SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Frankowicze wygrywają w sądach I instancji! Co na to sądy odwoławcze?

Data ostatniej aktualizacji:

Frankowicze wygrywają w sądach I instancji! Co na to sądy odwoławcze?

Ilość frankowych spraw, a co za tym idzie orzeczeń mierzonych na skali nie tylko rocznej, ale i miesięcznej stale wzrasta. Wpływ spraw przerasta powoli orzekających sędziów, ale jednocześnie daje tym samym przestrzeń do ujednolicenia rozstrzygnięć sądów pierwszej instancji. O ile możemy spodziewać się pewnych decyzyjnych schematów przy pierwszym wyroku, o tyle jeszcze dużo w tej materii do zrobienia mają sądy II instancji. Czy sądy odwoławcze skłonią się w stronę powszechnych orzeczeń?

Frankowicze w sądach I instancji

Frankowicze stanowią grupę bardzo zdeterminowanych konsumentów, którzy motywowani chęcią walki o unieważnienie umowy, czy też pragnieniem odzyskania pieniędzy nie powstrzymali się przed składaniem pozwów jeszcze w sytuacji, kiedy orzecznictwo nie było tak klarowne. Grunt zdaje się być na tyle stabilny, iż pełnomocnicy frankowiczów potrafią posługiwać się opracowanym i sprawdzonym wzorcem strategii procesowych, co może ułatwiać rozpatrywanie spraw sędziom, ale też umacniać w przekonaniu, że orzecznictwo jest raczej ukierunkowane. Judykatura w sprawach frankowych sprzyjając kredytobiorcom, chcąc lub nie – zachęciła większą ilość frankowiczów do podjęcia próby walki o życie bez kredytu. Wydolność sądów została wystawiona na próbę, ale  naprzeciw temu stanął XVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jednak, czy ,,wydział frankowy” coś zmienił?

Wyroki wydziału frankowego w Warszawie

Specyfika spraw powtarzalnych i jednostajnych w tak dużej ilości i częstotliwości, jak te frankowe wymagała indywidualnego potraktowania i rozwiązania. Dzięki zawężeniu specjalizacji do tej jednej problematyki, jaką stanowią kredyty frankowe mamy 21 sędziów orzekających tylko w tej materii skupionych w jednym miejscu. Specjaliści frankowi stanowią realną szansę na szybsze rozpatrywanie spraw i wypracowanie wspólnej linii orzeczniczej, co już właściwie się dzieje się na naszych oczach. Na kanwie doświadczeń ujednolicono kwestię udzielania zabezpieczeń, które przyznawane jest, gdy kapitał został spłacony i występuje prawdopodobieństwo nieważności umowy. Zastanówmy się jednak, w jakim tonie ukształtuje się głos sądów apelacyjnych, gdy te tysiące wyroków wydanych w pierwszej instancji trafi do odwołania.

Głos sądów II instancji

Orzeczenia zapadają także w drugiej instancji i ta tendencja również wzrasta, bowiem sądy apelacyjne z uwagi na dużą ilość spraw również zmuszone były przyśpieszyć. Biorąc pod uwagę orzecznictwo pierwszych instancji – pora teraz na głos sądów odwoławczych, które wyznaczą schemat działania. W naszej ocenie istnieje wysokie prawdopodobieństwo ugruntowania orzecznictwa zaprezentowanego przez sądy I instancji w sprawach frankowych, bowiem liczne uzasadnienia wydanych w tych sprawach wyroków wskazują, iż rzeczywiście w umowach kredytowych udzielanych przez banki w CHF doszło do istotnego naruszenia praw konsumentów.

frankowych spraw. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twoja umowa posiada klauzule niedozwolone, przejdź tutaj.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – co z pozwami banków?
Obecnie przed sądami toczy się wiele spraw nie tylko z powództwa kredytobiorców, ale także banków. Banki jeszcze nie tak dawno...

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych

Sądy nadal odnotowują duży napływ spraw frankowych
Frankowicze nadal chętnie składają pozwy do sądów. Nic w tym dziwnego, bowiem masowo wygrywają oni z bankami. Co więcej, najnowszy...

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?

​​​Uchwała frankowa – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 25 kwietnia 2024 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął zagadnienia prawne dotyczące kredytów frankowych. Zapadłe orzeczenie...