SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Zawieszenie kredytu frankowego czy wakacje kredytowe

Data ostatniej aktualizacji:

Zawieszenie kredytu frankowego czy wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe 2022 narobiły dość sporego zamieszania, bowiem zostały one przewidziane tylko dla poszkodowanych Kredytobiorców spłacających swoje zobowiązania w złotówkach. Wakacje kredytowe dla Frankowiczów nie zostały przewidziane w ustawie, choć jej pierwsza wersja dała pole do dowolnej interpretacji, to chwilę później została zmodyfikowana i Frankowicze przestali zadawać pytania kiedy można składać wnioski o wakacje kredytowe, ponieważ jak to zwykle bywa – zostali pozostawieni samymi sobie. 

Czy wakacje kredytowe też dla frankowiczów?

Frankowicze mogą wnioskować o wakacje kredytowe 2022, ale na zupełnie innych zasadach, niż Kredytobiorcy złotówkowi. Różnica w ich uzyskaniu polega na tym, iż w sprawie złotówkowego kredytu wakacje kedytowe zasady opisane są w ustawie, a wakacje kredytowe dla Frankowiczów wydaje sąd po złożeniu pozwu o unieważnienie oraz wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Kiedy można składać wnioski o wakacje kredytowe udzielone przez sąd dla Frankowicza? To akurat zależy już tylko i wyłącznie od decyzji Frankowicza, bowiem wniosek o wstrzymanie płatności rat można złożyc w każdej chwili, a czas oczekiwania na jego rozpatrzenie jest coraz krótszy.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Chcąc skorzystać z pomocy, najpierw należy dowiedzieć się szczegółowo odnośnie wakacje kredytowe dla kogo oraz na czym dokładnie one polegają. Wakacje kredytowe zasady przewidują odroczenie płatności ośmiu rat przez osiem wybranych miesięcy, a te w efekcie zostaną odroczone na zakończenie okresu kredytowania, co oznacza, że kredyt, mimo że wakacje kredytowe 2022 będą obowiązywać znacznie się wydłuży. 

Co dają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe dla Frankowiczów nie dają nic, ponieważ nie zostały one dla nich przewidziane. Jednakże dla Złotówkowiczów wakacje kredytowe 2022 dają możliwość szybkiego oraz doraźnego wsparcia, gdy comiesięczne raty nadmiernie obciązają domowe budżety. 

Czy opłaca się wakacje kredytowe?

Jeśli Kredytobiorca nie zamierza pozwać swojego banku, ani nie będzie podejmować żadnych kroków prawnych względem banku, może to się opłacać, jeśli jednocześnie zamierza nadpłacić w tym czasie kredyt. Rozporządzenie wakacje kredytowe zakłada, że jednak raty te nie zostają umorzone, a odroczone, co oznacza, że trzeba je będzie zapłacić w przyszłości. Pomimo tego, że wakacje kredytowe dla Frankowiczów 2022 nie zostały przewidziane, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że takie rozwiązanie nie byłoby opłacalnym rozwiązaniem dla Frankowiczów, bowiem zdecydowanie większą korzyść można osiągnąć pozywając swój bank i jednocześnie doprowadzając do wstrzymania płatności rat na czas procesu.

Ile razy można skorzystać z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe pko bp zakładają skorzystanie jedynie raz z możliwości odroczenia spłat, bowiem takie są dokładnie wytyczne co do wakacje kredytowe zasady. Wakacje kredytowe 2022 jest to przewidziana w ustawie jednorazowa doraźna pomoc w spłacie kredytu, która została stworzona na potrzeby ogromnych podwyżek wskaźnika WIBOR oraz stóp procentowych.

Czy bank może odmówić wakacji kredytowych?

Istnieje możliwość odmówienia skorzystania z wakacje kredytowe pko bp, czy też wakacji kredytowych w innym banku, bowiem to właśnie bank analizuje oraz decyduje o tym, czy Klient otrzyma taką możliwość. Bank nie może jednak odmówić ustawowych wakacji kredytowych, ponieważ rozporządzenie wakacje kredytowe ma z góry narzucone reguły i banki bezwzględnie muszą ich przestrzegać. 

Wakacje kredytowe dla Frankowiczów warto uzyskać z pomocą kancelarii frankowej, ponieważ w innym wypadku Kredytobiorcy frankowi zostaną z kredytem oraz bez pomocy.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...