SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pierwszy zyskowny rok dla Banku Millennium – prognozy na przyszłość

Data ostatniej aktualizacji:

Pierwszy zyskowny rok dla Banku Millennium - prognozy na przyszłość

Bank Millennium należy do podmiotów z największą liczbą kredytów frankowych w Polsce. Przekłada się to więc również na statystyki postępowań frankowych z udziałem portugalskiego banku. Bank Millennium należy do najczęściej pozywanych spośród wszystkich banków udzielających kredytów frankowych. Biorąc po uwagę, że obecnie około 98% spraw kończy się uwzględnieniem roszczeń frankowiczów, nie może dziwić fakt, że sprawy frankowe, a konkretnie zasądzane przez sądy na rzecz frankowiczów roszczenia stanowią istotny problem dla sytuacji finansowej Banku Millennium.

W ostatnich latach Bank Millennium odnotowywał znaczne straty na koniec roku. W 2021 r. było to przykładowo 1,33 mld zł straty, a w roku 2022 nieco ponad 1 mld zł straty. Na tym tle wyróżnia się rok 2023, za który Bank Millennium odnotował zysk w wysokości 576 mln zł. Jakie są więc prognozy Millennium na przyszłość?

Sprawdź również: Czy warto podpisać ugodę z bankiem Millennium?

Bank Millennium – sprawy frankowe w 2024 r.

W 2024 r. należy spodziewać się kolejnych licznych wyroków stwierdzających nieważność umów frankowych zawartych przez kredytobiorców frankowych z Bankiem Millennium. Z sytuacji tej zdaje sobie sprawę również sam bank. Według danych na koniec roku 2023 Bank Millennium utworzył ponad 7 mld zł rezerw na roszczenia frankowiczów, a w sądach toczyło się ponad 22 000 spraw frankowych przeciwko portugalskiemu bankowi.

Bank Millennium przoduje w liczbie podpisanych ugód z frankowiczami. Obecnie bank ten zawarł ich ponad 21 000. Z uwagi jednak na coraz korzystniejsze orzeczenia TSUE i jednolitą, korzystną dla kredytobiorców, linię orzeczniczą sądów krajowych, spodziewać należy się, że w 2024 r. coraz mniej kredytobiorców zainteresowanych będzie zawieraniem ugód z bankami.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!

Już 25 kwietnia 2024 r. Frankowicze poznają stanowisko Sądu Najwyższego!
Na 25 kwietnia 2024 r. został wyznaczony termin posiedzenia Sądu Najwyższego. W tym też dniu Sąd Najwyższy zajmie stanowisko w...

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?

Czy przewalutowanie kredytu frankowego jest odwracalne?
Przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich polega na tym, że w umowie kredytu zmianie ulega waluta z franka szwajcarskiego na złoty...