SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy Frankowicze wygrywają sprawy frankowe z bankiem?

Data ostatniej aktualizacji:

Czy ktoś z frankowiczów wygrał z bankiem?

Z miesiąca na miesiąc coraz większa liczba kredytobiorców decyduje się wytoczyć pozwy przeciwko bankom, z którymi zawarli umowę kredytu frankowego. Z dostępnych statystyk wynika, że w ostatnich latach do sądów wpłynęło co najmniej kilkaset tysięcy spraw frankowych. Czy ktoś z frankowiczów wygrał z bankiem?

Czy ktoś odzyskał pieniądze z kredytu frankowego?

Wiele frankowiczów zakończyło już swoje sprawy sądowe z bankiem. W większości przypadków w wyniku tych spraw bank był zobowiązany do oddania kredytobiorcy niesłusznie pobranych pieniędzy. Zatem wielu frankowiczów, którzy zdecydowali się na złożenie pozwu do sądu, odzyskało już pieniądze od banku i zostało uwolnionych od kredytu.  

Ilu Frankowiczów wygrało z bankami?

Częściowym lub całkowitym uwzględnieniem powództwa kończy się obecnie ok. 95% spraw. Jest to zatem bardzo dobra i wysoka statystyka. Statystycznie w sprawach frankowych zdecydowana większość wyroków uwzględniających powództwo kredytobiorców dotyczyła unieważnienia umowy kredytowej. Zdarzają się również wyroki orzekające o przewalutowaniu kredytu we frankach. Dodać należy, że spraw frankowych w sądach jest naprawdę dużo. Co roku bowiem kilkadziesiąt tysięcy frankowiczów decyduje się na pozwanie banku. Statystyki wskazują, że do najchętniej pozywanych przez kredytobiorców banków należą PKO BP S.A. oraz mBank S.A.

Sprawdź również: Czy opłaca się nadpłacać kredyt we frankach?

Banki przegrywają tysiące spraw z Frankowiczami

Obecne orzecznictwo sądów sprzyja frankowiczom. Banki licznie przegrywają w procesach frankowych. Dotyczy to niemal wszystkich banków, jakie udzielały kredytów frankowych. Mimo porażek banków nadal nie proponują one frankowiczom satysfakcjonujących ugód, które mogłyby uchronić je przed kolejnymi pozwami kredytobiorców. Mimo że banki już na starcie są w gorszej pozycji, to nie należy zapominać o tym, że frankowe procesy sądowe są procesami skomplikowanymi i często długotrwałymi. Dlatego też warto swoją sprawę frankową powierzyć doświadczonej kancelarii prawnej, która zna taktyki banków i wie jak im przeciwdziałać. Zdarza się bowiem, że banki próbują przedłużać procesy sądowe.

Co się dzieje z frankiem szwajcarskim?

Oceniając sytuację i prognozy na przyszłość frankowiczów koniecznym jest odpowiedzenie sobie na pytanie co dzieje się z frankiem szwajcarskim? Niestety w tym zakresie nie ma dobrych wiadomości dla kredytobiorców frankowych. Frank szwajcarski od długiego już czasu utrzymuje się na stabilnym, dość wysokim poziomie 4,00-4,50 zł, a pod koniec 2022 r. przez krótki czas osiągnął nawet poziom 5,00 zł.

Prognozy na kolejny rok nie przewidują istotnych zmian kursu franka szwajcarskiego, na pewno nie należy spodziewać się znaczących spadków waluty. Wpływ na to co będzie działo się z frankiem szwajcarskim w najbliższych miesiącach z pewnością mogą mieć działania Szwajcarskiego Banku Centralnego, w szczególności decyzje odnośnie podnoszenia poziomu stóp procentowych.

Wysoki kurs franka tym bardziej powinien mobilizować osoby posiadające kredyty frankowe do podjęcia działań, aby zakwestionować swoją umowę kredytu.  Już też w prosty i łatwy sposób można sprawdzić ile można zyskać na unieważnieniu naszej umowy kredytu, korzystając z darmowego kalkulatora frankowego.

Czy przewalutować kredyt we frankach w 2023/2024 r.?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy opłaca się przewalutować kredyt we frankach w 2023 lub 2024 r. Przewalutowanie kredytu na pierwszy rzut oka wydaje się być interesującą alternatywą, zwłaszcza biorąc pod uwagę kilkukrotne, w ramach walki z rosnącą inflacją, podniesienie stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Centralny, co poskutkowało zwiększeniem wysokości rat kredytów frankowych. Przewalutowanie kredytu jest również typową propozycją polubownego rozwiązania sporu w ramach ugody z bankiem dotyczącej kredytu frankowego.

Trzeba jednak pamiętać, że przewalutowanie kredytu we frankach ma istotne wady. Przewalutowanie kredytu we frankach, w przeciwieństwie do unieważnienia umowy na kredyt we frankach, w dalszym ciągu obliguje kredytobiorcę do spłaty jego rat i utrzymuje w mocy stosunek umowny pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Przy unieważnieniu umowy kredytu we frankach stosunek zobowiązaniowy wygasa, a kredytobiorca musi jedynie zwrócić wypłacony mu faktycznie przez bank kapitał, samemu otrzymując zwrot wpłaconych rat, odsetek i innych kosztów.

Po drugie przewalutowanie kredytu odbywa się w oparciu o stawkę WIBOR (WIRON), której wysokość jest trudna do przewidzenia i podatna na działania rynku wewnętrznego i zewnętrznego. Zastanawiając się, czy przewalutować kredyt we frankach w 2023 lub 2004 r. trzeba pamiętać, że nie da się przewidzieć o ile w bieżącym roku wzrosną w Polsce stopy procentowe. W efekcie przewalutowanie kredytu we frankach nie gwarantuje kredytobiorcy analogicznej stabilizacji i pewności sytuacji finansowej, jak to ma miejsce przy unieważnieniu umowy kredytu we frankach.

Kancelaria frankowa Frejowski pomaga wygrać z bankiem

Kancelaria frankowa Frejowski świadczy pomoc prawną w zakresie kredytów frankowych. Kancelaria prowadzi procesy przeciwko bankom na terenie całej Polski. Z naszą pomocą wielu kredytobiorców uwolniło się od kredytu i odzyskało pieniądze od banku.

Na początku nasi specjaliści szczegółowo przeanalizują Twoją umowę kredytu oraz określą szansę na wygranie sprawy z bankiem. Zawsze staramy się w sposób zrozumiały wyjaśnić wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytania kredytobiorcy. Pomagamy uzyskać niezbędną dokumentację z banku, następnie składamy reklamację do banku w Twoim imieniu, a także sporządzamy pozew. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu z należytą starannością i wnikliwością poprowadzimy postępowanie sądowe w sprawie frankowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?
Jednym z pierwszych kroków przy staraniu się o kredyt jest sprawdzenie przez bank naszej zdolności kredytowej. Co do zasady jeżeli...

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?
Kredyt odnawialny wiąże się z dodatkowymi środkami, które pojawią się na naszym koncie. Możemy z nich skorzystać, ale nie musimy....

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?
Każdy decydując się na zobowiązanie, jakim  jest kredyt, chce uzyskać jak najlepsze warunki. Czy można negocjować z bankiem warunki kredytu...