Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów postępowania sądowego, decyduje się na alternatywne metody rozwiązywania sporów proponowane przez banki.
Polubowne rozwiązywanie sporów może przebiegać według wewnętrznych procedur banku, kiedy to instytucja finansowa proponuje ugodę na określonych przez siebie warunkach i samodzielnie przeprowadza cały proces, albo za pośrednictwem Komisji Nadzoru Finansowego. Drugi z wymienionych sposobów obejmuje negocjacje z bankiem przy udziale mediatora.
- Zastanawiasz się, jak przebiega mediacja z bankiem?
- Jakie są korzyści z mediacji z bankiem?
- Czy mediacja z bankiem jest obowiązkowa przed złożeniem pozwu?
W poniższym artykule przedstawiamy odpowiedź na wszelkie nurtujące pytania.
Jak przebiega mediacja z bankiem?
Mediacja w sprawach finansowych z bankiem przeprowadzana jest przez Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego. Procedura inicjowana jest poprzez złożenie wniosku o mediację za pośrednictwem banku, w którym kredytobiorca posiada zaciągnięte zobowiązanie. Wniosek można złożyć za pośrednictwem usług bankowości elektronicznej lub w oddziale banku. Po wyrażeniu zgody przez instytucję finansową następuje zawarcie umowy o mediację i wybór mediatora.
Po dokonaniu wstępnych formalności, obejmujących zapoznanie się ze sprawą, mediator kontaktuje się ze stronami w celu ustalenia przebiegu negocjacji. Jednocześnie strony zostają poinformowane o zasadach procesu mediacyjnego. Prowadzone są indywidualne rozmowy lub wyznaczane jest wspólne spotkanie. Za zgodą stron mediacja może być przeprowadzona w sposób w pełni zdalny. Każda ze stron może być reprezentowana przez pełnomocnika.
Zadaniem mediatora jest pomoc w wypracowaniu wspólnego rozwiązania, które byłoby satysfakcjonujące zarówno dla zaangażowanej instytucji finansowej, jak i dla kredytobiorcy. Powinien on ograniczyć się do wsparcia stron w formułowaniu propozycji ugodowych, chyba że strony wyrażą wolę, aby wskazał możliwe sposoby rozwiązania sporu. Propozycje mediatora nie są jednak wiążące, a on sam nie może narzucać ich stronom.
Po przeprowadzonych negocjacjach instytucja finansowa przedstawia warunki polubownego załatwienia sprawy, do których kredytobiorca powinien się odnieść. Jeśli strony doszły do porozumienia, zostaje zawarta ugoda mediacyjna, która następnie musi zostać zatwierdzona przez sąd. Jeśli jednak nie udało się osiągnąć konsensusu, sporządzany jest protokół mediacji potwierdzający, że nie doszło do polubownego rozwiązania sporu.
Choć przeprowadzona procedura to nie mediacja sądowa, zatwierdzona ugoda mediacyjna zyskuje moc prawną taką samą, jakby została zawarta przed sądem. Po nadaniu klauzuli wykonalności stanowi ona zatem tytuł wykonawczy, stanowiący podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, jeśli jedna ze stron nie przestrzega warunków zawartego porozumienia.
Jakie dokumenty są potrzebne do rozpoczęcia mediacji z bankiem?
W celu zainicjowania procedury mediacyjnej niezbędne jest złożenie wniosku dostępnego w ramach usług bankowości elektronicznej lub w oddziale banku. Wniosek musi zostać złożony przez wszystkich kredytobiorców, którzy zaciągnęli dane zobowiązanie. Kolejnym istotnym dokumentem jest umowa o mediację, zawierana pomiędzy stronami. Jeśli kredytobiorca decyduje się na skorzystanie z pomocy pełnomocnika, należy również przedstawić stosowne umocowanie do reprezentacji, wskazując jego dokładny zakres. Jeśli pełnomocnik ma być umocowany nie tylko do prowadzenia negocjacji, ale także do zawarcia umowy o mediację oraz ugody, powinno to zostać wskazane wprost w treści udzielonego pełnomocnictwa.
Ile trwa mediacja z bankiem?
Czas trwania procedury mediacyjnej uzależniony jest od indywidualnych okoliczności danej sprawy, stopnia jej skomplikowania oraz woli stron do wypracowania porozumienia. Podejmując decyzję o przystąpieniu do negocjacji, należy jednak liczyć się z tym, że samo wyznaczenie terminu negocjacji może potrwać kilka miesięcy. Niezbędne jest zatem uzbrojenie się w cierpliwość.
Jakie są koszty mediacji z bankiem?
Co do zasady opłata za mediację prowadzoną przez Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego wynosi 50 zł i jest uiszczana przez wnioskodawcę po uzyskaniu zgody drugiej strony na polubowne rozwiązanie sporu. Jednak mediacja dotyczącą umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska stanowi wyjątek – opłata wynosi w tym wypadku 500 zł i jest uiszczana wyłącznie przez bank. Wynagrodzenie mediatora pokrywane jest natomiast przez KNF.
Jakie są korzyści mediacji z bankiem?
Może wydawać się, że porozumienie z bankiem zaoszczędzi kredytobiorcy czasu i nerwów. Praktyka pokazuje jednak, że mediacja bankowa w sporach kredytowych nie przebiega istotnie szybciej niż postępowanie sądowe. Złudna może okazać się również idea wypracowania konsensusu korzystnego z punktu widzenia obydwu stron sporu. Należy pamiętać, że instytucje finansowe wspierane są przez sztab wykwalifikowanych prawników, a ich celem jest przede wszystkim osiągnięcie jak największych korzyści. Z tego względu pozasądowe negocjacje z bankiem często prowadzą do zawarcia ugody obejmującej mniej korzystne dla kredytobiorcy warunki niż mógłby on uzyskać na drodze postępowania sądowego. Mediacja sądowa, przeprowadzana na etapie postępowania sądowego przez stałego mediatora wyznaczonego z listy, również daje możliwość zawarcia ugody na nieco lepszych dla kredytobiorcy warunkach.
Pojawia się zatem pytanie: Czy mediacja z bankiem jest skuteczna w rozwiązywaniu sporów kredytowych? Z pewnością mając naprzeciw siebie silnego oponenta, jakim bez wątpienia są instytucje finansowe, warto rozważyć skorzystanie z usług doświadczonego pełnomocnika, które oferuje Kancelaria frankowa. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej istotnie przyczyni się do powodzenia negocjacji i zakończenia ich w możliwie satysfakcjonujący dla kredytobiorcy sposób.
Niemniej jednak należy pamiętać, że mediacja w sprawach finansowych z bankiem jest dobrowolna i nie jest obowiązkowa przed złożeniem pozwu. Na naszej stronie internetowej znajdziesz kalkulator frankowy, który pozwoli sprawdzić, ile możesz zyskać decydując się na rozwiązanie sporu na drodze postępowania sądowego. Alternatywne metody rozwiązania sporów często okazują się zdecydowanie mniej korzystne dla kredytobiorcy, w szczególności jeśli możliwe jest unieważnienie kredytu frankowego.
Jeśli więc zastanawiasz się, która opcja będzie najlepsza w Twojej sytuacji, skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoją umowę kredytową i pomożemy dokonać najlepszego wyboru.