W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy w pełnym składzie wydał uchwałę w sprawie frankowiczów, odpowiadając na sześć pytań dotyczących sporów frankowych (sygn. sprawy III CZP 25/22). Po niemal 5 miesiącach pojawiło się uzasadnienie tej uchwały. Co możemy w nim wyczytać? Czy zmienia ono pozycję frankowiczów?
O czym stanowi uchwała Sądu Najwyższego?
W odpowiedzi na pytania zadane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską Sąd Najwyższy odniósł się do istotnych kwestii związanych z kredytami indeksowanymi i denominowanymi do waluty obcej. Sąd Najwyższy stwierdził m.in., iż:
- W razie uznania, że postanowienie umowy kredytu stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie jest wiążące, to postanowienie to nie może zostać zastąpione innym sposobem określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.
- W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego umowa nie wiąże także w pozostałym zakresie.
- Bank i kredytobiorca posiadają samodzielne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron.
- Bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się co do zasady od dnia następującego po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku związanie postanowieniami umowy.
- Nie ma podstawy prawnej do żądania przez którąkolwiek ze stron odsetek lub innego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych.
Co Sąd Najwyższy wskazał w uzasadnieniu uchwały?
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu powołał liczne orzecznictwo, w tym odwołał się do dorobku TSUE. Uchwała wydana przez Sąd Najwyższy jest jak najbardziej korzystna dla frankowiczów. Po wydaniu niniejszej uchwały można zaobserwować zmianę w podejściu niektórych banków, które zaczęły cofać pozwy o wynagrodzenie za korzystania z kapitału.
Miejmy nadzieję, że kwietniowa uchwała przyczyni się do szybszego rozpoznawania spraw frankowych. Póki co niektóre z sądów, nadal zmagają się z ogromnym napływem nowych spraw. Obecnie w sądach wydaje się, że największym problemem są braki kadrowe.
Jeżeli posiadają Państwo kredyt we frankach i nie pozwaliście jeszcze banku, zapraszamy do kontaktu z podmiotem wyspecjalizowanym w sprawach tego rodzaju, jakim jest kancelaria frankowa Frejowski CHF. Kancelaria świadczy profesjonalną obsługę prawną w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Umowę unieważnioną należy traktować jak nigdy niezawartą. Bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.