SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy warto podpisać ugodę z bankiem Millennium?

Data ostatniej aktualizacji:

Czy warto podpisać ugodę z bankiem Millennium?

Obecnie większość banków, w tym bank Millennium, oferuje kredytobiorcom frankowym ugody. To czy taka ugoda jest korzystna dla kredytobiorcy zależy od jej warunków. Z uwagi na to, że podpisując ugodę zazwyczaj zrzekamy się roszczeń wobec banku koniecznie trzeba wnikliwie przeanalizować treść takiej ugody.

Czy warto iść na ugodę z Bankiem Millennium?

Ugody frankowe z Bankiem Millennium opierają się na przewalutowaniu kredytu frankowego na kredyt złotowy. W uproszczeniu oznacza to, że kredyt frankowy miałby od początku zostać uznany za kredyt wyrażony w złotym polskim.

Przewalutowanie następuje jednak nie po kursie franka, jaki obowiązywał w dniu zawierania przez nas umowy kredytu, a po kursie wyższym. Kurs ten jest zazwyczaj negocjowalny z bankiem i waha się w okolicy 3 – 4 zł. Takie przewalutowanie prowadzi do sytuacji, w której kredyt zostaje zamieniony w kredyt złotowy albo z oprocentowaniem stałym albo zmiennym. Zazwyczaj banki proponują kredyt oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę banku. Przewalutowanie kredytu zatem w dalszym ciągu obliguje frankowicza do comiesięcznej spłaty rat kredytowych.

Nad taką ugodę należy się także zastanowić z tego względu, że obecnie i raty kredytów złotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR znacznie wzrosły, jak również ze względu na niepewność w związku z planowanym zastąpieniem WIBOR stawką WIRON.

Drugą opcją, jaką coraz częściej proponuje bank, jest możliwość wybranie stałego oprocentowania, które będzie obowiązywać przez okres 5 lat. Obecnie jednak również i stałe oprocentowanie przy kredytach złotowych pozostaje na wysokim poziomie.  

Czy warto podpisać ugodę z bankiem w 2024 r.?

Na pierwszy rzut oka zapisy ugody, która wskazuje, że nasze saldo kredytu zmniejszy się nawet o kilkaset tysięcy złotych bywają zachęcające. Jednak na względzie należy mieć, że przy kredytach frankowych bank może dowolnie kształtować saldo kredytu. Przy porównaniu skutków ugody zawartej z bankiem i wyroku sądowego korzystniejszym jest wystąpienie przez kredytobiorcę na drogę sądową.

Analizując ugody z bankiem Millennium należy zwrócić uwagę m.in. na to czy odnosi się ona do kwoty, którą dotychczas kredytobiorca wpłacił do banku. W znacznej większości przypadków banki nie rozliczają się ze środków niesłusznie pobranych od kredytobiorcy. Ugoda frankowa zawiera jedynie postanowienia, które odnoszą się do niespłaconej części kredytu.

Jednocześnie negocjowanie zapisów ugody z bankiem Millennium bywa trudne. Banki mają zazwyczaj swoje zapisy ugód, których nie mogą zmieniać. Negocjacje są zatem marginalne. Ugoda frankowa zawierana jest zwykle przez kredytobiorców, którzy znajdują się w złej sytuacji majątkowej i nie mogą czekać kilku lat na rozstrzygnięcie sądu. A zatem czy opłaca się przyjąć propozycję ugodową Banku Millennium w 2024 roku? To zależy, między innymi od sytuacji danego kredytobiorcy, etapu sprawy sądowej. W każdym jednak wypadku należy podjąć z bankiem negocjacje.

Ugody z bankiem Millennium dla frankowiczów

Skorzystanie z propozycji ugodowej banku ma swoje zalety. Jest to rozwiązanie tańsze, które nie generuje po stronie kredytobiorcy istotnych kosztów. Podpisując ugodę z bankiem oszczędzamy czas. Proces zawierania ugody trwa znacznie krócej (nawet około miesiąca) niż z postępowanie sądowe, które trwa zazwyczaj kilka lat.

Ugoda z bankiem Millennium czy innym bankiem ma jednak również istotne wady. Przede wszystkim przewalutowanie kredytu w dalszym ciągu obliguję kredytobiorcę do spłaty comiesięcznych rat. Umowa kredytu dalej obowiązuje. W najkorzystniejszej opcji dochodzenia roszczeń przed sądem możliwym jest natomiast unieważnienie całej umowy kredytu frankowego. W takim wypadku kredytobiorcę nie wiąże już jakakolwiek umowa z bankiem.

Zyski z ugody z bankiem 2024 

Warto podkreślić, że nie da się wyliczyć ile kredytobiorca zyska na przewalutowaniu kredytu w ramach ugody z bankiem. Nawet zmiana kredytu na złotówkowy niesie za sobą dalsze ryzyka. Przy zmiennym oprocentowaniu nie wiadomo bowiem ile po przewalutowaniu kredytu frankowego będzie wynosić miesięczna rata. Jej wysokość jest bowiem związana ze zmianami stóp procentowych. Tego zaś czy będą one w najbliższym czasie rosnąć czy spadać nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Sprawdź również: kalkulator frankowy

Propozycje banku Millennium dla frankowiczów w 2024 roku

Jesienią 2020 r. ogłoszono program obejmujący propozycję KNF ugód dla frankowiczów. Od tego czasu kolejne lata przyniosły coraz to korzystniejsze warunki ugód. Wiele banków właśnie na założeniach KNF opiera swoje propozycje. Bank Millennium oferuje jednak ugody oparte o własne założenia. Bank Millennium oferuje możliwość przewalutowania kredytu na złotowy z oprocentowaniem zmiennym lub stałym. Zawierając ugodę saldo kredytu spadnie, jednak biorąc pod uwagę korzyści wynikające z unieważnienia umowy w sądzie korzyść z podpisanie ugody jest marna. W 2024 roku, podobnie jak i rok wcześniej, można dostrzec, że liczba ugód w porównaniu z liczbą pozwów frankowych kierowanych do sądu jest marginalna. 

Bank Millennium jest w czołówce najczęściej pozywanych banków. Liczba postępowań sądowych związanych z umowami frankowymi to ponad 20.000. Na koniec września 2022 r. przeciwko bankowi prowadzonych było 16 222 postępowań sądowych. Na dzień 31 grudnia 2023 r. Bank miał 20 914 umów kredytowych i dodatkowo 1 780 umów kredytowych z byłego Euro Banku będących przedmiotem prowadzonych obecnie indywidualnych sporów sądowych. Unieważnienie umowy frankowej w sądzie jest korzystniejsze niż ugoda z bankiem dlatego też warto rozpocząć tę drogę.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?
Jednym z pierwszych kroków przy staraniu się o kredyt jest sprawdzenie przez bank naszej zdolności kredytowej. Co do zasady jeżeli...

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?
Kredyt odnawialny wiąże się z dodatkowymi środkami, które pojawią się na naszym koncie. Możemy z nich skorzystać, ale nie musimy....

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?
Każdy decydując się na zobowiązanie, jakim  jest kredyt, chce uzyskać jak najlepsze warunki. Czy można negocjować z bankiem warunki kredytu...