SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi Państwa

Data ostatniej aktualizacji:

Pozew zbiorowy frankowiczów wobec Skarbu Państwa

Setki tysięcy ludzi przez kredyty frankowe poniosło różnego rodzaju krzywdy – byli narażeni na ogromny stres, niektórzy stracili zdrowie, inni dorobek życia. Frankowicze złożyli pozew przeciwko Skarbowi Państwa właśnie za szkodę i krzywdę, jaka została im wyrządzona w związku z zawarciem toksycznych kredytów frankowych.

Sąd Okręgowy w Warszawie 4 czerwca opublikował ogłoszenie o wszczęciu procesu grupowego przeciwko Skarbowi Państwa. Pozew został złożony przez grupę 370 Frankowiczów. W ciągu 3 miesięcy inni Frankowicze mogą przystąpić do postępowania. Pozew zasłał złożony już kilka lat temu, jednak ze względu na kwestie formalne sprawa ruszy dopiero teraz.

Dlaczego pozew frankowy skierowano przeciwko Skarbowi Państwa?

Nie od dziś wiadomo, że banki udzielając kredytów frankowych wiedziały, że wiążą się one z ogromnym ryzykiem po stronie konsumenta. W wywiedzionym pozwie Frankowicze chcą dowieść, że wiedzę na ten temat miał także nadzór finansowy. Instytucje mające za zadanie chronić konsumenta nie zadziałały w sposób właściwy, w związku z czym obecnie setki tysięcy Frankowiczów walczy o sprawiedliwość w sądach. 

W trakcie postępowania przesłuchanych ma być kilkudziesięciu świadków, w tym będą to osoby odpowiedzialne za nadzór finansowy, a także przedstawiciele władz. Wyjaśniana ma być m.in. kwestia tego jak doszło do wprowadzenia kredytów frankowych w Polsce.

Kiedy można spodziewać się rozstrzygnięcia sprawy?

Niestety, nie prędko. Postępowania grupowe w Polsce toczą się powoli. A zatem realna jest perspektywa nawet 10 lat postępowania.

Warto zaznaczyć, że nie jest to proces o zapłatę, a o ustalenie czy państwo ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe poprzez wprowadzenie kredytów frankowych. Pozytywne rozstrzygniecie tego sporu da możliwość konsumentom do dochodzenia od Skarbu Państwa odszkodowań.

Kancelaria frankowa Frejowski od lat pomaga Frankowiczom w walce z bankami. Unieważnienie kredytu frankowego z naszą pomocą jest możliwe, o czym przekonało się już wielu kredytobiorców. Już teraz możesz skorzystać z darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy i sprawdzić ile możesz zyskać pozywając bank.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?
Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5...

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka
Getin Noble Bank Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną...