Większość kredytobiorców frankowych może się cieszyć – ok. 97% wyroków sądów orzeka obecnie o unieważnieniu umowy kredytu. Niestety istnieje pewna grupa frankowiczów, która z niepokojem patrzy w przyszłość. Są to kredytobiorcy, którzy umowę kredytu podpisali z Getin Bank. Postępowanie upadłościowe, które toczy się względem Getin Bank, może doprowadzić do tego, że kredytobiorcy nie będą mieli możliwości zaspokojenia swoich roszczeń. Sprawy sądowe przed sądami przeciwko Getin Noble Bank prowadzi ok. 10 000 kredytobiorców.
Ostatnimi czasy TSUE przeprowadził rozprawę w tzw. sprawie „Myszak”. Sprawa to związana jest z pytaniem prejudycjalnym Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącym tego, czy dyrektywy: konsumencka (93/13) oraz ustanawiająca ramy na potrzeby prowadzenia działań naprawczych oraz restrukturyzacji, stoją na przeszkodzie przepisom prawa krajowego, które w praktyce uniemożliwiają zawieszenie obowiązku spłaty rat względem Getin Bank, w trybie zawieszenia, z uwagi na fakt toczącego się postępowania restrukturyzacyjnego.
W dniu 21 października 2024 r. TSUE przeprowadził rozprawę w w/w sprawie, podczas której wysłuchano stanowiska syndyka. Syndyk wskazał, że właściwym do dochodzenia roszczeń w tym wypadku są, w jego ocenie, przepisy prawa upadłościowego. Jednocześnie syndyk wskazał również, że uważa, iż przepisy Ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym nie stoją w sprzeczności z prawami przyznanymi przez Dyrektywę 93/13. Co istotne TSUE wyznaczył na 12 grudnia 2024 r. termin na przedstawienie opinii przez Rzecznika. Z reguły wyrok wydawany jest w kilka miesięcy po wydaniu opinii przez Rzecznika.
Wsparcie kancelarii przy sprawach o unieważnienie kredytu
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162