SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wakacje kredytowe a kredyt frankowy

Data ostatniej aktualizacji:

Wakacje kredytowe a kredyt frankowy

Trudna sytuacja panująca aktualnie w Polsce powodowana galopującą inflacją przyczyniła się do reakcji rządu w sprawie pomocy dla kredytobiorców, którzy najbardziej ucierpieli przez podwyższone stopy procentowe. Zastanawiające jest zatem, jak wygląda relacja wakacje kredytowe a kredyt frankowy w rzeczywistości. Czy rządowy projekt ustawy frankowiczów również obejmuje?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, bo chociaż frankowicze mieli zostać wykluczeni z możliwości skorzystania z wakacji kredytowych, to projekt ustawy wzbudzał niepewność, a nieprecyzyjne zapisy pozwoliły na szeroką interpretację, której dotyczy projekt ustawy frankowiczów. 

  • Wakacje kredytowe a kredyt frankowy – zawieszenie spłaty kredytu aż ośmiu rat dawało frankowiczom pewnego rodzaju nadzieję, iż odwlecze się na czas kryzysu płatność, która przysparza im wielu problemów
  • Narosły spekulacje wokół kwestii wakacje kredytowe a kredyt frankowy, ponieważ rządzący w swoich wystąpieniach upomnieli frankowiczów, iż wakacje kredytowe skierowane są jedynie do złotówkowiczów, których raty kredytów przez diametralne podniesienie stóp procentowych znacząco poszły w górę
  • Według dużej części ekspertów, a także prawników naszej kancelarii – kredyty frankowe w istocie zostały  udzielone w walucie PLN, a jedynie były waloryzowane kursem franka szwajcarskiego. 
  • Frankowicze nie skorzystają z pakietu wsparcia systemowego, który wejdzie z dniem 1 sierpnia 2022 roku, ale w dalszym ciągu mogą oni odroczyć spłatę jednej raty składając wniosek o wakacje kredytowe bph
  • Uczulamy frankowiczów chcących skorzystać z jakiejkolwiek formy wakacji kredytowych, aby nie pozwolili na to, że bank podsunie przypadkiem aneks, który po podpisaniu dla przykładu będzie świadczył o uznaniu długu
  • Najlepszym sposobem na zawieszenie spłaty rat kapitałowo –odsetkowych jest złożenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia, które pozwala na legalne oraz nieryzykowne zaprzestanie spłaty kredytu

Wakacje kredytowe a kredyt frankowy – skorzystają frankowicze?

Perspektywa zawieszenia aż ośmiu rat kapitałowo – odsetkowych na przestrzeni roku 2022 oraz 2023 zdawała się być bardzo pozytywnym rozwiązaniem, ale warto wspomnieć, iż za sprawą skorzystania z takich wakacji kredytowych okres kredytowania wydłuża się odpowiednio o czas, w którym raty zawieszono z uwagi na wakacje kredytowe. Rządowa propozycja wakacji kredytowych skierowana miała być tylko do złotówkowiczów i to tych, którzy mają realny problem ze spłatą swojego zobowiązania, a wysokość raty przekracza połowę miesięcznego dochodu danego kredytobiorcy. 

Choć zapis w ustawie o wakacjach kredytowych zdawał się być nieprecyzyjny oraz kontrowersyjny, eksperci dopatrzyli się tak zwanej luki prawnej w zapisie, która dawała możliwość dowolnej interpretacji, choć intencją rządzących było skierowanie pomocy bezpośrednio do złotówkowiczów. 

Sprawdź również: kredyty frankowe kalkulator

Wakacje kredytowe a kredyt frankowy – premier wysyła frankowiczów do sądu?

Dziś po wielu dyskusjach, a także nowelizacji i poprawkach ustawy o wakacjach kredytowych wiemy, że z tej możliwości nie skorzystają frankowcze.

Projekt ustawy frankowiczów nie wszedł finalnie w życie i nie przewidziano systemowego wsparcia dla frankowiczów. Premier Mateusz Morawiecki zapytany o wakacje kredytowe dla frankowiczów od razu wysyła ich do sądu, bowiem jego zdaniem umowy frankowe są masowo unieważniane na skalę krajową oraz europejską, zatem frankowicze mają inny, sprawdzony sposób na zakończenie swoich problemów.

Pomoc dla złotówkowiczów prawdopodobnie została przewidziana tylko dla kredytobiorców złotówkowych z uwagi na ich większą ilość oraz ogromne poruszenie, jakie w społeczeństwie wywołało podniesienie stóp procentowych, sprawy frankowe zostały lekko zepchnięte na bok, bowiem postępowania toczące się przed sądami pozwalają im na wygrane sprawy, złotówkowicze zaś nie przetarli jeszcze szlaków w sądzie.

Wakacje kredytowe a kredyt frankowy i wysoki kurs franka?

Problem kredytów frankowych zaczął nasilać się wraz z informacją o zaostrzeniu polityki monetarnej przez Szwajcarię, która nieoczekiwanie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych o 0,50 punktów bazowych. Zamieszanie na rynku walutowym sprawiło również, że frank szwajcarski przewyższył swoją wartością dolara amerykańskiego oraz unijną walutę – euro. 

