SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Odwołanie rzecznika finansowego

Data ostatniej aktualizacji:

Odwołanie rzecznika finansowego

W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika finansowego była okoliczność, że nie spełniał on ustawowych wymogów do zajmowania tego stanowiska, tj. wymogu posiadania, co najmniej siedmioletniego doświadczenia zawodowego w zakresie funkcjonowania rynku finansowego i regulacji prawnych tworzących jego otoczenie oraz wymogu wyróżniania się wiedzą w tym obszarze. Bohdan Pretkiel pełnił funkcje rzecznika finansowego od końca 2021 roku.

Rzecznik finansowy – obowiązki

Rzecznik Finansowy jest państwową instytucją, która podejmuje działania na rzecz ochrony klientów podmiotów rynku finansowego. Rzecznik pomaga indywidualnym klientom w sporach z podmiotami rynku finansowego w sprawach dotyczących oferowanych usług i sposobu ich realizacji, podejmuje działania systemowe na rzecz ochrony praw klientów oraz prowadzi działalność informacyjną i edukacyjną w zakresie zwiększania świadomości finansowej społeczeństwa.

Rzecznik finansowy – działalność

Rzecznik Finansowy Bohdan Pretkiel wielokrotnie podczas swojej działalności stawał po stronie kredytobiorców zarówno frankowych, jak i złotówkowych. Rzecznik finansowy tworzył opinie dla spraw, które trafiały przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak również w sprawach stawki WIBOR. Rzecznik Finansowy Bohdan Pretkiel twierdził, że samo przedłożenie przez bank klientowi do podpisu dokumentu informującego o ryzyku wynikającym ze zmiennej stopy oprocentowania, nie oznacza wypełnienia nałożonego na niego obowiązku informacyjnego. Bank, oferując kredyt ze zmiennym procentowaniem, musi w przejrzysty sposób określić, jakie są zasady jej zmiany.

Unieważnienie umowy kredytu frankowego

Odwołanie prokonsumenckiego rzecznika finansowego nie powinno mieć wpływu na sprawy frankowe, w których orzecznictwo jest już ugruntowane. Pomocą frankowiczom służą przede wszystkim kancelarie frankowe. Kancelaria frankowa oferuje kompleksową pomoc prawną, która może znacząco zwiększyć szanse na unieważnienie kredytu frankowego i poprawę sytuacji finansowej kredytobiorców. Kalkulator frankowy to narzędzie, które pomaga kredytobiorcom mającym kredyty we frankach szwajcarskich obliczyć korzyści z unieważnienia umowy, czy potencjalne oszczędności z przewalutowania kredytu.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?

Czy można dochodzić roszczeń od banku jeżeli kredyt frankowy został już spłacony?
Spłacony kredyt frankowy nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. Walka frankowiczów po całkowitej spłacie zadłużenia jest tak samo skuteczna, jak w przypadku...

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?

Jak banki wykorzystują niewiedzę frankowiczów o negocjacjach?
Czy warto podjąć negocjacje z bankiem w sprawie kredytów CHF? Jak banki wpływają na decyzje frankowiczów? Czy zdarzają się manipulacje...

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR

Śmierć współkredytobiorcy a pozew WIBOR
Śmierć współkredytobiorcy nie oznacza, że nie można dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jeżeli chcemy złożyć pozew WIBOR po śmierci...