Sankcja kredytu darmowego została uregulowana w ustawie o kredycie konsumenckim. Zgodnie z art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim w przypadku naruszenia przez kredytodawcę praw konsumenta, konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów zobowiązania należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie. Innymi słowy skorzystanie z sankcji kredytu darmowego sprawia, że kredytobiorca oddaje bankowi dokładnie tę samą kwotę, którą pożyczył.
Sankcja kredytu darmowego – konsekwencje
Konsekwencją sankcji kredytu darmowego jest pozbawienie kredytodawcy czy pożyczkodawcy przychodów wynikających z realizacji umowy zobowiązania. Sankcja kredytu darmowego ma zadanie zmobilizować kredytodawców i pożyczkodawców do przestrzegania przepisów i nie wprowadzania konsumentów w błąd.
Coraz więcej kredytobiorców decyduje się skorzystać z sankcji kredytu darmowego Największy bank w Polsce – PKO Bank Polski wskazał, że na koniec I kwartału 2024 roku przeciwko PKO Bankowi Polskiemu toczyło się 1 520 spraw o sankcję kredytu darmowego, w których wartość przedmiotu sporu wyniosła 29,2 mln zł. Powództwa wytaczają sami kredytobiorcy lub podmioty, które nabyły od nich wierzytelności.
Pomoc frankowiczom
Jeżeli posiadasz kredyt we frankach szwajcarskich i jesteś zdecydowany na zakwestionowanie swojej umowy kredytu frankowego w postępowaniu sądowym lub jeszcze masz wątpliwości i szukasz profesjonalnej pomocy prawnika frankowiczów, skorzystaj z usług naszej kancelarii. Kancelaria frankowa to odpowiedź na coraz większy odsetek frankowiczów, którzy chcą złożyć pozew frankowy. Pełniona pomoc dla frankowiczów ma na celu skuteczne przeprowadzenie sprawy sądowej, której konsekwencją będzie pozytywny wyrok dla frankowiczów. Wysokość odzyskanej od banku kwoty możesz wyliczyć za pomocą kalkulatora frankowego.