SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Dobre wieści dla frankowiczów! W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma powstać wydział frankowy.

Data ostatniej aktualizacji:

Dobre wieści dla frankowiczów! W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma powstać wydział frankowy.

Chociaż frankowicze wygrywają niemal wszystkie sprawy sądowe z bankami, to problemem jest czas postępowań sądowych. Ze względu na tysiące spraw frankowych powstają zaległości w sądach, co wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania. Na szczęście jest nadzieja, że w Warszawie sytuacja się poprawi z racji zapowiedzi utworzenia wydziału frankowego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

Jak wygląda sytuacja frankowiczów w Warszawie?

Przy Sądzie Okręgowym w Warszawie funkcjonuje już tzw. Wydział frankowy, rozpoznający wyłącznie sprawy związane z kredytami indeksowanymi i denominowanymi do walut obcych. Sąd Okręgowy dla frankowiczów to sąd pierwszej instancji. Bank ma możliwość wniesienia apelacji od niekorzystnego dla siebie wyroku, a wówczas sprawa przekazywana jest do rozpoznania do Sądu Apelacyjnego.

Warto zaznaczyć, że mieszkańcy Warszawy i pobliskich miejscowości swoje pozwy kierują nie tylko do Sądu Okręgowego w Warszawie, ale także do Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie. To jaki sąd będzie rozpoznawał sprawę, zależy od miejsca zamieszkania kredytobiorcy.

Obciążenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie

Sąd Apelacyjny w Warszawie oprócz spraw frankowych z Sądu Okręgowego w Warszawie, rozpoznaje także sprawy z Sądu Okręgowego Warszawa – Praga. To zaś sprawia, że czas oczekiwania na wyznaczenie rozprawy często przekracza rok.

Ministerstwo od dłuższego czasu dostrzega problem spraw frankowych i przeciągających się postępowań sądowych. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje konkretne rozwiązania majce na celu przyśpieszenie rozpoznania spraw frankowych.

Zgodnie z zapowiedziami pełnomocniczki MS ds. ochrony praw konsumenta Anety Wiewiórowskiej-Domagalskiej od stycznia przyszłego roku ma zacząć funkcjonować nowy wydział Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w którym orzekać ma 20 sędziów. To bardzo dobra wiadomość dla frankowiczów!

Kancelaria frankowa Frejowski od kilkunastu lat zajmuje się prawem bankowym. Dzięki ścisłej specjalizacji na bieżąco śledzimy wszelkie nowości orzecznicze. Zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy. Dzięki niemu dowiesz się ile możesz zyskać w sprawie frankowej. Unieważnienie kredytu frankowego jest możliwe!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wydział Frankowy już nie tylko w Warszawie, ale także i w Poznaniu!

Wydział Frankowy już nie tylko w Warszawie, ale także i w Poznaniu!
Sprawy frankowe stanowią duży procent wszystkich spraw w sądach. Duży napływ spraw frankowych sprawił, że czas postępowań sądowych nie tylko...

Co czeka frankowiczów w 2025 roku?

Co czeka frankowiczów w 2025 roku?
Rok 2024 obfitował w wiele korzystnych dla frankowiczów rozstrzygnięć. Kolejny rok będzie kontynuacją pasma sukcesów frankowiczów. Są nadzieje, że w...

Banki coraz częściej rezygnują z apelacji

Banki coraz częściej rezygnują z apelacji
Coraz częściej spotykamy się ze sprawami, w których banki, w po wyrok sądu pierwszej instancji rezygnują ze składania apelacji. Dla...