Frankowicze wygrywają w sądach I instancji! Co na to sądy odwoławcze?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Frankowicze wygrywają w sądach I instancji! Co na to sądy odwoławcze?

Spis treści:

Ilość frankowych spraw, a co za tym idzie orzeczeń mierzonych na skali nie tylko rocznej, ale i miesięcznej stale wzrasta. Wpływ spraw przerasta powoli orzekających sędziów, ale jednocześnie daje tym samym przestrzeń do ujednolicenia rozstrzygnięć sądów pierwszej instancji. O ile możemy spodziewać się pewnych decyzyjnych schematów przy pierwszym wyroku, o tyle jeszcze dużo w tej materii do zrobienia mają sądy II instancji. Czy sądy odwoławcze skłonią się w stronę powszechnych orzeczeń?

Frankowicze w sądach I instancji

Frankowicze stanowią grupę bardzo zdeterminowanych konsumentów, którzy motywowani chęcią walki o unieważnienie umowy, czy też pragnieniem odzyskania pieniędzy nie powstrzymali się przed składaniem pozwów jeszcze w sytuacji, kiedy orzecznictwo nie było tak klarowne. Grunt zdaje się być na tyle stabilny, iż pełnomocnicy frankowiczów potrafią posługiwać się opracowanym i sprawdzonym wzorcem strategii procesowych, co może ułatwiać rozpatrywanie spraw sędziom, ale też umacniać w przekonaniu, że orzecznictwo jest raczej ukierunkowane. Judykatura w sprawach frankowych sprzyjając kredytobiorcom, chcąc lub nie – zachęciła większą ilość frankowiczów do podjęcia próby walki o życie bez kredytu. Wydolność sądów została wystawiona na próbę, ale  naprzeciw temu stanął XVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Jednak, czy ,,wydział frankowy” coś zmienił?

Wyroki wydziału frankowego w Warszawie

Specyfika spraw powtarzalnych i jednostajnych w tak dużej ilości i częstotliwości, jak te frankowe wymagała indywidualnego potraktowania i rozwiązania. Dzięki zawężeniu specjalizacji do tej jednej problematyki, jaką stanowią kredyty frankowe mamy 21 sędziów orzekających tylko w tej materii skupionych w jednym miejscu. Specjaliści frankowi stanowią realną szansę na szybsze rozpatrywanie spraw i wypracowanie wspólnej linii orzeczniczej, co już właściwie się dzieje się na naszych oczach. Na kanwie doświadczeń ujednolicono kwestię udzielania zabezpieczeń, które przyznawane jest, gdy kapitał został spłacony i występuje prawdopodobieństwo nieważności umowy. Zastanówmy się jednak, w jakim tonie ukształtuje się głos sądów apelacyjnych, gdy te tysiące wyroków wydanych w pierwszej instancji trafi do odwołania.

Głos sądów II instancji

Orzeczenia zapadają także w drugiej instancji i ta tendencja również wzrasta, bowiem sądy apelacyjne z uwagi na dużą ilość spraw również zmuszone były przyśpieszyć. Biorąc pod uwagę orzecznictwo pierwszych instancji – pora teraz na głos sądów odwoławczych, które wyznaczą schemat działania. W naszej ocenie istnieje wysokie prawdopodobieństwo ugruntowania orzecznictwa zaprezentowanego przez sądy I instancji w sprawach frankowych, bowiem liczne uzasadnienia wydanych w tych sprawach wyroków wskazują, iż rzeczywiście w umowach kredytowych udzielanych przez banki w CHF doszło do istotnego naruszenia praw konsumentów.

frankowych spraw. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twoja umowa posiada klauzule niedozwolone, przejdź tutaj.

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 6 kwietnia 2022
Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF