurs franka szwajcarskiego. Z perspektywy czasu widać, że ocena franka szwajcarskiego jako waluty stabilnej i relatywnie słabej względem polskiego złotego była błędna.

Niestety zmiana kursu franka i znaczący wzrost wartości szwajcarskiej waluty bardzo niekorzystnie wpłynął na sytuację kredytobiorców kredytów frankowych. Wysokość rat kredytów frankowych uzależniona jest w praktyce od kursu franka szwajcarskiego. Pomijając nawet fakt, że obecnie klauzule walutowe zawarte w tych umowach uważane są powszechnie za abuzywne, to nie ulega wątpliwości, że im wyższy kurs franka, tym wyższa jest miesięczna rata kredytu frankowego. W efekcie znacznych podwyżek kursu franka doszło do abstrakcyjnej sytuacji, w której kredytobiorcy teoretycznie zwrócili pełną kwotę kapitału, ale z uwagi na zupełnie inny kurs franka niż ten w dacie zawarcia umowy wciąż formalnie pozostają dłużnikami banku.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?
Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5...

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka
Getin Noble Bank Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną...