SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Przedawnienie kredytu – co powinniśmy wiedzieć?

Data ostatniej aktualizacji:

Czym jest przedawnienie kredytu?

Zobowiązania finansowe, jakimi są kredyty, przyprawiły Polakom wielu kłopotów. Niektórzy jednak zastanawiają się, czy skoro kredyty były udzielane kilkanaście lat temu to nie uległy przedawnieniu. Z tego artykułu dowiesz się co to, jest przedawnienie kredytu, jakie są terminy przedawnienia kredytu czy jak zgłosić przedawnienie kredytu.

Czym jest przedawnienie kredytu?

Przedawnienie kredytu to potocznie używana nazwa. Mówiąc o kredytach frankowych powinniśmy, mówić o przedawnieniu roszczeń. A konkretniej o przedawnieniu roszczenia o zapłatę. Roszczenie o unieważnienie kredytu frankowego nie ulega bowiem przedawnieniu. Jeżeli nasze roszczenie się przedawni, to oznacza to, że bank co do zasady może uwolnić się od odpowiedzialności. Kredytobiorca może żądać zapłaty, jednak dłużnik (bank) może nie spełnić roszczenia, powołując się na przedawnienie. Wówczas, mimo że roszczenie istnieje, windykacja nie będzie możliwa.

Po jakim czasie następuje przedawnienie kredytu?

Przedawnienie roszczenia o zapłatę przysługującego kredytobiorcy względem banku ulega przedawnieniu. Jaki jest okres przedawnienia kredytu bankowego? Co do zasady prawo cywilne wskazuje na termin przedawnienia, który wynosi 6 lat. Na uwadze należy mieć jednak, że w każdym przypadku kwestia przedawniania powinna być zbadana na konkretnym przypadku. W niektórych przypadkach może dojść do zawieszenia terminu przedawnienia. Co więcej, przed 2018 rokiem termin przedawnienia wynosił 10 lat. Dlatego też jeżeli zastanawiasz się kiedy przedawnia się kredyt w Twoim przypadku, warto skorzystać z porady prawnika.

Przedawnienie kredytu we frankach – Jak liczyć okres przedawnienia?

Termin przedawnienia leży liczyć od dnia kiedy kredytobiorca dowiedział się o wadliwości swojej umowy kredytu. Najczęściej jest to więc chwila gdy kredytobiorca wystosował do banku pismo z wezwaniem do zapłaty lub reklamacją. Zgodnie z orzecznictwem termin przedawnienia roszczeń kredytobiorcy nie może upłynąć wcześniej niż termin przedawnienia roszczeń banku. Należy pamiętać, że roszczenia bankowe także ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia roszczeń banku jest krótszy i wynosi 3 lata.

Kancelaria frankowa pomaga frankowiczom odzyskać pieniądze od banku. W znacznej większości roszczenia kredytobiorców nie są przedawnione, a zapłaty mogą dochodzić nie tylko Ci, którzy nadal spłacają kredyt, ale także Ci, którzy już dawno kredyt spłacili. A zatem spłata kredytu nie uniemożliwia odzyskania pieniędzy od banku.

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile możesz zyskać w sprawie frankowej, skorzystaj z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Warto podjąć działania, gdyż według banku kredytobiorca ma długi bankowe, zaś przy unieważnieniu umowy często okazuje się, że to bank ma dług wobec kredytobiorcy.

Sprawdź również: Przedawnienie roszczeń frankowiczów w 2024 roku

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE

Pierwsza sprawa WIBOR trafiła do TSUE
Pierwsza sprawa WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej ożywiła opinię publiczną w lipcu 2024 roku. Orzeczenie TSUE w sprawie WIBOR...

Mediacja z bankiem

Mediacja z bankiem
Spory finansowe dotyczące kwestii kredytowych to temat, który nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie. Wiele osób obawiając się czasu trwania i kosztów...

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy

Sankcja kredytu darmowego a kredyt frankowy
Od kilku już lat najwięcej postępowań sądowych przeciwko bankom dotyczy spraw kredytów frankowych. Sprawy tego rodzaju prowadzi między innymi doświadczona...