Wyroku sądowy unieważniający umowę kredytu we frankach szwajcarskich przynosi Frankowiczom wiele korzyści. W większości przypadków kredytobiorcom pozostaje do spłaty niewielka kwota, a zdarzają się również sytuacje kiedy to bank musi zwrócić wygrywającemu Frankowiczowi nadwyżkę z tytułu nadpłaconego kapitału. Unieważnienie umowy kredytu skutkuje tym, że kredytobiorca jest zwolniony z dalszej spłaty rat, całkowicie wolny od toksycznego kredytu, a na podstawie prawomocnego wyroku może wnioskować o wykreślenie hipoteki banku.
Wniosek o wykreślenie hipoteki
W celu wykreślenia wpisu hipotecznego z księgi wieczystej należy wypełni formularz o nazwie KW-WPIS. W sekcji „Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki” należy umieścić żądanie wykreślenia hipoteki. W dalszej kolejności wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej trzeba uzupełnić wymaganymi danymi, takimi jak:
- dane osobowe,
- adresowe i kontaktowe,
- numer księgi wieczystej,
- numer kwitu mazalnego,
- dane uczestnika postępowania, tj. banku.
Na końcu wszyscy właściciele danej nieruchomości powinni wniosek podpisać. Brak podpisu może sprawić, że złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej będzie bezskuteczne.
Jakie dokumenty złożyć do wykreślenia wpisu hipotecznego?
Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej składa się w sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych właściwym dla adresu danej nieruchomości. Do wniosku o wykreślenie hipoteki należy dołączyć:
- zgodę banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, tj. kwit mazalny. Wielu Frankowiczów zastanawia się czy po prawomocnym wyroku uznającym daną umowę kredytu za nieważną potrzebny jest kwit mazalny? W praktyce wygląda to tak, że niektóre sądy wieczystoksięgowe uznają, że wystarczający jest wyrok sądu stwierdzający nieważność umowy kredytu, niektóre zaś wymagają przedłożenia listu mazalnego ze zgodą banku na wykreślenie hipoteki. Z ostrożności warto wystąpić do banku z wnioskiem o wydanie kwitu mazalnego.
- dowód uiszczenia opłaty sądowej za wykreślenie hipoteki umownej. Opłata za wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej wynosi 100,00 zł. Opłatę sądową można zapłacić bezpośrednio w kasie sądu, przelewem bankowym lub kupując elektroniczny znaczek opłaty sądowej.
Ile trwa wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?
Postepowanie wieczystoksięgowe dotyczące wykreślenia hipoteki, podobnie jak i czas trwania sprawy frankowej jest dość długi i zależy od wielu czynników, takich jak liczba spraw w danym sądzie oraz liczebności kadry pracowniczej. Na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej kredytobiorca może poczekać nawet ponad rok.
Jak wyliczyć roszczenie frankowe?
Na wysokość roszczenia frankowego ma wpływ wiele czynników, między innymi kwota kredytu, ilość transz kredytu i daty ich wypłaty, waluta kredytu (kredyt denominowany lub indeksowany), podmiot jaki udzielił kredytu, okres spłaty kredytu, oprocentowanie kredytu, daty dokonania spłat kredytu, terminowość spłaty, prowizje, ubezpieczenia określone w umowie. Przed skierowaniem sprawy do sądu Frankowicz może skorzystać z kalkulatora Frankowicza w celu wyliczenia swojego roszczenia lub powierzyć wyliczenie kancelarii frankowej. Kancelaria frankowa prócz udzielenia pomocy w wyliczeniu wartości przedmiotu sporu, wyjaśni jak wyglądają kolejne etapy sprawy, w tym rozprawa frankowa oraz pytania i odpowiedzi na rozprawie frankowej.
Na etapie postępowania sądowego, w celu wyliczenia dokładnego roszczenia frankowego sądy często przeprowadzają dowód z opinii biegłego, który w sposób szczegółowy obliczy kwotę należną kredytobiorcy. Wysokość roszczenia będzie w każdym przypadku inna.
autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162