Nie można jednoznacznie określić ile będzie trwała konkretna sprawa frankowa. Czas trwania procesu frankowego zależy bowiem od wielu czynników, w tym ilości zaplanowanych rozpraw, na które niestety czeka się czasem kilka miesięcy. Im więcej rozpraw wyznaczy sędzia, tym proces będzie dłuższy. Ile jest rozpraw w sprawie frankowej? Ile trwa rozprawa frankowa? Ile trwa unieważnienie kredytu frankowego? Co dalej po wygranej sprawie frankowej? O co pyta sąd na rozprawie w sprawie franków?
Ile trwa unieważnienie kredytu frankowego?
Długość sprawy frankowej zależy od wielu czynników, między innymi takich jak:
- sąd, do którego trafi sprawa,
- znajomości zagadnienia przez sędziego,
- liczba rozpraw,
- doboru odpowiedniej strategii procesowej i doświadczenia prawnika.
Obecnie zauważyć można, że sądy coraz sprawniej rozpatrują sprawy frankowe. Sprawa frankowa w sądzie pierwszej instancji trwa zazwyczaj ok. półtora roku, w drugiej instancji zaś około roku.
Ile jest rozpraw w sprawie frankowej?
Można zaobserwować, że w ramach I instancji procesu frankowego odbywa się 2 – 3 rozprawy, ale jest też bardzo dużo spraw, w których wyroki zapadają już na pierwszej rozprawie. Dotyczy to głównie spraw o unieważnienie umowy, które co do zasady są mniej złożone. Kancelarie frankowe, które posiadają większe doświadczenie w sporach sądowych wiedzą jak przeciwdziałać taktyce banków polegającej na przewlekaniu postępowań.
To ile rozpraw w sprawie frankowej zostanie wyznaczonych, zależy od sędziego i jego podejścia do danej sprawy. Na ilość rozpraw w sprawach frankowych ma wpływ doświadczenie sędziów, którzy dzięki zdobytej praktyce wiedzą, jakie dowody są nieistotne dla sprawy i w konsekwencji pomijają je. W szczególności dowód z zeznać świadków banku, którzy nie uczestniczyli w procesie podpisywania umowy. Kolejnym rozwiązaniem mającym na celu zmniejszenie ilości rozpraw, a w tym samym przyspieszenie toku sprawy frankowej jest przeprowadzanie zeznań świadków na piśmie. Nie jest w takim przypadku wymagane wyznaczenie rozprawy.
Co dalej po wygranej sprawie frankowej?
Wyrok uwzględniający roszczenie Frankowicza polega na unieważnieniu umowy kredytu we frankach szwajcarskich lub odfrankowieniu kredytu. Wielu kredytobiorców, którzy wygrali spór sądowy z bankiem zastanawia się co dalej po wygranej sprawie frankowej?
W przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, Frankowicz zwraca do banku kwotę swojego zobowiązania kredytowego, z kolei bank oddaje kredytobiorcy wszystkie uiszczone przez niego raty, prowizje oraz kwoty wpłacone na poczet ubezpieczeń. Z kolei odfrankowienie kredytu polega na przekształceniu kredytu frankowego w kredyt złotówkowy, a oprocentowanie ulega znacznemu obniżeniu. Dodatkowo bank jest zobowiązany do zwrotu kredytobiorcy wszystkich nadpłaconych rat.
O co pyta sąd na rozprawie w sprawie franków?
Przed rozprawą, na której będzie się przesłuchiwanym należy sobie przypomnieć okoliczności, w jakich kredyt był zaciągany. Najczęściej zadawane pytania przez sąd oraz pełnomocników procesowych (adwokatów, radców prawnych) to:
- Kiedy został zaciągnięty kredyt we frankach?
- W jakim celu został zaciągnięty kredyt we frankach?
- Czy zaciągnięty kredyt był powiązany z działalnością gospodarczą?
- Dlaczego kredytobiorca zdecydował się na zaciągnięcie kredytu w walucie CHF, a nie zaś w PLN?
- Czy w momencie zaciągania kredytu we frankach kredytobiorca miał zdolność kredytową w złotówkach?
- W jaki sposób kredytobiorca dowiedział się o możliwości zaciągnięcia kredytu we frankach szwajcarskich?
- Czy nieruchomość, na jakiej zakup został zaciągnięty kredyt, była wynajmowana?
- Jakie wykształcenie posiadał kredytobiorca w chwili zawierania kredytu?
- Czy kredytobiorca zapoznał się/przeczytał całą umowę kredytu, czy tylko zapoznał się z harmonogramem rat?
- Czy kredytobiorca zgłaszał jakieś uwagi do zapisów umowy kredytu?
- Czy kredytobiorca zgłaszał propozycję zmiany umowy kredytu?
- Czy kredytobiorca otrzymał od banku porównanie rat we CHF i PLN?
- Czy była przedstawiona symulacja jaka byłaby rata gdyby frank wzrósł?
- Czy kredytobiorca mógł negocjować umowę kredytu z bankiem?
- Czy była informacja o obniżeniu marży banku?
- Czy była rozmowa o zmianie okresu kredytowania?
- Czy były rozmowy z bankiem, że kredyt mógł być wypłacony po kursie z daty umowy?
- Czy ktoś mówił o odwołaniu do tabel kursowych?
- Czy ktoś powiedział, dlaczego bank posługuje się dwoma kursami i o co chodzi?
Ile trwa rozprawa frankowa 2024?
Czas trwania rozprawy frankowej to zwykle około kilkudziesięciu minut. Czas trwania samego przesłuchania kredytobiorcy zależy od tego ile pytań padnie ze strony sądu i pełnomocników stron. Zwykle przesłuchanie kredytobiorcy zajmuje około 20 minut. To ile trwa rozprawa frankowa jest jednak zależne także m.in. od tego czy przesłuchiwani na tej rozprawie będą jacyś świadkowie, czy sąd będzie rozpatrywał wnioski dowodowe, czy sąd zamknie rozprawę i wygłaszane będą mowy końcowe.
Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649