Czy w 2024 roku przedawniają się roszczenia frankowiczów? W lipcu 2018 roku nowelizacji uległ art. 118 Kodeksu cywilnego, który reguluje terminy wymagalności roszczenia. Przed nowelizacją termin przedawnienia roszczeń mający zastosowanie w przypadku kredytobiorców wynosił aż 10 lat. Po nowelizacji został skrócony do lat 6. W konsekwencji inaczej liczony jest termin przedawnienia dla rat kredytowych spłacanych do lipca 2018 roku i po tym okresie. Roszczenia dotyczące świadczeń spełnionych na rzecz banku przed nowelizacją przedawnią się po 10 latach, z kolei te spełnione po lipcu 2018 roku po 6 latach.
Roszczenie frankowe – bieg terminu przedawnienia
Wskazać jednak należy, że zgodnie z dyrektywa 93/13 bieg terminu przedawnienia roszczeń nie może się rozpocząć, dopóki konsument nie powziął wiedzy o nieuczciwym charakterze warunków zawartych w jego umowie kredytowej.
Najlepszym sposobem na przerwanie biegu przedawnienia jest złożenie pozwu frankowego o nieważność umowy i o zapłatę. Dzięki temu frankowicz zostanie zabezpieczony przed stopniowym przedawnianiem się kolejnych świadczeń, które spełnił na rzecz banku w formie rat kapitałowo-odsetkowych, spłacanych co miesiąc w ramach wykonywanej umowy. Podczas trwania procesu sądowego termin przedawnienia nie biegnie, a zatem potencjalna kwota do odzyskania przez kredytobiorcę nie będzie się zmniejszać.W celu weryfikacji terminu przedawnienia oraz złożenia pozwu w sądzie warto skontaktować się z doświadczoną kancelarią frankową. Kwotę potencjalnej kwoty do odzyskania możesz obliczyć dzięki kalkulatorowi frankowemu.
Źródła:
- Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 8 września 2022 r. sygn. akt C-82/21.