SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Nowe wyroki TSUE – stanowisko Związku Banków Polskich

Data ostatniej aktualizacji:

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dwa ważne wyroki dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich.

Pierwszy dotyczył zawieszenia spłaty rat na czas trwania postępowania sądowego przeciwko bankowi (sygn. akt C-287/22). Drugi wyrok dotyczył kwestii czy w przypadku ustalenia przez sąd nieważności umowy kredytowej, bankowi i konsumentowi należy się opłata za korzystanie z kapitału (sygn. akt C-520/21).

Do obydwu wyroków odniósł się Związek Banków Polskich, który z pewnymi różnicami interpretuje wyroki TSUE w porównaniu do pełnomocników Frankowiczów. Jakie jest stanowisko Związku Banków Polskich?

Związek Banków Polskich – czym się zajmuje?

Związek Banków Polskich jest dobrowolnym zrzeszeniem banków, których działalność operacyjna odbywa się na terenie Polski. Związek Banków Polskich wydaje opinie i ekspertyzy dla różnych organów, w tym państwowych, przez co należy go traktować jako rzecznika polskich banków. Związek powstał w styczniu 1991 roku.

Stanowisko Związku Banków Polskich – wyrok TSUE C-520/21

Zdaniem Związku Banków Polskich konsument nie spełnia na rzecz banku żadnej usługi. Dokonując spłaty rat kredytobiorca jedynie oddaje bankowi pieniądze wypłacone wcześniej przez bank. W konsekwencji konsument nie może domagać się od banku roszczeń wykraczających poza zwrot rat.

W ocenie Związku Banków Polskich wyrok zawiera niezgodności. Mianowicie z jednej strony Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielokrotnie wskazuje, że należy dążyć do przywrócenia sytuacji prawnej i faktycznej w jakiej konsument znajdowałby się w razie braku nieuczciwego warunku, a z drugiej strony akceptuje sytuację, w której konsument uzyskałby za darmo kapitał, który przeznaczył na cele mieszkaniowe.

Stanowisko Związku Banków Polskich – wyrok TSUE C-287/22

Związek Banków Polskich stoi na stanowisku, że wyrok TSUE w sprawie o sygn. akt C-287/22nie przesądza o zasadności ani konieczności udzielania przez sądy krajowe zabezpieczeń na wnioski kredytobiorców w sprawach frankowych. Sądy powinny badać zasadność udzielenia zabezpieczenia indywidualnie w każdej sprawie i każdorazowo ocenić czy zawieszenie obowiązku uiszczania przez konsumenta rat kredytu wynikających z danej umowy kredytowej na czas trwania postępowania jest konieczne, by zabezpieczyć osiągnięcie wszystkich konsekwencji prawnych, które w świetle Dyrektywy 93/13 wynikają z ewentualnego stwierdzenia nieuczciwości danego postanowienia umownego.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe

Spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe
Według raportu Biura Informacji Kredytowej w lipcu 2024 roku liczba zapytań o kredyty hipoteczne spadła aż o 31,7% w porównaniu...

Co z ugodami z syndykiem Getin Noble Bank?

Co z ugodami z syndykiem Getin Noble Bank?
Minął ponad rok od momentu ogłoszenia upadłości Getin Noble Banku. Od tego czasu frankowicze zgłosili w postępowaniu upadłościowym kilkadziesiąt tysięcy...

Nowa strategia mBank w sprawach frankowych

Nowa strategia mBank w sprawach frankowych
mBank przegrywa prawomocnie już 98% postępowań o unieważnienie umów kredytów frankowych. Wcześniej mBank nie chciał ustępować frankowiczom, nawet gdy jasne...