SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frankowicz – kim jest? 

Data ostatniej aktualizacji:

Frankowicz - kim jest? 

Na pytanie kim jest Frankowicz odpowiemy najpierw przybliżając jego historię. Jak możemy się domyślić Frankowicze to posiadacze kredytu frankowego, czyli kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich. Co zatem się zadziało, że sprawy frankowiczów są teraz tak częstym tematem rozmów? 

Jak się zaczęło?

Historia Frankowiczów zaczyna się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to banki zaczęły udzielać kredytów – głównie hipotecznych i mieszkaniowych – we frankach szwajcarskich. Najbardziej popularne zawieranie umów o kredyt frankowy było w latach 2004-2009. Były one indeksowane lub denominowane. Banki bardzo chętnie udzielały takich właśnie kredytów. Często kredyty frankowe dostawały nawet osoby, które nie miały wymaganej zdolności kredytowej dla kredytu złotówkowego. Dla wielu ludzi była to zatem jedyna szansa na zakup nieruchomości. 

Negatywne wydarzenia, przez które dziś kredyt frankowy spędza z sen z powiek wielu Polakom, zaczęły się dziać w roku 2015. Do tego czasu kurs franka szwajcarskiego był bardzo stabilny. Oprocentowanie kredytów frankowych również był zadowalająco niskie. Jednak w 2009 roku wszystko zaczęło się zmieniać. 

Warto wspomnieć, że frank w roku 2008 nie przekroczył kosztu 2 złotych. Już na początku 2009 roku kurs franka szwajcarskiego zaczął się umacniać po tym, jak upadł jeden z większych banków amerykańskich. W kolejnych latach sytuacja dalej się pogarszała. W 2012 roku frank szwajcarski przekroczył już granicę 3,5 zł. Wtedy interweniował szwajcarski bank centralny, co trzymało kurs waluty na całkiem stabilnym poziomie, aż do daty Czarnego czwartku. 

Czarny Czwartek 

15 stycznia 2015 roku Narodowy Bank Szwajcarski zaprzestał ochrony swojej waluty. To spowodowało gwałtowny wzrost ceny franka szwajcarskiego i kryzys dla wszystkich frankowych kredytobiorców. Raty kredytowe również wzrosły i dla wielu Frankowiczów stanowiły ogromne obciążenie finansowe. 

2019 rok zmienił obrót sprawy. W tym czasie zaczęto składać pozwy banków do sądu. Okazało się, że banki udzielając umów kredytowych stosowały wiele niedozwolonych czynności. W umowach zawarte były zapisy niezgodne z prawem, które dziś określany mianem klauzul abuzywnych. Dziś w sądach znajdują się tysiące pozwów wniesionych przez Frankowiczów. 

Kim jest statystyczny Frankowicz? 

Przeciętny portret Frankowicza to obywatel  Polski urodzony w latach 1967 – 1981. Właśnie w takim wieku jest około 60 % Frankowiczów. Jak się okazuje, większość Frankowiczów posiada nie tylko kredyt frankowy ale także inne zadłużenia.  

Dobrą informacją jest to, że większość spraw wniesionych do sądu przez Frankowiczów jest rozpatrywana pozytywnie dla kredytobiorcy. Sprawdź nasz kalkulator frankowy, by dowiedzieć się ile możesz odzyskać z kredytu frankowego.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Raty kapitałowo-odsetkowe – definicja

Raty kapitałowo-odsetkowe – definicja
Raty kapitałowo-odsetkowe – jest to część kwoty kapitału udzielonego kredytu (część kapitałowa raty) oraz część kwoty odsetek od udzielonego kredytu...

Czym jest rata kapitałowa? 

Czym jest rata kapitałowa? 
Rata kapitałowa to część raty, która stanowi określoną część pożyczonej kwoty. Spłata części kapitałowej powoduje zmniejszenie salda kredytu, czyli kwoty...

Co to jest Frankomat?

Co to jest Frankomat?
Osoby posiadające kredyty frankowe chcąc rozpocząć proces z bankiem stają przed ciężkim wyborem kancelarii frankowej. Prawników zajmujących się kredytami frankowymi...