SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak wzrosły kredyty frankowe?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak wzrosły kredyty frankowe?

Analizując historię kredytów we frankach można zaobserwować jak bardzo, na przestrzeni lat, wzrosły kredyty frankowe. Czym jednak spowodowany był wzrost kredytów frankowych? W dużej mierze za taką sytuację odpowiedzialny jest znaczny wzrost kursu franka szwajcarskiego, który w początkowych latach XXI w. nie dochodził nawet do granicy 3 zł, a obecnie od lat za jednego franka trzeba zapłacić już 4, a nawet 5 zł.

Zmiana kursu franka szwajcarskiego wpłynęła na istotny wzrost oprocentowania kredytów we frankach, nie jest to jednak niestety jedyny problem kredytobiorców. Z uwagi na szalejącą na świecie inflację, Szwajcarski Bank Centralny podjął decyzję o podwyżce stóp procentowych. W jej efekcie również wzrosło oprocentowanie kredytów we frankach. W wypadku gdyby w 2023 r. Szwajcarski Bank Centralny dalej podnosił stopy procentowe (co nie jest wykluczone), należy spodziewać się dalszego wzrostu kredytów frankowych.

Jak wzrosną rata kredytu we frankach?

Ciężko przewidzieć jak długo Szwajcarski Bank Centralny będzie podnosił jeszcze stopy procentowe. Trudno również oszacować jak dokładnie będzie zmieniał się kurs franka szwajcarskiego w najbliższym roku (choć nie należy spodziewać się raczej istotnych spadków). W efekcie nie da się określić dokładnie o ile wzrośnie rata kredytu we frankach. Nie ulega jednak wątpliwości, że każda podwyżka stóp procentowych skutkować będzie zwiększeniem raty kredytu frankowego, przeciętnie o co najmniej kilkaset złotych miesięcznie. Niestety więc kredytobiorcy frankowi muszą liczyć się w 2023 r. z realnym ryzykiem wzrostu oprocentowania kredytów frankowych.

Czy warto przewalutować kredyt we frankach?

Część z kredytobiorców rozważa, zamiast dochodzenia swoich roszczeń przed sądem, przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich. Czy warto obecnie jednak przewalutować kredyt we frankach?

Obecny kurs franka szwajcarskiego, od długiego już czasu utrzymuje się na poziomie powyżej 4 zł, okresowo dobijając do kwoty 5 zł za jednego franka. Z analiz i przewidywań specjalistów wynika, że nie należy spodziewać się w najbliższym czasie wyraźnych wahań kursu franka. Jednocześnie aktualny kurs franka szwajcarskiego jest zdecydowanie wyższy od kursu z czasu gdy podpisana została większość umów o kredyt we frankach.

Biorąc pod uwagę powyższe przewalutowanie kredytu we frankach w 2023 r. może być mało opłacalnym rozwiązaniem. Na skutek przewalutowania kredytu we franku na złotówki kredytobiorca frankowy będzie miał najpewniej do spłaty większy kapitał w złotych, niż jego równowartość w dacie zawarcia umowy na kredyt we frankach. Warto pamiętać, że decyzja o przewalutowaniu kredytu we frankach, co do zasady, jest najkorzystniejsza gdy kurs franka będzie spadał i osiągnie możliwie jak najniższe wartości.

Każdorazowo jednak decyzja o przewalutowania kredytu powinna zostać poparta szczegółową analizą sytuacji ekonomicznej i symulacją zmiany wysokości raty kredytu i kapitału do spłaty w wypadku przewalutowania kredytu, gdyż ostateczna odpowiedź na pytanie, czy warto przewalutować kredyt we frankach zależy w dużej mierze od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Sprawdź również: kalkulator kredytu frankowego

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...