Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 8 maja 2024 r. kolejne korzystne dla frankowiczów orzeczenie, tym razem w sprawie o sygn. C-424/22. W orzeczeniu TSUE odniósł się do możliwości stosowania przez banki względem kredytobiorców tzw. zarzutu zatrzymania. Zarzut zatrzymania jest od pewnego czasu praktyką banków, mającą na celu powstrzymanie się ze spełnieniem zasądzonego przez sąd świadczenia, do czasu zwrotu kapitału kredytu przez kredytobiorcę.
Orzeczenie TSUE C-424/22 – dlaczego ma znaczenie dla frankowiczów
Orzeczenie C-424/22 ma doniosłe, korzystne znaczenie dla kredytobiorców frankowych. TSUE jednoznacznie krytycznie wypowiedział się w zakresie możliwości stosowania zarzutu zatrzymania przez banki. TSUE wskazał, że niedopuszczalnym jest wstrzymywanie się przez banki ze spełnieniem względem kredytobiorcy świadczenia zasądzonego przez sąd w wyroku unieważniającym umowę frankową.
Orzeczenie C-424/22 powoduje więc, że frankowicze będą mogli uzyskać od banku więcej pieniędzy. Banki nie będą już wstanie skutecznie blokować im wypłaty odsetek ustawowych za opóźnienie. Korzyść frankowiczów może w skrajnych wypadkach wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162