SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sprawy frankowe – jak przygotować się do procesu przeciwko bankowi?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak przygotować się do sprawy frankowej przeciwko bankowi? (2025)

Proces z bankiem to dla wielu osób stresujące i nieznane doświadczenie – szczególnie gdy chodzi o sprawy frankowe, które zyskały ogromną skalę w ostatnich latach. Decyzja o wejściu na drogę sądową często poprzedzona jest długim czasem wahania, analizą dokumentów i poszukiwaniem wiarygodnych informacji. Przygotowanie do procesu przeciwko bankowi – szczególnie w sprawie kredytu frankowego – jest kluczowe, dlatego też warto wiedzieć więcej na ten temat.

Jak przygotować pozew przeciwko bankowi?

Przygotowanie pozwu powinno być poprzedzone dokładną analizą umowy kredytowej pod kątem występowania w niej postanowień niedozwolonych, a także zgromadzeniem odpowiedniej dokumentacji. Przygotowując pozew, powinno pamiętać się o właściwym skonstruowaniu swojego żądania, przywołanie stosownych wniosków dowodowych i przytoczeniu orzecznictwa popierającego nasze stanowisko. Pozew musi odpowiadać wszelkim wymogom formalnym, bowiem złożenie pozwu z brakami może skutkować jego zwrotem lub wezwaniem do ich uzupełnienia, co sprawia, że całe postępowanie się wydłuża.

To jak wygrać sprawę frankową z bankiem, zależy w dużej mierze od dobrze skonstruowanego pozwu. Pozew frankowy przygotowanie wymaga dokładnej analizy umowy kredytowej, historii spłat oraz orzecznictwa sądowego. Ważna jest także dobrze opracowana strategia na proces frankowy. Dlatego też pomoc kancelarii w sprawach frankowych jest niezwykle przydatna. Kancelaria frankowa Frejowski od lat pomaga frankowiczom w walce z bankami. Konsultacja przed procesem z bankiem i analiza umowę kredytu (u nas zupełnie za darmo) jest niezwykle istotna, aby poznać dalsze możliwości działania.  

Co należy mieć do sprawy frankowej?

Dokumenty w sprawach frankowych są niezwykle istotne, bowiem to na nich opiera się cały pozew. Dokumenty do procesu frankowego to przede wszystkim:

  • Umowa kredytu
  • Aneksy do umowy kredytu (jeżeli były zawierane)
  • Regulamin kredytowy (jeżeli był)
  • Zaświadczenie z banku dotyczące spłaty kredytu

O ile trzy pierwsze dokumenty możemy posiadać w domu, to o zaświadczenie należy wystąpić do banku. Z zaświadczenia tego powinno wynikać przede wszystkim, w jakich terminach i w jakiej wysokości płaciliśmy raty kredytu i koszty okołokredytowe, a także jaka była łączna wpłacona przez nas kwota do banku. Nasza kancelaria pomaga w uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów.

Przed wniesieniem pozwu do sądu warto do banku skierować także wezwanie do zapłaty, które także można załączyć do pozwu.  

Ile trwa proces w sprawach frankowych?

Proces sądowy rozpoczyna się od złożenia pozwu do sądu. Kolejne etapy procesu frankowego obejmują doręczanie odpisu pozwu do banku, wyznaczenie rozprawy, rozpoznanie wniosków dowodowych przez sąd, by zakończyć się wydaniem wyroku. W sprawach frankowych sąd zwykle wyznacza jedną rozprawę, na której przesłuchiwani są kredytobiorcy. Coraz rzadziej sądy decydują się na powołanie biegłego w sprawie frankowej. Po wydaniu przez sąd wyroku, każda ze stron może się z nim nie zgodzić i wnieść do sądu apelację. Wówczas akta sprawy przekazywane są do sądu II instancji, który dokona ponownej analizy sprawy.

Procesy frankowe trwają zwykle około 3 – 4 lat, co ma związek z tym, że spraw do sądu wpływa bardzo duża, a liczba sędziów jest niewystarczająca. Dlatego też często na termin pierwszej rozprawy trzeba poczekać.  Proces z bankiem franki bywa czasochłonny, jednak przynosi on wiele korzyści. Przede wszystkim uwalnia kredytobiorcę od płacenia rat i pozwala na odzyskanie pieniędzy. Sprawy frankowe proces sądowy z bankiem to często jedyna droga do unieważnienia nieuczciwej umowy.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe II instancja wszystko, co warto wiedzieć

Kredyty frankowe II instancja wszystko, co warto wiedzieć
Postępowanie sądowe, w tym też w sprawie kredytów frankowych, jest dwuinstancyjne. Co oznacza, że sprawa najpierw jest analizowana przez Sąd...

Kredyt we frankach – czy warto rozważyć ugodę z bankiem w 2025 roku?

Kredyt we frankach – czy warto rozważyć ugodę z bankiem w 2025 roku?
Kredyt frankowy ugoda czy sprawa sądowa? Czy warto ugoda frankowa w obliczu rosnącej liczby wygranych spraw sądowych? To pytania, które...

Jak odzyskać nadpłacone raty kredytu frankowego?

Jak odzyskać nadpłacone raty kredytu frankowego?
Kredyty frankowe, choć były popularne w Polsce w latach 2000-2010, do dziś stanowią dla wielu ich posiadaczy źródło licznych problemów...