LIBOR CHF – Czym jest i ile wynosi LIBOR?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM

Spis treści:

LIBOR jest, a raczej był wskaźnikiem, który miał na celu informowanie o rozwoju sytuacji kredytowych na świecie. Jeśli LIBOR jest niski, oznacza to równoznaczne z dostępnością taniego pieniądza na światowym rynku finansowym. Na polskim rynku LIBOR był stosowany podczas wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych w obcych walutach takich jak na przykład frank szwajcarski. Stawki LIBOR określają koszt pieniądza w obrębie siedmiu tenorów czasowych ON, 1W, 1M, 2M, 3M, 6M, 1R. Wymienione tenory czasowe określają okres kredytowania. LIBOR 3M dotyczy trzech miesięcy, LIBOR 1R dotyczy roku, zaś LIBOR ON dotyczy tylko jednego dnia. Zgodnie z zestawieniem, które obowiązywało dnia 15 lipca 2021 roku, stawki LIBOR CHF wyglądały następująco:

  • LIBOR ON CHF — -0,8030%
  • LIBOR 1M CHF — -0,7972%
  • LIBOR 2M CHF — -0,7714%
  • LIBOR 3M CHF — -0,7476%
  • LIBOR 6M CHF — -0,7044%
  • LIBOR 1R CHF — -0,5906%

Likwidacja LIBOR – Co z LIBORem w 2022? Czy LIBOR został zlikwidowany?

W 2022 roku London Interbank Offered Rate, tj. LIBOR skończył swoją historię, ponieważ nastąpiła likwidacja LIBOR, przez co LIBOR zniknął z finansowego rynku światowego. Powstała więc konieczność znalezienia następcy wskaźnika LIBOR 2022. Zadaniem wyznaczenia LIBOR dla Unii Europejskiej zajęła się Komisja Europejska. 

LIBOR i SARON 2022 – Co zastąpiło LIBOR? Co zamiast LIBOR 3M?

Decyzją Komisji Europejskiej LIBOR CHF został zastąpiony wskaźnikiem referencyjnym SARON 2022. Użycie wskaźnika SARON 2022 zamiast wskaźnika LIBOR było konieczne, aby umowy frankowe mogły dalej być wykonywane. Od dnia 1 stycznia 2022 roku w każdej umowie kredytowej, w której zastosowanie miał LIBOR CHF 2022, zostały zastosowane odpowiednie wskaźniki, które znajdowały się w grupie SARON 2022, na przykład dla LIBOR 3M został zastosowany SARON 3M

SARON 2022 – Czym jest wskaźnik SARON?

SARON to skrót od „Swiss Average Rate Overnight”. Jest to wybrany przez Komisję Europejską wskaźnik, który jest następcą wskaźnika LIBOR. Wskaźnik ten był też rekomendowany przez Narodowy Bank Szwajcarii i został wpisany na listę wskaźników referencyjnych, która jest prowadzona przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych. 

Wskaźnik SARON 2022 jest publikowany przez SIX Swiss Exchange Financial Information AG, zaś aby uniknąć dużych wahań w wartości tego wskaźnika, Komisja Europejska wydała Rozporządzenie Wykonawcze, dzięki któremu został wprowadzony stały spread korygujący. Rzeczony spread jest dodany do wskaźnika SARON i dla SARON 1M wynosi on -0,0571%, zaś dla SARON 3M spread korygujący wynosi 0,0031%

LIBOR CHF 2022 – Co lepsze LIBOR czy SARON 2022?

SARON 2022 w przeciwieństwie do wskaźnika LIBOR CHF nie jest podatny na manipulacje banków. Zostało bowiem udowodnione, że w przeszłości banki bezprawnie wywierały wpływ na wysokość LIBOR CHF, a co za tym idzie – wpływały na wysokość osiąganych przez siebie dochodów z tytułu spłat rat przez frankowiczów. 

Jeśli chodzi o możliwość dochodzenia swoich roszczeń przed sądem, zmiana LIBOR CHF na SARON 2022 nie wpływa na to negatywnie. Wprowadzenie nowego wskaźnika nie zmienia bowiem faktu, że umowy obejmujące kredyty frankowe zawierały niedozwolone zapisy, zaś banki nie dostarczały frankowiczom informacji dotyczącej ryzyka walutowego przed podpisaniem przez nich umowy kredytowej.

Jeśli posiadasz kredyt frankowy i pragniesz pozbyć się go ze swojego życia, skontaktuj się z nami. Nasza Kancelaria Frejowski CHF to zespół ekspertów specjalizujących się w umowach frankowych. Posiadamy 13-letnie doświadczenie w prawie frankowym i z dumą niesiemy pomoc frankowiczom na terenie całej Polski. Wykonamy analizę Twojej umowy frankowej bez opłat, a także wykonamy specjalistyczną kalkulację, która wykaże, ile możesz odzyskać od banku. Postaw swój pierwszy krok w drodze do życia bez kredytu!

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 30 sierpnia 2022
Ostatnia aktualizacja: 11 października 2022

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF