SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Specyfika umów frankowych z GE Money Bank (BPH S.A.)

Data ostatniej aktualizacji:

Specyfika umów frankowych z GE Money Bank (BPH S.A.)

Umowy z bankiem GE Money Bank (obecnie bank BPH S.A.) mają nieco inną strukturę niż umowy kredytów frankowych udzielane przez inne banki. Bank BPH stoi na stanowisku, że możliwe jest utrzymanie umowy w mocy poprzez odwołanie się do kursu średniego NBP. Sądy są jednak innego zdania.

Umowa kredytu z GE Money Bank (BPH S.A.)

W umowach dawnego GE Money Bank w paragrafie 17 umowy posłużono się odwołaniem do kursów kupna/sprzedaży. Jednocześnie wskazano, że

  • Kursy kupna określa się jako średnie kursy złotego do danych walut ogłoszone w tabeli kursów średnich NBP minus marża kupna.
  • Kursy sprzedaży określa się jako średnie kursy złotego do danych walut ogłoszone w tabeli kursów średnich NBP plus marża sprzedaży.

Teoretycznie w umowie wprost wskazano na kurs średni NBP. Zauważyć jednak należy, że do tego kursu doliczana jest marża. Wysokość tej marży nie jest jednocześnie nigdzie określona w umowie kredytu. Powoduje to, że poprzez wyznaczanie wysokości marży bank mógł dowolnie określać wysokość kursów, a zarazem wysokość rat kredytu.

Stanowisko banku

Według banku, jeżeli usunie się doliczaną marżę umowa kredytu, może funkcjonować dalej. Banki uznają, że takie rozwiązanie „naprawi” umowę. Wskazać należy, że posłużenie się średnim kursem NBP jest mniej korzystne aniżeli unieważnienie umowy kredytu.

Co orzekają sądy w sprawach frankowych z bankiem BPH?

Sądy w przeważającej mierze nie przychylają się do argumentacji banków i ustalają, że umowy kredytu zawarte z bankiem GE Money są nieważne w całości. Sądy uznają, że element klauzuli indeksacyjnej dotyczący marży banku (§17 umowy) nie stanowi zobowiązania umownego odrębnego od innych postanowień umownych. Tym samym nie ma możliwości usunięcia jedynie marży banku, a całe postanowienie należy uznać za niedozwolone.

Tym samym osoby, które posiadają kredyty w banku BPH S.A., nie powinny martwić się o powodzenie swojej sprawy frankowej. Obecnie istnieje szerokie orzecznictwo wskazujące na wadliwości tych umów kredytu. A zatem nie ma przeszkód, aby kredytobiorcy banku BPH podjęli stosowne kroki prawne, aby uwolnić się od toksycznego kredytu.

Jeżeli posiadają Państwo kredyt we frankach i nie pozwaliście jeszcze banku, zapraszamy do kontaktu z podmiotem wyspecjalizowanym w sprawach tego rodzaju, jakim jest kancelaria frankowa Frejowski CHF. Kancelaria świadczy profesjonalną obsługę prawną w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Umowę unieważnioną należy traktować jak nigdy niezawartą. Bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał. Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Planowane zmiany w procesach frankowych

Planowane zmiany w procesach frankowych
Nie od dziś wiadomo, że postępowania sądowe dotyczące kredytów frankowych trwają często latami. Planowane są zmiany, które finalnie mają wpłynąć...

Ugoda z bankiem – co z podatkiem?

Ugoda z bankiem – co z podatkiem?
Gdy rozważamy zawarcie ugody z bankiem, warto wiedzieć co z podatkiem w takiej sytuacji. Co do zasady nasz przychód podlega...

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 19 września 2024 roku w sprawie Getin Banku

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 19 września 2024 roku w sprawie Getin Banku
W dniu 19 września 2024 roku zapadł przełomowy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący frankowiczów Getin Banku (sygnatura sprawy III CZP 5/24)....