Jak wzrosły kredyty frankowe?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM

Spis treści:

Analizując historię kredytów we frankach można zaobserwować jak bardzo, na przestrzeni lat, wzrosły kredyty frankowe. Czym jednak spowodowany był wzrost kredytów frankowych? W dużej mierze za taką sytuację odpowiedzialny jest znaczny wzrost kursu franka szwajcarskiego, który w początkowych latach XXI w. nie dochodził nawet do granicy 3 zł, a obecnie od lat za jednego franka trzeba zapłacić już 4, a nawet 5 zł.

Zmiana kursu franka szwajcarskiego wpłynęła na istotny wzrost oprocentowania kredytów we frankach, nie jest to jednak niestety jedyny problem kredytobiorców. Z uwagi na szalejącą na świecie inflację, Szwajcarski Bank Centralny podjął decyzję o podwyżce stóp procentowych. W jej efekcie również wzrosło oprocentowanie kredytów we frankach. W wypadku gdyby w 2023 r. Szwajcarski Bank Centralny dalej podnosił stopy procentowe (co nie jest wykluczone), należy spodziewać się dalszego wzrostu kredytów frankowych.

Jak wzrosną rata kredytu we frankach?

Ciężko przewidzieć jak długo Szwajcarski Bank Centralny będzie podnosił jeszcze stopy procentowe. Trudno również oszacować jak dokładnie będzie zmieniał się kurs franka szwajcarskiego w najbliższym roku (choć nie należy spodziewać się raczej istotnych spadków). W efekcie nie da się określić dokładnie o ile wzrośnie rata kredytu we frankach. Nie ulega jednak wątpliwości, że każda podwyżka stóp procentowych skutkować będzie zwiększeniem raty kredytu frankowego, przeciętnie o co najmniej kilkaset złotych miesięcznie. Niestety więc kredytobiorcy frankowi muszą liczyć się w 2023 r. z realnym ryzykiem wzrostu oprocentowania kredytów frankowych.

Czy warto przewalutować kredyt we frankach?

Część z kredytobiorców rozważa, zamiast dochodzenia swoich roszczeń przed sądem, przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich. Czy warto obecnie jednak przewalutować kredyt we frankach?

Obecny kurs franka szwajcarskiego, od długiego już czasu utrzymuje się na poziomie powyżej 4 zł, okresowo dobijając do kwoty 5 zł za jednego franka. Z analiz i przewidywań specjalistów wynika, że nie należy spodziewać się w najbliższym czasie wyraźnych wahań kursu franka. Jednocześnie aktualny kurs franka szwajcarskiego jest zdecydowanie wyższy od kursu z czasu gdy podpisana została większość umów o kredyt we frankach.

Biorąc pod uwagę powyższe przewalutowanie kredytu we frankach w 2023 r. może być mało opłacalnym rozwiązaniem. Na skutek przewalutowania kredytu we franku na złotówki kredytobiorca frankowy będzie miał najpewniej do spłaty większy kapitał w złotych, niż jego równowartość w dacie zawarcia umowy na kredyt we frankach. Warto pamiętać, że decyzja o przewalutowaniu kredytu we frankach, co do zasady, jest najkorzystniejsza gdy kurs franka będzie spadał i osiągnie możliwie jak najniższe wartości.

Każdorazowo jednak decyzja o przewalutowania kredytu powinna zostać poparta szczegółową analizą sytuacji ekonomicznej i symulacją zmiany wysokości raty kredytu i kapitału do spłaty w wypadku przewalutowania kredytu, gdyż ostateczna odpowiedź na pytanie, czy warto przewalutować kredyt we frankach zależy w dużej mierze od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Sprawdź również: kalkulator kredytu frankowego

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 2 lutego 2023
Ostatnia aktualizacja: 2 lutego 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF