Kredyty frankowe, choć były popularne w Polsce w latach 2000-2010, do dziś stanowią dla wielu ich posiadaczy źródło licznych problemów finansowych. Jednym z takich kłopotów jest nadpłacenie rat kredytowych, które niejednokrotnie wynikało z niekorzystnych warunków umowy, zmiennych kursów franka szwajcarskiego oraz niejasnych zapisów w kontraktach kredytowych.
W dzisiejszym artykule postaram się wyjaśnić jak wygląda procedura odzyskania rat kredytu CHF, czy potrzebny jest specjalny wniosek o zwrot nadpłaty kredytowej CHF, jaki jest najlepszy sposób na obliczenie nadpłaty frankowej? Zapraszam do lektury.
Jak odzyskać pieniądze z nadpłaconych rat?
Odzyskanie nadpłaconych rat frankowych nie jest prostym procesem, ale jest możliwe. Kluczowym krokiem jest dokładne przeanalizowanie umowy kredytowej oraz spłat, które zostały już dokonane. Posiadacze kredytów frankowych powinni przede wszystkim zgromadzić wszystkie dokumenty, takie jak umowy, aneksy, wyciągi bankowe oraz historię spłat kredytu. Dzięki temu można łatwiej ustalić, czy rzeczywiście doszło do nadpłat i jakie kwoty zostały przelane ponad pierwotnie ustalone zobowiązania.
Jeżeli po analizie umowy frankowej okaże się, że posiada ona klauzule niedozwolone, jest to podstawa do unieważnienia umowy przed sądem. Orzecznictwo sądowe jest niezwykle korzystne dla konsumentów – kredytobiorców i w efekcie ponad 95% spraw kończy się wygraną kredytobiorców. Jednym ze skutków unieważnienia umowy frankowej jest zwrot rat frankowiczom, tak więc unieważnienie umowy to najskuteczniejsza droga do uzyskania od banku zwrotu nadpłaty rat kredytu.
Czy można odzyskać nadpłaty od banku?
Czy kredytobiorcom przysługuje prawo do zwrotu nadpłaconych rat? Tak, istnieje możliwość odzyskania nadpłaconych rat kredytów frankowych. W przeszłości wielu kredytobiorców nie zdawało sobie sprawy z nadpłat, które powstały w wyniku zmieniającego się kursu franka szwajcarskiego. Wraz z postępującym rozwojem orzecznictwa, pojawiło się wiele przypadków, w których sądy uznały, że banki stosowały nieprawidłowe kursy wymiany walut lub nie w pełni przejrzyste zasady ustalania wysokości rat kredytu. W takich przypadkach kredytobiorcy mogą dochodzić zwrotu nadpłat.
Warto podkreślić, że odzyskiwanie nadpłat może wiązać się z długotrwałym procesem. Analiza nadpłat kredytu CHF powinna zostać powierzona profesjonalnej kancelarii prawnej. Ważne jest, aby posiadać odpowiednią dokumentację, która potwierdza nadpłaty oraz wykazuje ich źródło.
Ile można odzyskać za nadpłacone raty frankowe?
Nadpłata kredytu CHF zwrot – kwota, którą można odzyskać za nadpłacone raty kredytu frankowego, zależy od wielu czynników. W przypadku kredytów frankowych istotne jest, aby ustalić, czy stosowane przez bank kursy nie stanowiły (co jest w praktyce normą) klauzul niedozwolonych. Jeśli bank stosował kursy wymiany, które były niekorzystne dla kredytobiorcy, można unieważnić umowę i w efekcie ubiegać się o zwrot różnicy.
W efekcie unieważnienia umowy frankowej kredytobiorcy uzyskują pokaźną korzyść ekonomiczną. W przypadku dużych kredytów, kwoty te mogą być naprawdę wysokie, szczególnie gdy mówimy o wieloletnich nadpłatach. Z tego względu pozwanie banku o unieważnienie umowy kredytu jest naprawdę bardzo opłacalne.
Warto dodać, że część banków w Polsce, w obliczu rosnącej liczby pozwów związanych z kredytami frankowymi, podejmuje próby ugodowego rozwiązania sprawy i proponuje kredytobiorcom zwrot nadpłat. Oczywiście takie rozwiązanie może doprowadzić do tego, że kwota zwrotu może być niższa od tej, którą udałoby się odzyskać w drodze postępowania sądowego.
Jak unieważnić umowę frankową?
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162