Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie II CSKP 544/24 Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną złożoną przez syndyka masy upadłości banku Getin Noble Bank. Syndyk złożył skargę kasacyjną na wyrok SA, utrzymujący w mocy wyrok jeszcze z 2018 r. Co ciekawe tym wyrokiem sąd nie unieważnił umowy, a jedynie nakazał wypłacić kredytobiorcom ok. 160 000,00 zł na podstawie tzw. teorii salda. Pomimo, że na przestrzeni ostatnich lat orzecznictwo sądowe jest jednoznacznie korzystne dla frankowiczów, syndyk nie wycofał skargi kasacyjnej.
W ustnym uzasadnieniu wyroku z dnia 21 czerwca 2024 r. SN wskazał, że w orzecznictwie SN jest jednolity pogląd, że postanowienia indeksacyjne do waluty obcej, zawarte w umowach kredytowych są abuzywne. W efekcie ich wyeliminowania z umowy cała umowa powinna zostać uznana za nieważną. Przypomnijmy, że na rozpoznanie czeka jeszcze kilkadziesiąt skarg kasacyjnych złożonych przez syndyka Getin Noble Bank, których wynik jednak powinien być analogiczny jak w sprawie II CSKP 544/24.
W jaki sposób kancelaria frankowa może wesprzeć kredytobiorcę?
Kancelaria frankowa Frejowski CHF od wielu lat świadczy profesjonalną obsługę prawną w sporach z zakresu prawa bankowego, w tym w sprawach o unieważnienie kredytu frankowego. Obecne niezwykle korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo sprawia, że 95% spraw przeciwko bankom wygrywają frankowicze.
Wygranie sprawy o unieważnienie umowy kredytowej przynosi mnóstwo korzyści ekonomicznych. W efekcie unieważnienia umowy bank zobowiązany będzie, w wyniku unieważnienia umowy przez sąd, do zwrotu kredytobiorcy tego co otrzymał od niego (a więc przede wszystkim rat kapitałowo-odsetkowych, ale też prowizji i wszelkich inny opłat manipulacyjnych), natomiast kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie czysty kapitał.
Każdy zainteresowany może w prosty sposób wyliczyć orientacyjną wartość przysługującego mu roszczenia. W tym celu pomocnym jest bezpłatny i łatwy w obsłudze kalkulator frankowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162