SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pierwszy zyskowny rok dla Banku Millennium – prognozy na przyszłość

Data ostatniej aktualizacji:

Pierwszy zyskowny rok dla Banku Millennium - prognozy na przyszłość

Bank Millennium należy do podmiotów z największą liczbą kredytów frankowych w Polsce. Przekłada się to więc również na statystyki postępowań frankowych z udziałem portugalskiego banku. Bank Millennium należy do najczęściej pozywanych spośród wszystkich banków udzielających kredytów frankowych. Biorąc po uwagę, że obecnie około 98% spraw kończy się uwzględnieniem roszczeń frankowiczów, nie może dziwić fakt, że sprawy frankowe, a konkretnie zasądzane przez sądy na rzecz frankowiczów roszczenia stanowią istotny problem dla sytuacji finansowej Banku Millennium.

W ostatnich latach Bank Millennium odnotowywał znaczne straty na koniec roku. W 2021 r. było to przykładowo 1,33 mld zł straty, a w roku 2022 nieco ponad 1 mld zł straty. Na tym tle wyróżnia się rok 2023, za który Bank Millennium odnotował zysk w wysokości 576 mln zł. Jakie są więc prognozy Millennium na przyszłość?

Sprawdź również: Czy warto podpisać ugodę z bankiem Millennium?

Bank Millennium – sprawy frankowe w 2024 r.

W 2024 r. należy spodziewać się kolejnych licznych wyroków stwierdzających nieważność umów frankowych zawartych przez kredytobiorców frankowych z Bankiem Millennium. Z sytuacji tej zdaje sobie sprawę również sam bank. Według danych na koniec roku 2023 Bank Millennium utworzył ponad 7 mld zł rezerw na roszczenia frankowiczów, a w sądach toczyło się ponad 22 000 spraw frankowych przeciwko portugalskiemu bankowi.

Bank Millennium przoduje w liczbie podpisanych ugód z frankowiczami. Obecnie bank ten zawarł ich ponad 21 000. Z uwagi jednak na coraz korzystniejsze orzeczenia TSUE i jednolitą, korzystną dla kredytobiorców, linię orzeczniczą sądów krajowych, spodziewać należy się, że w 2024 r. coraz mniej kredytobiorców zainteresowanych będzie zawieraniem ugód z bankami.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?
Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5...

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka
Getin Noble Bank Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną...