SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wyrok SN II CSKP 544/24 – oddalona skarga kasacyjna syndyka

Data ostatniej aktualizacji:

Wyrok SN II CSKP 544/24

Getin Noble Bank

Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną złożoną przez syndyka masy upadłości banku Getin Noble Bank. Syndyk złożył skargę kasacyjną na wyrok SA, utrzymujący w mocy wyrok jeszcze z 2018 r. Co ciekawe tym wyrokiem sąd nie unieważnił umowy, a jedynie nakazał wypłacić kredytobiorcom ok. 160 000,00 zł na podstawie tzw. teorii salda. Pomimo, że na przestrzeni ostatnich lat orzecznictwo sądowe jest jednoznacznie korzystne dla frankowiczów, syndyk nie wycofał skargi kasacyjnej.

W ustnym uzasadnieniu wyroku z dnia 21 czerwca 2024 r. SN wskazał, że w orzecznictwie SN jest jednolity pogląd, że postanowienia indeksacyjne do waluty obcej, zawarte w umowach kredytowych są abuzywne. W efekcie ich wyeliminowania z umowy cała umowa powinna zostać uznana za nieważną. Przypomnijmy, że na rozpoznanie czeka jeszcze kilkadziesiąt skarg kasacyjnych złożonych przez syndyka Getin Noble Bank, których wynik jednak powinien być analogiczny jak w sprawie II CSKP 544/24.

W jaki sposób kancelaria frankowa może wesprzeć kredytobiorcę?

Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.

Wygranie sprawy o unieważnienie umowy kredytowej przynosi mnóstwo korzyści ekonomicznych. W efekcie unieważnienia umowy bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.

Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)
Kalkulator frankowy

Inne wpisy z tej kategorii

Odwołanie rzecznika finansowego

Odwołanie rzecznika finansowego
W dniu 20 czerwca 2024 roku premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego. Oficjalnym powodem odwołania rzecznika...

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?

BPH poinformował o znacznej stracie za rok 2023 – czy kredytobiorcy frankowi mają powody do niepokoju?
Ostatnimi czasy bank BPH opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że za rok 2023 poniósł stratę w wysokości ok. 5,5...

Porozumienie między Ministrem Sprawiedliwości i Szefem KNF – co oznacza dla frankowiczów?

Porozumienie między Ministrem Sprawiedliwości i Szefem KNF – co oznacza dla frankowiczów?
W dniu 20 czerwca 2024 roku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się informacja o zawarciu porozumienia między Ministrem Sprawiedliwości a...