SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Data ostatniej aktualizacji:

Sądy Warszawa – wszystko, co musisz wiedzieć

Najwięcej spraw frankowych toczy się przed sądami w Warszawie. Dzisiaj przedstawię najważniejsze informacje o warszawskich sądach.

Jakie są rodzaje sądów działających w Warszawie i do jakich spraw się one zajmują?

Sądami powszechnymi są:

  • sądy rejonowe – co do zasady rozpoznają sprawy o prawa majątkowe o wartości przedmiotu sporu do 100.000 zł.
  • sądy okręgowe – co do zasady rozpoznają sprawy o prawa majątkowe o wartości przedmiotu sporu powyżej 100.000 zł.
  • sądy apelacyjne – zajmują się zaskarżoną częścią sprawy, do nich sprawa trafia w przypadku gdy strona złoży odwołanie od orzeczenia wydanego przez sąd okręgowy. 

Należy mieć na uwadze, że sądownictwo w Polsce jest dwuinstancyjne. Co kryje się pod tym pojęciem? Osoba, która nie jest zadowolona z rozstrzygnięcia jej sprawy przez sąd, może odwołać się od orzeczenia wydanego przez sąd i wówczas sprawą zajmie się sąd wyższej instancji (nazywany sądem odwoławczym).

Sprawy frankowe obecnie toczą się w zdecydowanej większości przed sądami okręgowymi jako sądami pierwszej instancji. Składając więc pozew w Warszawie, skierujemy go albo do Sądu Okręgowego w Warszawie albo do Sądu Okręgowego Warszawa – Praga. Są to rodzaje sądów Warszawa mające najwięcej spraw frankowych.

Gdzie znajdują się najważniejsze sądy w Warszawie i jak do nich dotrzeć?

Adresy sądów Warszawa są istotne, gdy chcemy pójść do sądu, ale także wysłać pismo do sprawy. Wówczas niezwykle ważne jest właściwe zaadresowanie pisma.

Główna siedziba sądu Okręgowego w Warszawie znajduje się przy al. Solidarności 127. Jednakże obecnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie istnieje tzw. wydział frankowy (XXVIII Wydział Cywilny), którego siedziba znajduje się przy ul. Przyokopowej 33 w Warszawie. Natomiast siedziba Sądu Okręgowego Warszawa – Praga znajduje się przy ul. Poligonowej 3 w Warszawie.


Natomiast Sąd Apelacyjny w Warszawie ma swoje siedziby na placu Krasińskich 2/4/6 oraz przy ul. Inflanckiej 4C. To która siedziba będzie właściwa zależy od wydziału, do którego trafi sprawa. Do warszawskich sądów łatwo jest dotrzeć komunikacją miejską oraz samochodem. Przy podróży samochodem należy jednak wziąć pod uwagę, że może być problem z parkingiem. Nie każdy sąd ma bowiem wyznaczony parking.

Dostając wezwanie na rozprawę frankowicz musi sprawdzić dokładnie, w jakim sądzie ma się stawić. Informacja ta będzie podana w wezwaniu z sądu.

Jakie są godziny otwarcia sądów w Warszawie?

Co do zasady sądy w Warszawie urzędują od poniedziałku do piątku w godzinach  8.00-16.00. Jeżeli chcemy dostarczyć pismo na biuro podawcze sądu lub też dokonać przeglądu akt w czytelni warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej danego sądu. Co więcej, aby dokonać przeglądu akt sprawy należy wcześniej telefonicznie umówić się na taki przegląd.

Adresy i godziny otwarcia sądów w Warszawie są dostępne na stronach internetowych sądów.

Jak przebiega typowy proces sądowy w Warszawie?

Sprawa cywilna zostaje zapoczątkowana poprzez złożenie pozwu do sądu. Wówczas sąd dokonuje sprawdzenia pozwu pod względem formalnym i w razie braku uchybień formalnych doręcza pozew drugiej stronie ze zobowiązaniem do ustosunkowania się do niego w zakreślonym terminie. Dalsze postępowanie frankowe zależy od twierdzeń stron i złożonych w sprawie wniosków dowodowych. W sprawach frankowych sąd zwykle wyznacza termin rozprawy, na który wzywa kredytobiorcę celem przesłuchania. Sąd może także na posiedzeniu niejawnym powołać biegłego sądowego i wysłać mu akta celem sporządzenia opinii. To jak potoczy się proces sądowy, jakie będą kroki procesu sądowego w Warszawie, zależy więc w dużej mierze od okoliczności sprawy. Dlatego też nieoceniona jest pomoc pełnomocnika, który jest przygotowany i umie reagować na wszystkie scenariusze. Nasza kancelaria frankowa od lat pomaga frankowiczom na każdym etapie sprawy.

Wielu nurtuje pytanie – jak działa sądownictwo w stolicy? Nie jest tajemnicą, że sądy w Warszawie są niezwykle obciążone, co sprawia, że czas trwania sprawy często jest dłuższy niż w innym mieście. Procesy sądowe Warszawa, szczególnie w sprawach frankowych, i tak są jednak chętnie wytaczane, bowiem orzecznictwo sprzyja frankowiczom.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?

Jak uzyskać kredyt bez zdolności kredytowej?
Jednym z pierwszych kroków przy staraniu się o kredyt jest sprawdzenie przez bank naszej zdolności kredytowej. Co do zasady jeżeli...

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?

Czym jest kredyt odnawialny – jak z niego skorzystać?
Kredyt odnawialny wiąże się z dodatkowymi środkami, które pojawią się na naszym koncie. Możemy z nich skorzystać, ale nie musimy....

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?

Negocjowanie warunków kredytu – jak uzyskać lepszą ofertę od banku?
Każdy decydując się na zobowiązanie, jakim  jest kredyt, chce uzyskać jak najlepsze warunki. Czy można negocjować z bankiem warunki kredytu...