Trwa publiczna dyskusja na temat pozwów sądowych o unieważnienie umów kredytów frankowych.Banki stoją na stanowisku, że sytuacja frankowiczów powinna zostać uregulowana ustawą, z kolei prawnicy kredytobiorców frankowych apelują o usprawnienie pracy sądów, aby postępowania sądowe o kredyty we franku mogły być rozpatrywane szybciej i sprawniej. Co zrobi aktualny Rząd? Czy sytuacja frankowiczów zostanie uregulowana odgórnie?
Postulaty kredytobiorców frankowych
Skuteczne rozwiązanie problemu nieważnych kredytów frankowych nie wymaga wprowadzenia ustawy frankowej. Korzystniejszym rozwiązaniem będą następujące działania:
- utworzenie wyspecjalizowanych wydziałów frankowych również w sądach poza Warszawą – utworzenie wydziałów zajmujących się wyłącznie kredytami frankowymi zapobiegnie obciążeniu wydziałów cywilnych. Aktualnie wydział frankowy został utworzony jedynie w Sądzie Okręgowym w Warszawie,
- oddelegowanie do rozpatrywania spraw frankowych większej ilości sędziów – jednym z powodów długotrwałych postępowań sądowych w sprawach frankowych jest zbyt mała obsada sędziowska,
- cyfryzacja sądów.
Ustawa frankowa
Projekt ustawy frankowej czeka w Komisji Nadzoru Finansowego. Szanse, że rządzący zajmą się nową ustawą są znikome. Politycy będą woleli stanąć po stronie kredytobiorców, czyli swoich wyborców w celu utrzymania władzy. Nie będzie dla nich korzystnym ułatwianie życia bankowcom. Dodatkowo władza nie może odbierać konsumentom praw przyznanych im przez unijne prawo. Konsument, któremu rząd czy sąd odbiorą możliwość ochrony prawnej, może zwrócić się z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa.
Nie warto czekać na uchwalenie ustawy frankowej. Kancelaria frankowa Frejowski pomoże skierować sprawę przeciwko bankowi do sądu i uzyskać korzystny dla frankowicza wyrok. Wysokość odzyskanej od banku kwoty możesz wyliczyć za pomocą kalkulatora frankowego.