Bank BPH od dawna nie posiada nowych produktów, jak też nie ma swoich placówek. W 2023 roku Bank BPH poniósł rekordową stratę w wysokości 5,54 miliarda złotych. Czy w związku z tak olbrzymią stratą Frankowicze tego banku mają powody do obaw?
Sytuacja finansowa Banku BPH
Tak duża strata jest wynikiem przede wszystkim posiadaniem sporego portfela kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty obcej. Bank w swoim portfelu ma głównie toksyczne kredyty frankowe, nie ma zaś nowych produktów. Znaczna większość spraw frankowch, które trafiają do sądów, kończy się przegraną banku, co pociąga za sobą ogromne koszty. Koszty te związane są nie tylko z rozliczeniem z kredytobiorcami, ale także z kosztami poniesionej obsługi prawnej.
Według Banku BPH jego sytuacja nie jest zła. Bank wskazuje na duży zastrzyk pieniędzy od amerykańskiego właściciela, który w ubiegłym roku przekazał bankowi BPH kwotę 7,4 mld zł. Sam Bank BPH w swoim oświadczeniu wskazał, że na dobre wskaźniki kapitałowe oraz płynnościowe.
Czy frankowicze banku BPH mają się czego bać?
Póki co bank BPH S.A. wykazuje się płynnością finansową a jego sytuacja wydaje się być stabilna. Na ten moment reguluje on swoje zobowiązania wynikające także z rozliczeń z kredytobiorcami. Jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców, którzy prowadzą spory sądowe z tym bankiem.
Kredytobiorcy, którzy posiadają kredyty w tym banku, a nie zakwestionowali jeszcze swojej umowy frankowej, nie powinni jednak zwlekać z podjęciem kroków prawnych. Jak najszybsze pozwanie banku daje większe szanse na odzyskanie pieniędzy w przypadku problemów finansowych banku. Ewentualna upadłość banku mogłaby spowodować niemożność odzyskania pieniędzy, a przede wszystkim sprawa ciągnęłaby się o wiele dłużej.
Czy warto przemyśleć ugodę z bankiem BPH?
Korzyści wynikające z ugody z bankiem są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku sądowego unieważnienia umowy kredytu. Dlatego też znaczna większość kredytobiorców decyduje się na złożenie pozwu do sądu. Unieważnienie kredytu to pozbycie się kredytu raz na zawsze, podczas gdy ugody często (aczkolwiek nie zawsze) opierają się na przewalutowaniu kredytu i jego dalszej spłacie przez kolejne lata. Przede wszystkim propozycja ugodowa otrzymana od banku powinna być dokładnie przeanalizowana i porównana z tym co można uzyskać z przypadku ustalenia nieważności umowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162