SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jakie są wyniki finansowe mBanku w III kwartale roku?

Data ostatniej aktualizacji:

wyniki finansowe mBanku w III kwartale 2023 roku

mBank to jeden z tych banków, który oferował swoim klientom umowy kredytowe we franku szwajcarskim. Utrzymujące się od kilku lat korzystne orzecznictwo w sprawach frankowych, uwzględniające żądania frankowiczów, z pewnością stanowi więc istotny problem dla mBanku.

Czy sprawy frankowe wpłynęły jednak na wyniki finansowe mBanku w 2023 r.? Analiza wyników finansowych mBank w III kwartale 2023 r. wskazuje, że sytuacja ekonomiczna tego banku pozornie nie należy do najgorszych. mBank osiągnął rekordowe przychody w wysokości 2,7 mld zł, a zysk ogółem przekroczył 1,5 mld zł brutto. Jednocześnie za III kwartał 2023 r. mBank osiągnął stratę w wysokości 83 mln zł netto.

Zobacz również: Ugoda frankowa mBank – sprawdź, czy się opłaca!

Dlaczego mBank miał takie straty netto, a jednocześnie osiągnął zyski brutto?

Wątpliwości może budzić dlaczego mBank ma takie straty netto, przy jednoczesnych rekordowo wysokich przychodach? Za tę sytuację w dużej mierze odpowiadają kredyty frankowe, a w zasadzie rezerwy jakie mBank musi zabezpieczyć w związku z ryzykiem przegrania kolejnych spraw frankowych oraz prowadzeniem programu ugód frankowych.

Prawdą jest, że mBank w III kwartale 2023 r. osiągnął zysk brutto w wysokości 1,5 mld zł. Jednocześnie bank na same koszty ryzyka prawnego związanego z portfelem kredytów frankowych przeznaczył kwotę 1,1 mld zł. Warto przy tym odnotować, że o ile sumarycznie III kwartał 2023 r. przyniósł mBank stratę, o tyle za pełne 9 miesięcy roku 2023 mBank utrzymuje wynik dodatni.

Ile ugód frankowych mBank zawarł na koniec września w porównaniu do roku poprzedniego?

mBank już niemal dwa lat prowadzi program ugód frankowych. Pierwsze propozycje w ramach programu powstały na początku grudnia 2021 r., a obecnie programem ugód może zostać objęty każdy kredytobiorca frankowy, który swoją umowę kredytową zawarł z mBank.

Do końca III kwartału 2023 r. mBank zawarł niespełna 11 000 ugód frankowych, jednocześnie w swoim portfelu mBank ma aktywnych ponad 31 000 umów frankowych. Oznacza to, że w dalszym ciągu większość umów kredytowych mBanku nie została objęta ugodą, co biorąc pod uwagę odsetek spraw przegranych przez bank (obecnie ok. 97% wszystkich spraw) nie może być uznane za satysfakcjonujący wynik.

Czy mBank wierzy w skuteczność swojego programu ugodowego?

Pomimo, że większość spraw frankowych mBank nie kończy się zawarciem ugody frankowej, zdaje się, że mBank wierzy w skuteczność swojego programu. W publikowanych raportach mBank zapowiada kontynuowanie programu ugód również w kolejnych latach. Takie zapowiedzi nie powinny dziwić, gdyż z punktu widzenia banku zawarcie ugody frankowej jest znacznie bardziej korzystne niż konsekwencje przegrania sprawy o unieważnienie kredytu.

Jakie są szansę mBanku na poprawę sytuacji związaną z kredytami frankowymi – czy warto pozwać bank?

W przypadku wygrania sprawy sądowej i unieważnienia umowy kredytu (a obecnie tak kończy się większość spraw sądowych) kredytobiorca uzyskuje znacznie większe korzyści niż przy podpisaniu ugody z bankiem. Przede wszystkim odzyskuje od banku całość wpłaconych odsetek, prowizji i innych opłat manipulacyjnych, a zobowiązany jest wyłącznie do zwrotu faktycznie wypłaconego przez bank kapitału.

Warto przy złożeniu pozwu frankowego sięgnąć po radę kancelarii frankowej profesjonalnie trudniących się w rozwiązywaniu sporów z bankami. Taką kancelarią jest Kancelaria Frejowski CHF, w której pracują profesjonaliści mający znaczne doświadczenie w sporach frankowych.

Opisane wyżej działania pozwolą podjąć przemyślaną decyzję i osiągnąć potencjalnie najlepszy, z punktu widzenia kredytobiorcy, efekt. Kredytobiorcy mogą również skorzystać z prostych w obsłudze kalkulatorów frankowych, dzięki którym każdy zainteresowany może samodzielnie dokonać wstępnej analizy swojej sytuacji, pod kątem wytoczenia roszczenia frankowego.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo

Kredyty frankowe Warszawa Praga – Bemowo
Wielu kredytobiorców posiadających kredyty frankowe Praga Bemowo szuka pomocy frankowiczom na forum. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy frankowicz...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?
Na rynku funkcjonuje całkiem sporo podmiotów, w tym niekoniecznie kancelarii, które zajmują się tematem kredytów frankowych. Jak wybrać dobrze? I...

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć
Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach. Jakie są rodzaje sądów...