SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Najnowsze informacje w sprawie kredytu we frankach szwajcarskich – Aktualizacja październik 2023 r.

Data ostatniej aktualizacji:

co nowego u frankowiczów

Mimo że sprawy frankowiczów są obecne w sądach od wielu lat, nadal budzą one emocje, a co więcej nie wszystkie kwestie w sprawach frankowych są oczywiste. W orzecznictwie nadal istnieje wiele pytań w zakresie kredytów frankowych. Sąd Najwyższy, jak i TSUE, co jakiś czas zajmują stanowisko w kwestiach kredytów frankowych, często jednak stanowiska te rodzą kolejne pytania. Jakie są najnowsze wiadomości w sprawach frankowych?

Nadal linia orzecznicza w sprawach kredytów frankowych jest korzystna dla frankowiczów. Frankowicze wygrywają niemal wszystkie sprawy sądowe. W październiku 2023 roku warto zwrócić uwagę na niżej przytoczone stanowiska w sprawach frankowiczów.

Sprawdź: Kalkulator frankowicza w celu wyliczenia kwoty jaką możesz uzyskać pozywając bank.

Pozwanie banku bez współkredytobiorcy

W dniu 19 października 2023 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie frankowiczów w sprawie o sygnaturze akt ​ III CZP 12/23. Sąd Najwyższy stwierdził, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców. Co to oznacza? To dobra wiadomość dla tych, którzy zawierali umowy nie jako jedyni kredytobiorcy, a razem ze współkredytobiorcami. Często zdarzało się bowiem, że przykładowo małżonkowie po rozwodzie pozostawali w konflikcie i nie mogli porozumieć się w kwestii zgodnego złożenia pozwu frankowego do sądu. W wyżej wskazanej uchwale Sąd Najwyższy wskazał, że nie jest konieczne, aby pozew składali wszyscy kredytobiorcy. Wcześniej kwestia ta nie była jednolicie postrzegana przez sądy.

Sprawdź ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej.

Umowa wzajemna i prawo zatrzymania

Inną również istotną kwestią dla frankowiczów jest kwestia podnoszonego przez banki prawa zatrzymania. Z początkiem października 2023 r. Sąd Najwyższy miał zająć stanowisko w przedmiocie prawa zatrzymania i wzajemności umowy kredytowej. Tak się jednak nie stało. Sąd Najwyższy zdecydował się bowiem skierować pytania prejudycjalne w tym zakresie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sąd uznał, że w sprawie konieczne jest dokonanie interpretacji prawa unijnego, co ma uczynić właśnie TSUE. Kwestia tego czy umowa kredytowa ma charakter wzajemny, czy też nie, nie jest obecnie jednolicie postrzegana w doktrynie, jak i orzecznictwie. Na stanowisko Sądu Najwyższego w tym zakresie należy jednak jeszcze poczekać do czasu zajęcia stanowiska przez TSUE.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...