Pozew zbiorowy to bardzo ciekawa instytucja prawna, która umożliwia grupie osób dochodzenie roszczeń wobec jednego lub kilku pozwanych. Jest to interesująca konstrukcja prawna, która pozwala na efektywne rozstrzygnięcie sporów, w sytuacji gdy dotyczą one roszczeń wspólnych wielu osobom.
W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytania, jakie sprawy można objąć pozwem zbiorowym, czy pozew zbiorowy przeciwko bankom jest możliwy, kiedy warto dołączyć do pozwu zbiorowego, czy jakie są wymagania formalne dla pozwu zbiorowego?
Co jest lepsze: pozew zbiorowy czy indywidualny?
Wiele osób może zastanawiać się, co jest lepsze proces grupowy, czy indywidualne postępowanie przed sądem. Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest prosta – wybór pomiędzy pozwem zbiorowym, a tradycyjną formą dochodzenia roszczeń często zależy od specyfiki danej sprawy oraz celów jakie zamierzamy osiągnąć. Pamiętajmy wreszcie, że nie w każdej sprawie przysługiwać będzie prawo do pozwu grupowego.
Z pewnością tradycyjny pozew pozwala na większą kontrolę jednostki nad przebiegiem postępowania, co może być istotne dla osób, które preferują samodzielne podejmowanie decyzji dotyczących swojego roszczenia. Ustalanie strategii procesowej odbywa się tu wyłącznie na linii klient – pełnomocnik. Pozew taki w najpełniejszy sposób umożliwia dostosowanie strategii do indywidualnych potrzeb, czy sytuacji konkretnej osoby.
Z pewnością jednak roszczenia zbiorowe też mają istotne zalety. Przede wszystkim, w przypadku pozwu zbiorowego, roszczenia wielu osób są rozpatrywane w jednym postępowaniu, co znacząco obniża koszty związane z procesem. Uczestnicy mogą dzielić się wydatkami na adwokata oraz opłaty np. na biegłych, co sprawia, że proces staje się bardziej dostępny.
Ile potrzeba osób do pozwu zbiorowego?
Kiedy złożyć pozew zbiorowy? Przede wszystkim aby złożyć pozew zbiorowy, konieczne jest spełnienie określonych warunków, w tym dotyczących liczby osób uczestniczących w sprawie. W polskim prawodawstwie wymagane jest, aby do pozwu przystąpiło (utworzyło grupę) co najmniej 10 osób, których roszczenia oparte są na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej.
Warto zaznaczyć, że pozew zbiorowy nie jest dostępny w każdej sytuacji. Sprawy, w których można zastosować tę formę postępowania, muszą mieć charakter masowy i dotyczyć podobnych roszczeń. Przykłady to sprawy związane z oszustwami finansowymi, ochrona konsumentów czy wadliwymi produktami. Możliwym jest w teorii przeprowadzenie postępowania grupowego w sprawach frankowych. Jednakże stosunkowo niskie koszty sądowe i jednolita linia orzecznicza, przemawiają raczej za tym, żeby postępowania takie rozpoznawać w tradycyjny sposób.
Kiedy warto rozważyć złożenie pozwu zbiorowego?
Decyzja o złożeniu pozwu zbiorowego powinna być dobrze przemyślana. Tak naprawdę przepisy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym zostały wprowadzone jako wyjątek od zasady, że każdy dochodzi przed sądem swoich indywidualnych roszczeń niezależnie. Z pewnością sytuacje wymagające pozwu zbiorowego to postępowania skomplikowane i złożone, przeciwko dużym podmiotom, związane z potencjalnymi wysokimi roszczeniami.
Jakie są korzyści z przystąpienia do pozwu zbiorowego?
Przystąpienie do pozwu zbiorowego niesie ze sobą z pewnością sporo korzyści:
- Oszczędność kosztów – osoby wchodzące w skład grupy dzielą się wydatkami, co czyni proces bardziej przystępnym finansowo.
- Wzmocnienie pozycji prawnej z założenia zbiorowe działanie powinny dawać większą siłę argumentacyjną w sądzie, co może przyczynić się do korzystniejszego wyroku.
- Szybsze osiągnięcie rezultatu – grupowe postępowania są często bardziej efektywne, co może prowadzić do szybszego uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia.
- Ułatwienie w dochodzeniu roszczeń – pozew zbiorowy może być prostszy do zrealizowania niż indywidualne sprawy, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych roszczeń.
Jak unieważnić umowę frankową?
Niezależnie od tego, czy rozważamy pozew indywidualny, czy postępowanie grupowe, każdy mający problem z umową frankową, powinien zastanowić się nad podjęciem stosownych kroków prawnych. Frankowicze nie powinny już dłużej zwlekać, wszak wygrana sprawa frankowa to olbrzymia korzyść ekonomiczna. Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162