Mimo że sprawy frankowiczów są obecne w sądach od wielu lat, nadal budzą one emocje, a co więcej nie wszystkie kwestie w sprawach frankowych są oczywiste. W orzecznictwie nadal istnieje wiele pytań w zakresie kredytów frankowych. Sąd Najwyższy, jak i TSUE, co jakiś czas zajmują stanowisko w kwestiach kredytów frankowych, często jednak stanowiska te rodzą kolejne pytania. Jakie są najnowsze wiadomości w sprawach frankowych?
Nadal linia orzecznicza w sprawach kredytów frankowych jest korzystna dla frankowiczów. Frankowicze wygrywają niemal wszystkie sprawy sądowe. W październiku 2023 roku warto zwrócić uwagę na niżej przytoczone stanowiska w sprawach frankowiczów.
Sprawdź: Kalkulator frankowicza w celu wyliczenia kwoty jaką możesz uzyskać pozywając bank.
Pozwanie banku bez współkredytobiorcy
W dniu 19 października 2023 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie frankowiczów w sprawie o sygnaturze akt III CZP 12/23. Sąd Najwyższy stwierdził, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców. Co to oznacza? To dobra wiadomość dla tych, którzy zawierali umowy nie jako jedyni kredytobiorcy, a razem ze współkredytobiorcami. Często zdarzało się bowiem, że przykładowo małżonkowie po rozwodzie pozostawali w konflikcie i nie mogli porozumieć się w kwestii zgodnego złożenia pozwu frankowego do sądu. W wyżej wskazanej uchwale Sąd Najwyższy wskazał, że nie jest konieczne, aby pozew składali wszyscy kredytobiorcy. Wcześniej kwestia ta nie była jednolicie postrzegana przez sądy.
Sprawdź ile kosztuje prawnik w sprawie frankowej.
Umowa wzajemna i prawo zatrzymania
Inną również istotną kwestią dla frankowiczów jest kwestia podnoszonego przez banki prawa zatrzymania. Z początkiem października 2023 r. Sąd Najwyższy miał zająć stanowisko w przedmiocie prawa zatrzymania i wzajemności umowy kredytowej. Tak się jednak nie stało. Sąd Najwyższy zdecydował się bowiem skierować pytania prejudycjalne w tym zakresie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sąd uznał, że w sprawie konieczne jest dokonanie interpretacji prawa unijnego, co ma uczynić właśnie TSUE. Kwestia tego czy umowa kredytowa ma charakter wzajemny, czy też nie, nie jest obecnie jednolicie postrzegana w doktrynie, jak i orzecznictwie. Na stanowisko Sądu Najwyższego w tym zakresie należy jednak jeszcze poczekać do czasu zajęcia stanowiska przez TSUE.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162