Czy ktoś z frankowiczów wygrał z bankiem?

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Sąd Najwyższy po stronie frankowiczów

Spis treści:

Z miesiąca na miesiąc coraz większa liczba kredytobiorców decyduje się wytoczyć pozwy przeciwko bankom, z którymi zawarli umowę kredytu frankowego. Z dostępnych statystyk wynika, że w ostatnich latach do sądów wpłynęło co najmniej kilkaset tysięcy spraw frankowych. Czy ktoś z frankowiczów wygrał z bankiem?

Częściowym lub całkowitym uwzględnieniem powództwa kończy się obecnie ok. 90-95% spraw. Statystycznie w sprawach frankowych zdecydowana większość wyroków uwzględniających powództwo kredytobiorców dotyczyła unieważnienia umowy kredytowej. Zdarzają się również wyroki orzekające o przewalutowaniu kredytu we frankach.

Sprawdź również: KALKULATOR FRANKOWICZA

Co się dzieje z frankiem szwajcarskim?

Oceniając sytuację i prognozy na przyszłość frankowiczów koniecznym jest odpowiedzenie sobie na pytanie co dzieje się z frankiem szwajcarskim? Niestety w tym zakresie nie ma dobrych wiadomości dla kredytobiorców frankowych. Frank szwajcarski od długiego już czasu utrzymuje się na stabilnym, dość wysokim poziomie 4,00-4,50 zł, a pod koniec 2022 r. przez krótki czas osiągnął nawet poziom 5,00 zł.

Prognozy na rok 2023 nie przewidują istotnych zmian kursu franka szwajcarskiego, na pewno nie należy spodziewać się znaczących spadków waluty. Wpływ na to co będzie działo się z frankiem szwajcarskim w najbliższych miesiącach z pewnością mogą mieć działania Szwajcarskiego Banku Centralnego, w szczególności decyzje odnośnie podnoszenia poziomu stóp procentowych.

Czy przewalutować kredyt we frankach w 2023 r.?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach w 2023 r. Przewalutowanie kredytu na pierwszy rzut oka wydaje się być interesującą alternatywą, zwłaszcza biorąc pod uwagę kilkukrotne, w ramach walki z rosnącą inflacją, podniesienie stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Centralny, co poskutkowało zwiększeniem wysokości rat kredytów frankowych. Przewalutowanie kredytu jest również typową propozycją polubownego rozwiązania sporu w ramach ugody z bankiem dotyczącej kredytu frankowego.

Trzeba jednak pamiętać, że przewalutowanie kredytu we frankach ma istotne wady. Przewalutowanie kredytu we frankach, w przeciwieństwie do unieważnienia umowy na kredyt we frankach, w dalszym ciągu obliguje kredytobiorcę do spłaty jego rat i utrzymuje w mocy stosunek umowny pomiędzy kredytobiorcą, a bankiem. Przy unieważnieniu umowy kredytu we frankach stosunek zobowiązaniowy wygasa, a kredytobiorca musi jedynie zwrócić wypłacony mu faktycznie przez bank kapitał, samemu otrzymując zwrot wpłaconych rat, odsetek i innych kosztów.

Po drugie przewalutowanie kredytu odbywa się w oparciu o stawkę WIBOR (WIRON), której wysokość jest trudna do przewidzenia i podatna na działania rynku wewnętrznego i zewnętrznego. Zastanawiając się, czy przewalutować kredyt we frankach w 2023 r. trzeba pamiętać, że nie da się przewidzieć o ile w bieżącym roku wzrosną w Polsce stopy procentowe. W efekcie przewalutowanie kredytu we frankach nie gwarantuje kredytobiorcy analogicznej stabilizacji i pewności sytuacji finansowej, jak to ma miejsce przy unieważnieniu umowy kredytu we frankach.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

Oceń ten artykuł

0/5

Średnia ocen użytkowników: 5.0
na podstawie 198 opinii

BEZPŁATNA ANALIZA / 100% WYGRANYCH SPRAW / NAJLEPSI SPECJALIŚCI NIOSĄCY POMOC FRANKOWICZOM
Data publikacji: 24 lutego 2023
Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2023

KONTAKT

BEZPŁATNA ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ CHF