SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości

Data ostatniej aktualizacji:

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości

Sądowe unieważnienie umowy kredytu frankowego to nie koniec formalności. Należy pamiętać, że bank jest bowiem wpisany do księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości. Jakich formalności należy dopełnić? Co trzeba zrobić, aby dokonać wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości?

Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Po unieważnieniu umowy powinieneś zwrócić się do banku z wnioskiem o wydanie oświadczenia zawierającego zgodę na wykreślenie hipoteki (tzw. list mazalny). Jednocześnie wystąp do sądu z wnioskiem o wydanie odpisu wyroku z nadaną klauzulą prawomocności. Mając te dwa dokumenty złóż wniosek do sądu wieczystoksięgowego, który prowadzi księgę wieczystą Twojej nieruchomości. Wniosek ten składa się na formularzu  KW-WPIS. Formularz jest dostępny do pobrania na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Uwaga: Jeżeli bank nie chce wydać Ci listu mazalnego, złóż wniosek wieczystoksięgowy bez niego. Przeważająca większość sądów uznaje, że wystarczający jest wyrok sądu stwierdzający nieważność umowy kredytu.  

Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu wniosku o wykreślenie hipoteki?

Wypełniając wniosek, pamiętaj, że uczestnikiem postępowania będzie wierzyciel hipoteczny, a więc bank. Musisz więc we wniosku wskazane jego dane. Nie zapomnij także własnoręcznie podpisać wniosku.

Jakie dokumenty są potrzebne do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej?

Do wniosku o wykreślenie hipoteki w sprawie frankowej załącz wyrok sądu z nadaną klauzulą prawomocności, list mazalny z banku i dowód uiszczenia opłaty sądowej. Opłatę należy uiścić na konto sądu lub w jego kasie. Opłata od wykreślenia hipoteki wynosi 100 zł. Jeżeli wniosek składasz przez pełnomocnika, pamiętaj o załączeniu także dokumentu pełnomocnictwa.

Gdzie znaleźć numer swojej księgi wieczystej?

We wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej koniecznie musisz wskazać numer księgi wieczystej dla Twojej nieruchomości. Sam adres nieruchomości nie jest wystarczający. Numer księgi wieczystej powinieneś odnaleźć w swojej umowie kredytu lub w akcie notarialnym, na mocy którego stałeś się właścicielem tej nieruchomości.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z podmiotem wyspecjalizowanym w sprawach tego rodzaju, jakim jest kancelaria frankowa Frejowski CHF.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Planowane zmiany w procesach frankowych

Planowane zmiany w procesach frankowych
Nie od dziś wiadomo, że postępowania sądowe dotyczące kredytów frankowych trwają często latami. Planowane są zmiany, które finalnie mają wpłynąć...

Ugoda z bankiem – co z podatkiem?

Ugoda z bankiem – co z podatkiem?
Gdy rozważamy zawarcie ugody z bankiem, warto wiedzieć co z podatkiem w takiej sytuacji. Co do zasady nasz przychód podlega...

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 19 września 2024 roku w sprawie Getin Banku

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 19 września 2024 roku w sprawie Getin Banku
W dniu 19 września 2024 roku zapadł przełomowy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący frankowiczów Getin Banku (sygnatura sprawy III CZP 5/24)....