Galopująca inflacja dotyka frankowiczów podwójnie, ponieważ płacą oni zarówno więcej w Polsce, jak i raty wynoszą coraz więcej. Eksperci w zakresie ekonomii uczulają i prognozują, iż największe wzrosty kursu franka dopiero przed nami. 

Frankowicze – jak poradzić sobie z trudną sytuacją?

Doniesienia odnośnie braku pomocy rządowej dla frankowiczów pokazuje jedynie, że rząd nie liczy się z tą grupą kredytobiorców, mimo że krzywda, jaką banki wyrządziły frankowiczom, jest niezaprzeczalna. Frankowicze stanowią zdecydowanie mniej liczną grupę kredytobiorców, zatem rząd nie obawia się ewentualnej złości tej grupy kredytobiorców.

Warto jednak zauważyć, że frankowicze nie znajdują się wcale w lepszej sytuacji od złotówkowiczów. Wybuch wojny w Ukrainie oraz perspektywa światowej recesji sprawia, że frank szwajcarski skacze do prawie 5 zł, a ekonomiści zapowiadają, że może nawet wynieść więcej. Frank jest traktowany, jako bezpieczna przystań dla inwestorów, zatem frankowicze muszą przygotować się na podwyżki.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe bph?

Jak już zdążyliśmy ustalić,  relacja kredyt frankowy a wakacje kredytowe jest bardzo skomplikowana i niejednoznaczna, bowiem te najbliższe zaplanowane wakacje nie są przewidziane na kredytobiorców spłacających kredyty we franku szwajcarskim. W naszej ocenie istnieje możliwość podjęcia próby i złożenie wniosku o wakacje kredytowe bph, niektórzy z frankowiczów, mimo wszystko, zamierzają podjąć takie działanie, w myśl zasady ‘’lepiej zrobić cokolwiek, niż czekać z założonymi rękoma”.

Najbardziej sprawdzonym sposobem na złożenie wniosku o wakacje kredytowe bph jest działanie z ramienia kancelarii frankowej, która dzięki swojemu doświadczeniu procesowemu doprowadzi do legalnego wstrzymania płatności rat kapitałowo – odsetkowych. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie korzystniejsze z punktu widzenia interesów frankowicza, ponieważ nie wydłuża to w żaden sposób terminu kredytowania.

Wakacje kredytowe bph – jak uzyskać?

W sytuacji, kiedy frankowicze zostali na lodzie, bez żadnego systemowego wsparcia mogą jedynie liczyć na pomoc, którą przynieść może doświadczona kancelaria frankowa, taka jak Frejowski CHF, która doskonale zna zawiłości technik banków. Wakacje kredytowe bph nigdy nie były korzystne dla frankowiczów, mimo że duża część kredytobiorców skorzystała z tego rozwiązania, gdy pandemia na stałe zagościła w naszym kraju i zaczęła znacząco wpływać na kurs franka szwajcarskiego. Rekomendujemy wszystkim frankowiczom, aby zastanowili się nad pozwaniem swojego banku, bowiem sytuacja już teraz nie jest stabilna, a może być jeszcze gorzej.

Pozew frankowy i zawieszenie spłaty – jak otrzymać?

Frankowicze mają możliwość uzyskania rozwiązania, jakim są wakacje kredytowe bph za pośrednictwem złożenia pozwu do sądu oraz dołączenia do niego wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Nie przewidziano dla frankowiczów pakietu wsparcia, ale linia orzecznicza i powszechne sądy wyklarowały już orzeczenia, które dają możliwość zawieszenia spłaty kredytu. 

Kancelaria frankowa Warszawa składa pozew do sądu, dołączając do niego wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia, który zostaje rozpatrzony przez sąd w pierwszej kolejności. Gdy wniosek zostaje przyjęty, frankowicz wówczas nie ma obowiązku uiszczania comiesięcznych rat kredytu do banku, a ten nie może w związku z tym wszcząć żadnego postępowania egzekucyjnego, ani nawet wypowiedzieć umowy. 

Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF, pomożemy Ci w zawieszeniu spłaty kredytu, a wakacje kredytowe nie będą dla Ciebie już miały znaczenia, ponieważ zapewnisz sobie wakacje od kredytu na cały proces sądowy!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt frankowy a wpływ na życie codzienne Polaków

Kredyt frankowy a wpływ na życie codzienne Polaków
Kredyty frankowe wpłynęły i nadal wpływają na życie wielu tysięcy Polaków. Spirala zadłużenia, w jaką zostali wciągnięci frankowicze, odciska piętno...

Kredyt frankowy a naruszenie praw konsumentów: co to oznacza?

Kredyt frankowy a naruszenie praw konsumentów: co to oznacza?
Jeżeli przedsiębiorca postępuje w sposób bezprawny lub niezgodny z dobrymi obyczajami, co ma wpływ na sytuację konsumenta, to możemy mówić...

Reklamacja do banku kredyt frankowy

Reklamacja do banku kredyt frankowy
Kredyty frankowe masowo unieważniane są przez sądy. Warto jednak wiedzieć, jakie działania podjąć, aby doprowadzić do sytuacji, jaką jest unieważnienie...