SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Projekt ustawy frankowiczów

Data ostatniej aktualizacji:

Projekt ustawy frankowiczów

Ulga podatkowa dla frankowiczów 2022 – Czy będzie zwolnienie z podatku od umorzenia kredytu?

Zawarcie ugody z bankiem wiąże się z powstaniem dochodów po stronie frankowicza. W związku z tym w takiej sytuacji kredytobiorca powinien zapłacić podatek od umorzenia kredytu frankowego. Jednakże 15 marca 2022 roku w życie weszła ustawa frankowa 2022, która sprawi, że niektórzy frankowicze unikną wydatku, jakim jest wspomniany podatek od umorzenia kredytu frankowego. Nie jest to akurat nowość w świecie frankowiczów, bowiem podobne projekty ustaw miały już miejsce. Przykładem może być ulga podatkowa dla frankowiczów 2021, która pozwoliła uniknąć podatku tym frankowiczom, którzy w latach 2019-2021 zdecydowali się na zawarcie ugody z bankiem. 

Ustawa frankowa 2022  – Nie będzie PIT od niektórych dochodów związanych z kredytami mieszkaniowymi 

Zgodnie z rozporządzeniem z 15 marca 2022 roku nie będzie PIT od niektórych dochodów związanych z kredytami mieszkaniowymi w CHF. Ta ulga podatkowa dla frankowiczów 2022 sprawia, że frankowicze, którzy podpisali ugodę od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku, nie poniosą z tego tytułu kosztu, jakim jest podatek od umorzenia kredytu frankowego. Następuje wówczas nic innego jak zwolnienie z podatku od umorzenia kredytu w pewnej części. Ta ustawa frankowa 2022 jak i poprzednie podobne projekty ustaw mają jeden cel – zachęcić frankowiczów do przystawania na niekorzystne propozycje ugodowe, jakie proponują banki. Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów 2022 zostało przedstawione na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów. 

Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów 2022 – kto skorzysta?

Zwolnienie z podatku od umorzenia kredytu dotyczy przede wszystkim:

  • kwot wierzytelności, jakie zostały umorzone, o ile dotyczą one jednej inwestycji mieszkaniowej, zaś osoba fizyczna chcąca skorzystać z ulgi nie korzystała wcześniej z umorzenia wierzytelności również z tytułu kredytu na mieszkanie;
  • kwot, które wynikały z zastosowania przez bank ujemnego oprocentowania kredytu; 

Frankowicze, którzy nie spełniają kryteriów, jakie podaje ustawa frankowa 2022, będą musieli opłacić podatek od umorzenia kredytu frankowego na zasadach ogólnych, a więc według stawki 17% lub 32%. 

Ulga podatkowa dla frankowiczów 2022 w związku z ugodą – jak uzyskać propozycję ugody? 

Należy zaznaczyć, iż nie wszystkie banki oferują ugody. Propozycji zawarcia ugody mogą spodziewać się frankowicze posiadający swoje aktywne kredyty w bankach takich jak: 

Mimo różniących się między sobą w zależności od banku warunków ugód, wielu frankowych kredytobiorców z pewnością zastanawia się, jakie warunki należy spełnić?

Przede wszystkim ugody kierowane są przede wszystkim do tych frankowiczów, którzy są konsumentami, a więc klientami indywidualnymi. Nie jest to jednak wszystko. Ugody dotyczą jedynie kredytów CHF, które przeznaczone były na własne cele mieszkaniowe. W związku z tym propozycji z banku nie otrzymają frankowicze przedsiębiorcy, którzy zajmowali się prowadzeniem działalności gospodarczej ani ci kredytobiorcy, którzy zaciągnęli pożyczkę hipoteczną, kredyt konsolidacyjny czy też kredyt refinansowy.

Czy warto podpisać ugodę frankową?

Ugoda frankowa bez wątpienia jest szybszym rozwiązaniem aniżeli postępowanie sądowe przeciwko bankowi. Czy jednak ugody są jakkolwiek opłacalne? Jak się można domyśleć – nie, ugody frankowe nie są w ogóle opłacalne. Istnieją nieliczne wyjątki, kiedy ugody mogą jakkolwiek się opłacać. Jednak dotyczą one jedynie tych frankowiczów, którzy z sukcesem wynegocjowali niski kurs przewalutowania kredytu i którzy zamierzają od razu rzeczony kredyt spłacić. Tutaj należy zaznaczyć, że przygotowane przez bank umowy ugodowe nie podlegają tak naprawdę negocjacjom, zaś wyznaczeni przez bank negocjatorzy nie posiadają uprawnień do wprowadzenia w nich większych zmian. Ustępstwa, które wynikną w drodze negocjacji, są jedynie symboliczne, aby proces negocjacji mógł zyskać miano mediacji. Nieważne jak bardzo opłacalna wydawałaby się być ugoda, nie przyniesie ona frankowiczowi nawet połowy korzyści, jakie czekają go po wygranej sprawie z bankiem

Jeśli nie chcesz dać bankowi za wygraną, podpisując niekorzystną umowę i interesuje Cię walka z bankiem o Twoje pieniądze – skontaktuj się z zespołem naszych specjalistów i pozbądź się kredytu ze swojego życia. Skorzystaj z oferowanej przez nas bezpłatnej analizy dokumentów kredytowych, która wskaże Ci kwoty, które możesz odzyskać i sam zdecyduj, czy chcesz podjąć walkę!


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22

Ważna uchwała Sądu Najwyższego III CZP 25/22
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy wydał długo oczekiwaną uchwałę w sprawie III CZP 25/22. W wydaniu uchwały...

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne

Większe rezerwy banków na kredyty hipoteczne
Banki zdają sobie sprawę, że frankowicze nie zwalniają tempa w składaniu pozwów o unieważnienie umów frankowych do sądów i że...

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22

Sąd Najwyższy powraca do prac nad uchwałą III CZP 25/22
Orzecznictwo sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w sprawach frankowych jest w przeważającej większości prokonsumenckie. Sporadycznie zdarzają się jednak orzeczenia, które...